Ayvacık ilçesi ile Midilli adası arası, en büyük göç güzergahlarından biri. Bu güzergahı kullanan kaçak göçmenler, Ayvacık’ta botlara binerek Midilli adasına geçiyor.  İnsan tacirleri Ayvacık sahillerinin belli bölgelerinde ağaçlar altında bu hazırlıkları yapıyor. Daha sonra gözlemciler aracılığı ile ortada güvenlik güçleri olmayınca kaçak göçmenler botlara bindirilerek Midilli adasına geçiyor. Geçiş sırasında Yunan güvenlik güçleri tarafından görülen lastik bot adaya geçmesine izin verilmiyor.
Önceki gün de Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince, Türk karasularına geri itilerek ölüme terk edilen lastik bot içindeki 40 kaçak göçmen Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.
 
Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığı ekipleri, Ayvacık ilçesi açıklarında lastik bot içinde bir grup kaçak göçmen olduğu bilgisi üzerine harekete geçti. Sahil Güvenlik Botu ‘TCSG-905’ tarafından Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk karasularına geri itilerek ölüme terk edilen lastik bot içindeki 40 kaçak göçmen kurtarıldı.
Kaçak göçmenler işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.
 
Tuba Demirtaş