Ebeveynler ilk çocuklarının mutluluğunu yaşadıktan sonra ilk çocukları yalnız kalmasın düşüncesiyle bir kardeşi olmasını istiyorlar.Beraber oynarlar,birlikte zaman geçirdikleri için sıkılmazlar,büyüdükleri zaman birbirlerine destek olurlar diye düşünerek ikinci çocuğu yapmayı planlıyorlar.Ancak birçok aile bu noktada şunları düşünmeden de edemiyor ''Acaba aralarında kaç yaş olmalı ? Kardeşler arasında doğru yaş farkı nedir ? '' Kısa aralıklarla çocuk sahibi olmak daha annenin kendisini toparlamaya fırsatı olmadan ruhen ve bedenen daha çok yorulmasına neden oluyor.Ayrıca yeni çocuğa hem ebeveynlerin hem de ilk çocuklarının hazır olması önemlidir.
 
Peki kardeşler arası ideal yaş farkı nedir ? Pedagojide kardes¸ler arasında en ideal yas¸ farkı 4’tür.
 
-Çünkü 2 yas¸ına kadar bir bebek anneye bagˆımlıdır. Bebek; sürekli emmek ister, altını pisletir, kucak ister yani anne memeden kesene kadar gecesini gündüzüne katar, uykusuz kalır ve yorgun düs¸er. Kardes¸ için uygun zaman degˆildir.
 
-2 ile 4 yas¸ arasında ise çocugˆun en hareketlendigˆi, durdurak bilmedigˆi ve hep ben ben dedigˆi yas¸ aralıgˆıdır. Anne çocugˆun pes¸inden kos¸maktan kendine bile vakit ayırmakta zorlanır. Kardes¸ için “pek” uygun zaman degˆildir.
 
4-yas¸ ise artık çocugˆun güvenli bagˆlanma sürecini ve özgüven olus¸umunu tamamladıgˆı yas¸tır. Çocuk bu yas¸ itibariyle ebeveynin odasından ayrılabilir, kres¸e bas¸layabilir ve kendine arkadas¸ ihtiyacı duyar. Yani, kardes¸ için “en ideal” zamandır.
 
Haber Merkezi