Üyelerinin sıkıntılarını dile getirmek için bir açıklama yapan Büro İş Sendikası Şube Eğitim Sekreteri  Mahmut Can, kamu çalışanları günden güne tükendiğini belirterek, “Neredeyse asgari ücrete çalışmaya mahkum edilen çok büyük bir memur toplamı oluştu. Nüfus İl Müdürlüklerinde, Adliyelerde, İş Kur'da, SGK'da öz olarak büro hizmet kolunda çalışan memurların yüzleri gülmüyor.  Son zamanlarda ise ülkenin gündeminden düşmeyen ise Sosyal Güvenlik Kurumu. Orada görevli memurların sorunu hala çözüm bekliyor” dedi.
 
Büro İş Sendikası Şube Eğitim Sekreteri  Mahmut Can, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kanunu çıktığından bu yana SGK Çalışanlarının gece gündüz demeden mesai yaptığını da hatırlattığı açıklamasında “SGK emekçilerinin yaşadıkları sorunları kamuoyuna duyurmak için daha önce defalarca basın açıklaması yapmış, iş bırakma kararlarımızı uygulamıştık. Sosyal Güvenlik Kurumunda görevli memurlar geçtiğimiz günlerde yasalaşan kamuoyunda EYT diye bilinen emeklilik yasası ve Yapılandırma kanunu ile gece gündüz demeden mesai yapmaktadır.  Yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla birlikte sığınmacı ve vatansız statüsündeki yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet eden SGK çalışanlarının sorunu artık dayanılacak boyutları çoktan aşmış bulunuyor.  SGK memurları üvey evlat değildir. Köle hiç değildir.  Bu ülkenin üniversitelerinde okumuş kamu çalışanlarıdır. EYT öncesinde yetersiz personel ile mevcut iş yükünü kaldırmaya çalışırken omuzlarına bir de EYT ve Yapılandırma ile binlerce evrak yüklendi.  
Daha önce söyledik, yine söylüyoruz.  Emeklilik bir haktır ve EYT’liler olarak bilinen vatandaşımız nasıl mücadele ederek bu hakkı kazandılarsa, SGK memuruna da en kısa sürede bu haklarına ulaşmaları için çabalamaktadırlar.  Hiçbir arkadaşımız çalışmaktan gocunmadı, gocunmuyor.  Fakat en hafif tabirle görmezden gelinmek de istemiyor.  Hükümet kör, sağır ve dilsizi oynarken, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ise memurunun bir derdine bile derman olabilmiş değildir.  Övünmeye gelince övünürler ‘doğumdan ölümü geçen sürede tüm vatandaşlarımıza hizmet veren Türkiye'nin en güzide kurumuyuz’ diye.  Nereden geliyor bu güzideliğiniz ?  Atama, görevlendirme olunca ‘boş bir kadro bulduk buraya da şunu yerleştirelim’ derken hiç tereddüt etmeden saniyeler içerisinde gereğini yapanlar, SGK memurunun sesine biraz daha kulak tıkamaya devam ederlerse bu kurumda işler durma noktasına gelecek, bunu iyi bilsinler” dedi.
 
HAKLARINI İSTEDİ
Çalışanların taleplerini de dile getiren Can, haklarını şu cümlelerle dile getirdi, “2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile bir bir yok edilen özlük haklarımızı geri vermek zorundasınız. SGK çalışanlarının anayasal hakkı olan yılda 2 asgari ücret ikramiyelerin ve ek ödemelerin, 3600 ek göstergenin, Sosyal güvenlik tazminatının, Hemen hemen her bakanlıkta olan uzmanlık kadrosunun verilmesi elzemdir.  Sus payı olarak verilen Saati 27 TL olan mesai ücretinin  en az 100 TL ye çıkarılması zorunluluktur.  Bunları yapmadan çalışanların huzurunun sağlanması mümkün değildir. Bu çalışma temposu ile devam edilmesi mümkün değildir.  SGK memurunun telafisi güç sağlık sorunları yaşamasına, iş ve aile huzurlarının bozulmasına sebep olacak bu görmezden gelmeye sessiz kalmadık, bundan sonra ise dozajını artırarak mücadelemizi büyüteceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın”
 
Turgut Engin