Kurak geçen yaz aylarının sonunda 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip Bayramiç Barajı’nda su kapasitesi yaklaşık 10 milyon metreküpe düşmüştü. Son yağışlarla beraber barajdaki su seviyesinin arttığı görüldü.
 
Kış mevsimiyle birlikte yağan yağışlarla bazı barajların su seviyelerine artışlar oldu. 96 milyon 500 bin metreküp su kapasitesine sahip olan Bayramiç Barajı'nda geçtiğimiz su kapasitesi 10 milyon metreküpe kadar düşmüştü. Yağışlarla birlikte  Bayramiç Barajı'ndaki su kapasitesi 20 milon metreküpe çıktı.
 
Ciddi şekilde kurak bir sonbahar ve kış mevsimi yaşadıklarını söyleyen Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, "Geldiğimiz güne kadar bakacak olursak. Bölgemizde istediğimiz yağışlar olmadı. Buna bağlı olarak da bölgemizde bulunan gölet ve barajlardaki doluluk oranlarımız bizim istediğimiz seviyelerde değiller. Ancak önümüzde ciddi şekilde uzun bir daha süreç var. Yani kışın daha Aralık ayına yeni girmiş durumdayız. Burada 4-5 aylık bir sürecimiz var. Kış ayı ve ilkbahar ile birlikte oluşacak yağışlarla beraber bizim göletlerde ve barajlardaki doluluk oranlarımızın biz tamamlayacağımızı ve istenilen seviyelere geleceğini düşünmekteyiz. Şu günümüze baktığımızda sırtı güçlü su kaynaklarına dayalı olan üreticilerimize de Bayramiç Barajı gibi güçlü bir su kaynağına sırtını dayamış durumda. Son bir ayda yüzde 10 seviyelerinden kendini yüzde 20 seviyelerine taşımış durumda. Ama sırtını çok güçlü su kaynaklarına dayayamamış olan gölet ve barajlarımızda doluluk oranlarımız son bir aya göre baktığımızda aşağı yukarı aynı seviyelerde durmakta. Ancak altını çiziyorum. Önümüzde çok uzun bir süreç var. Çok uzun bir kış ve ilkbahar mevsimlerimiz var. Beklenen yağışların bu kış ayıyla ve ilkbaharda oluşacak olduğunu öngörüyoruz. Gölet ve barajlarımızda istenilen su seviyelerine ulaşacağız. Üreticilerimizde bunu yine üretimde kullanmaya devam edecekler diye düşünüyoruz” dedi.
 
Şuanda endişe edecek bir durumun daha olmadığını ifade eden Kaya, “Tehlike çanı dediğimiz çanlar daha çalmıyor. Ama kurak bir mevsim geçiriyor muyuz. Evet, kurak bir mevsim geçiriyoruz. Ama önümüzde de çok uzun bir süreç var. Dolayısıyla şuanda üreticilerimizin endişe edeceği bir durum daha henüz yok.  Ama bu durum ilkbahara kadar bu şekilde devam edecek olursa o zaman üreticimizi sıkıntıya sokacak durumlar oluşabilir. Ama bu uzun süreçte ben istediğimiz yağmurların oluşacağını ve herhangi bir olumsuzluk olmadan bizim üretimimize devam edeceğimizi düşünmekteyim" diye konuştu.
 
Bölgede yağmurların oluştuğunu belirten Kaya, şöyle devam etti:
"Bu yağmurlarla beraber bazı göletlerimiz bundan bir ay önceyle bugüne baktığımızda yüzde yüz kendinin doluluk oranını arttırmış. Yüzde 10'dan 20'ye çıkaran gölet ve barajlarımız var. Dolayısıyla bu sürecin bu şekilde devam etmesi neticesinde inşallah bir problem yaşamadan üreticilerimiz, üretimlerine devam ederler diye düşünmekteyiz."
BHA