Bazı STK’ların destek verdiği emeklileri muhalefetin yalnız bırakması dikkat çekti. Seçime gidildiği bu dönemde muhalefet olarak anılan 6’lı masanın ildeki temsilcilerinin sahada görülmemesi bir kez daha eleştirildi.
 
Cumhuriyet meydanında bir araya gelen 2021 Tüm Emekliler Çanakkale Şubesi Emeklileri basın açıklaması yaparak 2023 yılındaki Merkezi Bütçede Emekliler lehine bir kalem bulunmadığını dikkat çekti. Açıklamada ‘’Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya bile yetmiyor. Ev kiralarımızı, elektrik ve doğal gaz faturalarımızı ödeyemez hale geldik.’’ dedi.
Burada toplanan emeklileri Emeklilikte Yaşa Takılanlar, STK’lar ve CHP’den yönetici katıldı. 6’lı masa olarak bilinen muhalefetin emeklilerin yanında yer almaması eleştirildi. Muhalefet liderlerinin seçim çalışmalarını hızlandırırken, Çanakkale’deki temsilcilerinin sahaya daha çıkmaması konuşuluyor.
 
Cumhuriyet meydanında yapılan açıklamada basın açıklamasını yapan 2021 Tüm Emekliler Çanakkale Şube Başkanı Emin Ergun; ‘’2023 merkezi hükümet bütçesi mecliste kabul edildi. Bu bütçede, iktidarca açlığa ve sefalete mahkûm edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal durumunu düzeltecek hiçbir çözüm ve tedbir yok. Milyonlarca emekçinin, çalışanın, kamu görevlisinin yaşamına yönelik bir çalışma yok. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylünün, çiftçinin sorununa yönelik çözüm yok. Milyonlarca gence bir umut yok. Bu bütçe borç bütçesidir, zam bütçesidir, cezalarla ekonomik açıkların kapanmasına yönelik bir bütçedir. İktidarın, seçimde harcamak için düzenlenmiş olduğu bir bütçedir. Memleketin kaynaklarının, halkımızın vergilerinin, uluslararası sermayeye ve işbirlikçi sermaye çetelerine sunulduğu bir rant bütçesidir. Açlık sınırının 8000 TL, yoksulluk sınırının 27.000 TL’yi aştığı bir dönemde, milyonlarca emekliyi ve asgari ücretliyi yine açlığa ve yoksulluğa mahkûm etme bütçesidir. Seçim dönemi diye ulufe olarak verilen ve gerçekte hiçbir alım gücü yaratmayan 8500 TL’lik asgari ücret bile 2 ay içinde enflasyon, hayat pahalılığı ve döviz yükselişi karşısında eriyip gidecektir.” dedi.
 
 
‘’Ömrümüzün son yıllarında çocuklarımızın- torunlarımızın eline bakarak yaşamak istemiyoruz’’
 
‘’Emekliler iktidarla toplu sözleşme yapmadan, statü yasasını kazanmadan, yüzdelik zamlarla açlık sınırından kurtulamayacaktır’’ diye devam edilen açıklamada; ‘’Açlık sınırının altındaki maaşlarla sefalete ve yoksulluğa mahkûm edilen milyonlarca emekli, dul ve yetim banka kuyruklarında yaşam savaşı veriyor. Günlük hayatlarında Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı kullanarak yaşamak zorunda bırakılan biz emekliler bankalara borçlanarak, icra ve haciz tehdidi altında yaşıyoruz. Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya bile yetmiyor. Ev kiralarımızı, elektrik ve doğal gaz faturalarımızı ödeyemez hale geldik. Ülkemizde uygulanan yeni politikalar başta biz emekliler olmak üzere tüm emekçileri, küçük esnafı ve hatta çiftçileri gittikçe yoksullaştırmaktadır. Yüzde 20'lere kadar düşürülmüş aylık bağlama oranı ve yıllardır çözülmeyen intibak sorunundan dolayı tamamen sadakaya dönüşen maaşlarımızla, TÜK'in sahte enflasyon oranları kadar yapılan ve milli gelir artışının da eklenmediği zamlarla, ömrümüzün son yıllarında çocuklarımızın- torunlarımızın eline bakarak yaşamak istemiyoruz.’’ diye ekledi.
 
 
Yaşadıkları sıkıntıları ifade edilen açıklamada taleplerde sıralandı’ ‘’Bunlarla beraber ilaç ve sağlık kesintileri gibi diğer tüm taleplerimizin de tartışılacağı toplu sözleşme masasına oturmamız acilen gereklidir. Bunun için de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılması kaçınılmazdır. Seçimlerde emekli sendikaları statü yasasını kabul etmeyen partilere oy verilmemesi konusunda çağrı yapacağımızı şimdiden bildiriyoruz.
1 - En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olmalı.
2 - Emeklilere Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye ödenmeli. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara da aldıkları maaş oranı kadar değil, tam ödenmeli.
3 - Temel gıda maddeleri ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar nedeniyle düşen satın alma gücümüzde meydana gelen kaybın telafisi için seyyanen zam yapılmalı.
4 - Anayasadaki ilgili kısım uluslararası tüm metinlerde geçtiği gibi “herkes sendika kurabilir” şeklinde düzeltilmeli, emekli maaşlarının iktidar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine, TBMM de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılmasının ardından toplu sözleşme masasında belirlenmesi sağlanmalı.
5 - EYT Yasası bir an önce çıkarılmalı, yasanın geriye doğru işletilmesi ile emeklilik hakları gasp edilen EYT’lilerin yaşadığı ağır mağduriyet giderilmeli ve aylık bağlanma oranı eski sisteme döndürülmeli.
6 - İntibak yasası derhal çıkarılarak eski ve yeni emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilmeli.
7 - Emekli maaşlarından yapılan muayene, ilaç vs tüm kesintilere son verilmeli.
8 - Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılmalı.
10 - Hastanelerde Geriatri bölümleri açılmalı. Var olanlara takviye yapılmalı. Emekli ve yaşlılar için devlete ait huzurevi sayısı artırılmalı, evde bakım hizmetlerini kolaylaştırıcı çalışmalar yapılmalı.
İnsanca yaşamak için yaşasın toplu sözleşmeli sendikal mücadelemiz! - Sadaka değil, toplu sözleşme! Emekliyiz, haklıyız, kazanacağız!’’ diye tamamlandı.
 
 
Murat Yüksel