Balık tüketiminin en fazla olduğu illerden biri olan Çanakkale’de fiyatlar büyük önem taşıyor. Azalan palamut balığının tezgahta ki yerini hamsi balığı almaya başladı. Kilosu 60 liradan satılan hamsiye vatandaşlar ilgi gösteriyor. Denizden az çıkması nedeniyle de lüfer ve  çinekop artış yaşandı.
Lüferin son günlerde biraz pahalanmasının sebebinin doğal olarak az çıkmasından kaynaklandığını ifade eden balıkçı Hasan Doğuş Tunç, “Tam boy dediğimiz lüferler, az çıktığından dolayı fiyatı yükseliyor. Bunun fiyatını belirleyen asıl piyasa ise, İstanbul piyasası ve restoranların piyasası. Genelde restoran balığı olduğu için ve son günlerde de az çıktığı için o yüzden fiyatı 350 ila 370 lira arasında değişmekte. Çinekop balığı bir hafta önce 70-80 liraydı kilosu. Göç yolunu yavaş yavaş tamamlamasından dolayı onun da fiyatında bir artış sağlandı. 130 ila 170 lira arasına çıktı. Tezgahlarda ise 130 ile 150 liradan satılıyor. Yani bundaki bütün amaç balığın denizden çıkma potansiyeli. Ne kadar çok çıkıyorsa fiyatı o kadar düşüyor. Ne kadar az çıkıyorsa fiyatı o kadar yükseliyor” şeklinde konuştu.
Çanakkale balıkhalinde hamsinin kilosu 60, sardalya 60, zargana 70, tekir 120, mezgit 130, çinekop 150, sarıkanat 280 ve lüfer 370 liradan satılıyor.
 
BHA