CHP Merkez ilçe Başkanı Süleyman Erte” Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte mücadele vermiş, eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı olarak tarihi görevler üstlenmiş büyük bir liderdir” dedi.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Genel Başkanı olan İsmet İnönü Vefatının 49. Yıldönümünde geçtiğimiz Pazar günü, Çanakkale’de Cumhuriyet Halk Partisinin anma töreni İsmet İnönü heykelinde anıldı. Törene CHP Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay , CHP Çanakkale İl Sekreteri Doğan Ateş , CHP İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Sibel Erol, CHP İl ve Merkezi ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı. Anma Töreninde ilk olarak ismet İnönü heykeline çelenk sunuldu ardından İsmet İnönü’nün vefatının 49 yıldönümü nedeni işle CHP Merkez ilçe Başkanı Süleyman Erte yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Vatan savunmasından, cumhuriyetin kuruluşuna, reformlardan demokratik hayatın yerleşmesine Türk tarihine damga vuran ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının üzerinden 49 yıl geçti. Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanımız,  Partimizin ikinci Genel Başkanı, büyük devlet ve siyaset adamı, Lozan kahramanı ve kurtuluş savaşımızın Garp Cephesi komutanı Sayın İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 49. Yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah arkadaşı, İnönü savaşlarının komutanı İsmet İnönü 24 Eylül 1884'te İzmir'de doğdu. Gittiği tüm askeri okulları birincilikle bitirdi. İttihat ve Terakki faaliyetleri sırasında yolu Selanik'e düştü ve burada Mustafa Kemal Atatürk'le tanıştı. Bu tarihi karşılaşma ile uzun yıllar sürecek dava ve silah arkadaşlığının da temelleri atıldı. 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Edirne Milletvekili olarak girdikten sonra 3 Mayıs'ta icra vekilleri heyetinde Genelkurmay Başkanı oldu. Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruzdan sonra kazanılan zafer üzerine Mudanya Ateşkes toplantısında meclisi temsil etti. 24 Temmuz 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ve egemenliğinin tanınmasını sağlayan Türkiye'nin tapu senedi olarak gösterilen Lozan antlaşmasını imzalayan isimdi. Başbakanlık görevini 1925-1937 yıllarında sürdüren İnönü, Atatürk'ün vefatından sonra 11 Kasım 1938'de Türkiye Büyük millet meclisi tarafından Türkiye'nin 2 cumhurbaşkanı seçildi. İsmet İnönü; Ulusal Kurtuluş Savaşında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda her zaman büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte mücadele vermiş, eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı olarak tarihi görevler üstlenmiş büyük bir liderdir.’’dedi.
 
‘'Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ karakterinin kökleşmesine katkısı emsalsizdir’’
 
 “İsmet İnönü daima toplumumuza, demokrasimize, bağımsızlık ve hürriyet anlayışımıza katkı sunmuş, geliştirmiştir’’ diye sözlerine devam eden Erte; ‘’Kurtarıcımız ve kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayali olan; sağlığında tüm çabalarına rağmen hayata geçiremediği, çok partili siyasi yaşama geçişi; kansız, kavgasız ve barış ortamı içerisinde gerçekleştirmiş olup, bir anlamda çok partili döneme geçişin mimarı olmuştur. Kendi başarısızlıklarını kapatmak için, karanlık zihinlerce hala saldırılan bir fikir insanıdır. İsmet İnönü’nün hayatını okudukça, naifliklerini gördükçe, her geçen gün seviyesizleşen, faşizmin dozunu arttıran, bizleri korkutarak baskılamak isteyen siyasi iktidarı gördükçe kendisine olan minnetimiz ve özlemimiz daha da artmaktadır. İnönü’nün, Cumhuriyetimizin  ‘Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ karakterinin kökleşmesine katkısı emsalsizdir. Günümüzde demokrasiyi yok ederek tek adam rejimi kurmak isteyenleri, diktatörlük ve tiranlık sevdasına kapılanları görmek, O’nun yaklaşık yarım asır önce gerçekleştirdiği devrimin büyüklüğünü çok daha açık bir şekilde göstermektedir. Çağdaş ve laik Cumhuriyetle hesaplaşmasını İsmet İnönü üzerinden yürütmekte olanlar şunu bilmelidirler ki İsmet İnönü büyük devlet ve siyaset adamı olarak Türk halkının gönlündeki yere çoktan yerleştirmişti. Onu oradan söküp atmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında, ardından laik, demokratik ve çağdaş Cumhuriyetimizin kurulmasında gelişip güçlenmesinde önemli rol oynayan, seçkin devlet ve siyaset adamı, İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 49. Yıldönümünde bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz.”dedi.
 
Bünyamin Nami Tonka