Ağı Dağı Kusca Kestane Menbaa Suyu Koruma ve Geliştirme Derneği’nin bağışlar sağladığı su Çanakkale merkezde 25 çeşmede akıyor. Vatandaşlar içme suyu için daha çok bu suları kullanıyor. Kalitesi ile de çok tercih edilen bu suların aktığı çeşmelerin başında hep kuyruklar oluşuyor.

5 GÜNLÜK KESİNTİ
Vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılayan sokak çeşmeleri 5 gün akmayacak. Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya şöyle; “Depolarda yapılacak temizlik sebebiyle Çanakkale sokaklarında bulunan çeşmelere 14 Aralık Çarşamba öğlen saatlerinden 15-16-17-18 Aralık Pazar (19 Aralık sabah saatleri dahil) 2022 tarihlerinde su verilemeyecektir.”
 
İMECE USULUYLE GETİRİLMEİŞ
Ağı dağından Çanakkale’ye kadar su vatandaşların çalışması ile getirilmiş. 1987 yılında bazı girişimci iyiliksever kişiler tarafından Ağı Dağı Kuşça Memba Derneği kuruldu. Karaca Örenden dağa kadar mesafe 27 kilometre 3 kilometrede buradan dağdaki küçük su kanyaklarını toplayarak Çanakkale'ye getirmişler. O dönem nüfusu 60 bin olan Çanakkale’de 30 civarında çeşme kurulmuş. Zaman içinde sokaklarda PTT, doğalgaz ve diğer hatların kurulması ile bu çeşmelerin bir kısmı iptal olmuş. Şuanda merkez ilçede bu çeşme sayısı 25 civarında. Yazın az su nedeniyle sık sık suyu kesilen bu çeşmelerin masrafları da bağışlarla sağlanıyor. Şimdi ise bakım nedeniyle su 5 gün akmayacak.

Turgut Engin