Bütçe görüşmeleri sırasında gazetecinin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yönelttiği soruya verdiği yanıt  kısa sürede gündem oldu. Soruya bakanın verdiği cevap hakkında Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çanakkale Şube Başkanı Murat Çağlayan; ''milyonların umutla beklediği olumlu bir kaç kelime yerine bu tarz ciddiyetsiz ve dalga geçer gibi yapılan açıklamalarla umutları da mağdur ettiniz.''dedi.
 
TBMM Genel Kurulu'nda geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçesi görüşüleceği sırada gazetecinin  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yönelttiği soruya verdiği yanıt  kısa sürede gündem oldu. "EYT düzenlemesi Hazine'ye mi takıldı?" sorusuna "EYT mi?" yanıtını verdi. Verdiği cevap kısa süre gündem oldu. Eleştirireler ardı ardına sıralandı. 
 
Bir eleştiri ile bu video üzere sosyal medyasından paylaşım yapan Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Çanakkale Şube Başkanı Murat Çağlayan; ‘’Milyonlarca EYT’li düzenlemenin yasalaşmasını beklerken, Bakan Nebati kendisine yöneltilen "EYT düzenlemesi Hazine'ye mi takıldı?" sorusuna "EYT mi?" yanıtını verdi. ‘’Önce şunu bir anlamak lazım. Eyt toplumsal bir mağduriyetin ortadan kaldırılması ve yasal hakkın iade edilmesi meselesidir.Devletin bütçesinden karşılıksız bir para talebi filan değildir.Eyt adaletin yerine getirilmesi hakların iade edilmesi meseledir. Farkındamısıniz bilmem ? Verilen sözlere istinaden, milyonların umutla beklediği olumlu bir kaç kelime yerine bu tarz ciddiyetsiz ve dalga geçer gibi yapılan açıklamalarla umutları da mağdur ettiniz. Eyt Lütuf Değil haktır!’’paylaşımını yaptı. 
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.EYT'lilere yönelik düzenlemenin sorulduğu Bakan Bilgin, "EYT konusunda bizim çalışmamız henüz tamamlanmadı, bitince açıklayacağız. Burada gizli bir şey yok. Mecliste anlattım, EYT ile ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran rakamlarını 1,5 milyon demiştik. Şimdi 1 milyon 800 bin civarı oldu. Bu rakamlar da dahil, bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım." yanıtını verdi.
 
"ARALIK SONUNA KADAR MECLİS'E GÖTÜRÜRÜZ DİYE UMUYORUM"
 
Farklı iş yerlerinde çalışmış, hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanların bulunduğuna dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti: "EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha önce kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar, dosyalarıyla geliyor. İncelenip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum. Çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil, uzun zamandır çalışıyoruz."
 
 
''Hangi iş koluna giriyorsa, ona göre iş kolunu tayin ederiz''
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, "sendikalaşmaya yönelik çalışmaların" sorulması üzerine de işçilerin örgütlenme sürecine ilişkin, sendikalarla sürekli görüştüklerini söyledi.Bu konuda, yönetmelikte bulunduğu halde uygulanmayan ve değiştirilmesi gereken hususlar olduğunu aktaran Bilgin, şöyle konuştu: "Biz, iş kolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var, onu da Meclis'e götüreceğiz. Mevcut kanunda işveren iş kolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa, ona göre iş kolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız."
 
 Turgut Engin