Demokrat Parti (DP) Çanakkale İl Başkanı Nail Babacan ev sahipliğinde bir araya gelen 6 siyasi parti’nin il başkanları, bir otelde gerçekleşen kahvaltıda basınla buluştu. 6 partinin bir araya geldiği toplantıda basın açıklaması yapan parti liderlerinin açıklamaları şu şekilde oldu.
 
İlk konuşmayı yapan ev sahibi Demokrat Parti İl Başkanı Nail Babacan; ‘’Millet ittifakını teşkil eden 6’lı siyasi partinin  temsilcisinin il başkanları ve basınımızın temsilcileri, gelenek haline getirdik. Bu toplantımızda siyasi partilerin il başkanları olarak ülkemizin ve Çanakkale’nin sorunlarını  tartışmak, için bu kahvaltı masasında bir araya geldik. Hepiniz hoşgeldiniz. Türkiye şuanda başkanlık sistemi denilen tek adam sistemi ile yönetilmektedir. Bu sistem de yönetme gücü meclise karşı sorumlu değildir. Bütçesi red edilse dahi hükümet düşmemektedir. Eski sistemde hükümet düşmektedir. AKP hükümeti yaptığı her yanlış işi başkasının muhalefetin üstüne atarak izi kaslın politikası izlemektedir. Başarısızlıkları karşısındakine başarıyı kendilerine mal etmek istemektedir. Seçmeni kandırarak, 20 yıldır iktidarlarını sürdürmektedirler. Böl yönet taktiği 20 yıldır tutmuştur. Fakat yolun sonuna gelinmiştir. Mutlaka bir günah keçisi bulunmalıdır.  Bunlar aranarak dış güçler, kadınlar,laikler olarak tespit edilmiştir. Ekonomik kriz derinleştikçe AKP hükümeti marketi suçlamaktadır. Ekonomik kriz derinleştikçe Akp hükümeti dine sarılmaktadır. İnanç siyasetinden medet ummaktadır. Aç ve açıkta kalan seçmenler dine sarılan AKP hükümetine oy verirler mi? Seçimde göreceğiz.AKP’nin 20 yıllık iktidarında, Cumhuriyeyin bütün birikimleri, maddi kaynakalrı yer altı yer üstü kaynakları, doğası hukuku demokrasisini yerle bir etmiştir. Bizde ülkeyi yönetmeye talip olan 6 siyasi parti bu duruma göz yummayacaktır. AKP hükümetinin yanlış yaptığı yanlışlar. Parsel parsel hazine arazilerini satmaktadırlar. Bu vatan topraklarının satışı anlamındadır. Kişileri zengin etmektedirler. Hısım akrabaya, kayırmaktadırlar. Akp hükümeti camiye okula kışlaya sokmuştur.Bu tehlikeli bir duurumdur. Türkiye’yi parti devleti haline getirmiştir. Siyasi partiler demokarsinin vazgeçilmez unsurlardır. 6’lı masadaki partilerin amacı hizmet yarışıdır. AKP’de seçmeni kandırma yarışı vardır. Demokrasilerde yönetenler halktan topladıkarı vergilerin hesabını kuruşuna kadar vermektedirler.Akp hükümeti demokrasiyi boğmaya çalışmaktadır. Güçlendriilmiş parlementer sistme ile demokrasiyi tekrar kuracaktı. Millet ittifakı Türkiye’nin kalkınmasını, halkın refahınısağlayacaktır. Bu çaba Çanakakle’de başlatılmıştır. Çünkü Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş temelinin atıldığı yerdir.’’dedi. 
 
 
‘’Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı adayı mİlet ittifakının adayın kazanması ile sonuçlanacaktır’’
 
 
CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural; ‘’Bizler bir raya gelerek 6’lı masanın, Türkiye’de oluşmadığı günden önce, Çanakakle’de ittifak partileri olarak önce, 4 parti sonrasında da 6 parti bir araya gelmeye başlamıştık.Bugün hem 6’lı masnaın Ankara’da var oluşu ve Türkiye’de geçiş süreçleri ile ilgili, hem de Çanakakle’de bizler bir raya gelmekten oldukça mutluyuz. Son derecede gurur duyorzu. Bugün ev sahibimiz Demokrat Parti ev sahibimizi Naim Babacan kendisine teşekkğr ediyorum. 6’lı masa Türkiye’nin en önemli sorunu olan özellikle Anayasa değişimi ile ilgili gelişmeleri çok önemli bir noktaya kadar getirdi. İmza altına alarak çalışmalara devam ediyor. Şimdi 6’lı masanın çalıştığı komisyonlar var değerli arkadaşlar, bu komisyonlar yine Türkiye’nin içinde bulunduğu osrunları aşmak ile ilgili ekonomi komisyonu, sağlık komisyonu, iç ve dış güvenlik komisyonu ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler komisyonu gibi, çeşitli komisyonlar ve bu komisyonlar çalışmalarının sürdürüyor. Burada çıakcak sonuç ilk erken seçimde ya da zamanında yapılacak seçimde, 6’lı masanın istisnasız başarılı çıkmasıdır. Bununla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili biz hiç tedirgin değiliz. 6’lı masanın diğer genel merkezlerinde olmadığını da biliyoruz. Bu 6’lı masa kendi içindeki uzlaşı ile Cumhurbaşkanı adayını berlieyecektir. Ben bir daha söylüyorum. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı adayı mİlet ittifakının adayın kazanması ile sonuçlanacaktır.’’dedi. 
 
 
‘’Biz bir araya gelmenin erdemini yaşıyoruz’’
 
 
Gelecek Partisi İl Başkanı Vahap Özsüer; ‘’Hepinizin bildiği gibi sıra sıra yapıyoruz bu işi, genel merkezlerde ayda bir toplanıyorduk. Genel merkezlerde 15 günde bir toplanmaya başlandı. Bizde Çanakakle yerelinde bir araya gelmeyi sıklaştıracağız. Çünkü  seçim sathına girmiş bulunmaktayız. 14 Mayıs muhtemel seçim tarihi olarak görülüyor. Bildiğiniz üzere ÖSYM 18 Haziranda yapacak üniversite sınavını, onu da iş bilmezliklerinden dolayı, devletin, demek ki devletin bugüne kadar yönetilmediğinin ispatı, Ösym sınav koyuyor o güne seçim tarihi de o güne, sonra geri çekiyorlar seçim takvimini, yönetilmediğinin kanıtıdır arkadaşlar. AK parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı,  bu seçimin son seçim olduğunu söyledi. gerçi 2011 yılında da biz gençlere bırakacağız demişti. Bu seçimde son kez milletten destek istediğini ifade etti. Aslında çok erken ifade etti bunu, bir iki ay beklemek gerekiyordu. Artık milletin bam teline dokunmak istiyordu. Bu da aslında seçimi kaybedeceğinin göstergesi, bize de 6’lı bezlemez diyor. 6 tane benzemez partinin bir araye gelmesi erdemdir. 6 tane benzer bi araya gelebilir. Fikirleri rirdir, iradeleri birdir. Belki de doğru bir tespitte bulundu. Biz 6 partiyiz benzemiyor belki, Libarel var, muhafazakar var, sağ tantaslı parti var sol tandaslı parti var. Biz bir araya gelmenin erdemini yaşıyoruz. Bu birktelik devam edecek. Toplantılarımız sıklaştırmaya devam edecek.’’
 
 
 
‘’Ak Parti ve küçük ortaklarına veda etme vakti de yaklaştı’’
 
 
 
Deva Partisi İl Başkanı Berkan Karaca; ‘’Biz 6 parti olarak, yarının Türkiyesini inşaa  etmek için bir araya geliyoruz. Bunun içinde var gücümüzle mücadele ediyoruz. Genel merkez düzeyinde genel başkanlarımız defalarca son süreçte de daha çok bir araya geliyoruz. Ve güçlendirilmiş, parlementer sistem, Anayasa çalışmaları, geçiş süreci ve ortak söylemler nezdinde, yoğun bir çalışma içindeler, ortak bir Cumhurbaşkanı adayı belirledniği zaman bütün bu 6’lı masayı kapsayacak şekilde bir ortak söylem çalışmaya hazırlanıyorlar. İlerde de hiçbir sorun yaşamamak için ileriye doğru memleketimizin bir hayrına işleri yapmak içinde var gücüyle çalışıyoruz. Yerelde değerli il başkanları ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Artık seçimde yaklaştı. Ak Parti ve küçük ortaklarına veda etme vakti de yaklaştı. Bu kısa zaman da da çalışmalarımız hızlandırıp vedalaşmaya hazırlanıyoruz.’’
 
 
 
‘’Yapılacak ilk seçimde geldikleri gibi göndereceğiz’’
 
 
İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Ahmet Saltık;  ‘’Biz niye burdayız.Bu 6’lı masa neden bu mücadelyi yapıyoruz. Bu masa kişisel, olarak söylersek bu bir Kuvayi milliye hareketidir. 20 yıl önce başlayan tek adam sistemine geçerek gelen bir süreç var bir yirmi yıl var. Kurumlarımızının çökertildiği, eğitimin yargının güçler erkinin, tek elden toplandığı garip bir ucube sistem ile yönetilmeye başladık. Hangilerini sayalım, hazine garantili köprüleri yolları mı sayalım, ekonomi dip yapmış, millet harap ve bitap düşmüş perişan millet bu vahim durumdan çıkmak için 6’lı masa el birliği ile çalışıyor. Yapılacak ilk seçimde geldikleri gibi göndereceğiz demokratik kuralalr içinde, Türkiye’de nefes alacak’’diye ekledi. 
 
 
‘’Bu memleket bizim ve başka gidecek yerimizde yok’’
 
 
 
Saadet Partisi İl Baikanı Şener Yüzer; ‘’Gerek Türkiye gerek memleketimiz olarak çok enterasan ve sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın geldiği, bu durumu çok iyi tahlil etmemiz ve ona göre bir pozisyon almamız gerekiyor. Hamasi nutuklar ile, özellikle iktidarın yapmış olduğu benden olmayanlar tukakadır mantığına yeter demenin zamanıdır. Gerek iktidarda gerekse muhallefette mecliste, siyasiler de arkadaşlarımızın toplumu bölücü toplumu ötekileştirici, strese sokan bir takım konuşmaların yapılamasını istiyoruz. Bu memlekette bizim ve başka gidecek yerimizde yok. Onun için bir iktidar uğruna bir makam uğruna toplumu ötekileştirmenin bir anlamı olmadığı düşüncesindeyim.’’dedi.
 
İbrahim Akın Kazancı