Asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirten Atalay, "Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" dedi.
 
Aralık ayına girildi, herkesin merak ettiği ücret belirlemesi takvimi belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 7 Aralık'ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık'ta gerçekleştirecek. Milyonlar çıkacak kararı heyecanla beklerken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay TRT Haber'de asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulunarak 2023 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin işçi kesiminin beklentisini açıkladı
 
"İŞÇİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 7 BİN 785 TL"
 
Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, asgari ücretin en düşük 7 bin 785 lira olması gerektiğini belirtti. Atalay, "Bunun altında bir rakamı kabul etmemiz mümkün değil. Bu rakam kırmızı çizgi. Bu rakamın altında bir konuyla ilgili masada olmayız" dedi.
 
"GIDADA ARTIŞ YÜZDE 138"
 
Gıda fiyatlarıyla ilgili de konuşan Atalay, "Gıdada artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli. İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK'lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde" ifadelerini kullandı. Gündemde işçinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Atalay, "EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar" şeklinde konuştu.
 
BEKLENTİ NE KADAR?
Yıl sonu beklenen enflasyon, üzerinde bir zam yapılması asgari ücrette bekleniyor. Bununda ikinci 6 için en az yüzde 40 seviyesinde olması eğer bununda üzerine yüzde 10 refah payı eklenirse bunun yüzde 50 olması bu rakamında net ücrette 8 Bin seviyesini rahatlıkla geçeceğini gösteriyor.
 
Arzu Baladur