Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin aktif öğrenci gurubu olan Halkla İlişkiler Topluluğu, Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 82. yıldönümünde anlamlı bir çalışmaya imza attı. Topluluk üyeleri, akademik danışmanları Gökhan Bayram ile birlikte Lapseki mezarlığına giderek Çanakkale’nin ilk ve tek kadın milletvekili Zekiye Gülşen’i mezarı başında andı. Mezarı temizleyen, toprağını düzenleyen, çiçeklerle süsleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri Çanakkale’nin tek kadın milletvekili için dua okudu.
Burada konuşan Gökhan Bayram, Gülşen’in, Çanakkale’nin tek kadın milletvekili olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi “Kadınlarımıza bu hakkı veren Atatürk’ü saygıyla anıyoruz. Tek kadın milletvekilimiz Gülşen’i rahmetle anıyoruz. Geçen 82 yıl içinde Çanakkale’de sadece 1 kadın milletvekilinin çıkması üzüntü vericidir. Çanakkale’nin son 50 yıl boyunca nüfusunun yarısından fazlası kadındır. Oysa kadınlar yönetimde yoktur. Çanakkale’de bir kadın belediye başkanı yoktur. Kadın muhtar sayısı % 10’u geçmez. Bununla birlikte kadın parti başkanı, kadın muhtarlar, kadın dernekleri vardır. Bu umut vericidir. Daha fazla olmalıdır. Buna dikkat çekmek istedik. Bu ay içinde “Haydi Kadınlar Yönetime” isimli bir program düzenleyeceğiz. Umarım yönetime kadın eli daha fazla dokunur” dedi.
Mezar başında konuşan Topluluk Başkanı Batıhan Alay ise kadınların yönetimdeki yerine dikkat çekti. Başkan Alay konuşmasında “Kadınların yönetimi aileden başlar. Ulu Önder Atatürk bu anlamda kadınlara seçilme hakkı vererek bunu toplumsal boyuta taşımıştır. Eski Türklerden bu yana kadınlar önemli bir yere sahip olmuştur. Medeni olarak gördüğümüz Avrupa’dan bile daha önceki bir tarihte kadınlarımız bu hakka sahip olmuştur. 82 yıl sonra bugün yine aynı tarihte bir milletvekilimizin mezarını ziyaret etmekten ve kendisini unutmamış olmaktan onur duyuyoruz ” dedi. Topluluk üyelerinden Aydan Taştan ise ziyarette ilk milletvekilinin özgeçmişini okuyarak hayat hikayesi hakkında bilgiler verdi. Ziyaret öğrencilerin dua etmesi ve lokum dağıtması ile son buldu.


Kaynak: Haber Merkezi