Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’ne yeni bir kazı projesi kazandırıldı.

1949 senesinde Prof. Dr. İ.K. Kökten tarafından ilk olarak saptanan Balıkesir'in Havran ilçesinde yer alan İnboğazı Mağaraları uzun bir süre sonra Doç. Dr. Derya Yalçıklı’nın bilimsel başkanlığında bir ekip tarafından gerçekleştirilecek kazı çalışması ile araştırılacak.

Konuya ilişkin üniversite internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Andık Mağarası, Havran’ın İnönü Mahallesine yaklaşık 1,5 kilometre mesafede bulunan Kocaçal Tepe'nin İnboğazı Mevkii’nde yer almaktadır. Edremit Körfezi’nde Prehistorik Çağları en iyi temsil eden yerleşim tabakalarına sahip Andık Mağarası’nda yapılacak kazılar, bölgenin bilinmeyen tarihöncesi süreci hakkında önemli bilgilerin edinilmesini ve çok değerli kültür varlıklarının müzemize kazandırılmasını sağlayacaktır. Edremit Körfezi’ne hakim konumuyla da özgün bir turizm noktası oluşturarak Havran ekonomisine katkı sunacaktır. İnboğazı-Andık Mağarası’nda kazı çalışmalarını gerçekleştirmek için Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi ve Havran Belediyesi tarafından destek kararı alınmış olup kazının başlanması amacıyla Havran Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında, gerekli desteği kapsayan protokol, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi Müdürü Aytekin Yılmaz ve Belediye Başkanı Emin Ersoy tarafından imzalanmıştır.”
Haber Merkezi