İki yıldır uçak inmiyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2022 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı.

1095 0
İki yıldır uçak inmiyor

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2022 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. İstatistiklere göre; Çanakkale Havalimanı’nda nisan ayında, iç hat yolcu trafiği 6.022 oldu. Nisan ayında, Çanakkale Havalimanı’na iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 572, dış hatlarda 6 olmak üzere toplamda 578’e ulaştı. Yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise nisan ayında toplamda 56 ton oldu. Çanakkale’deki Gökçeada Havalimanı  ise hiç kullanılmıyor. DHMİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020 ve 2021 yılında 38 personelin görev yaptığı Gökçeada Havalimanı’na hiç yolcu uğramadı ve hiç tarifeli uçak seferi de düzenlenmedi.
 
GÖKÇEADA HAVALİMANI’NDA YELLER ESİYOR
Merkeze 2,5 km uzaklıkta olan Gökçeada Havalimanı yapımına 1998 yılında başlanmış ve 15 Ağustos 2010 tarihinde ada turizmini geliştirme amacıyla sivil uçuşlar için yenilenerek hizmete girmişti. Gökçeada havalimanı, 2010 yılında açıldı ve 2011 yılı itibarı ile uçuşlara başlamıştır. Ancak insani yardım amaçlı olarak kullanıma açılan havalimanında tarifeli sefer yok.   2010 yılında hizmete açılan Terminal Binasında;?1 Gelen Yolcu, 1 Giden Yolcu, 1 Arındırılmış Salon 3 adet Check-in Bankosu, 1 adet Engelli Check-in Bankosu, 1 adet Bagaj Konveyörü bulunuyor. Dış Hatlar Terminali ise yok.
SADECE 3 AY KULLANILDI
Dönemin DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal havalimanın açılışında yaptığı konuşmada, havalimanı için toplam 88 milyon 120 bin TL harcandığını açıkladı. Havalimanın açılışına katılan dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise “Gökçeada Havaalanı adanın turizmine, gelişmesine katkı sağlayacak” dedi.
 2011 yılılında 88 milyon 120 bin TL Çanakkale’deki Gökçeada Havalimanı kullanılmıyor. DHMİ Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2020 ve 2021 yılında 38 personelin görev yaptığı Gökçeada Havalimanı’na hiç yolcu uğramadı ve hiç tarifeli uçak seferi de düzenlenmedi.
İlk tarifeli uçuş 12 Temmuz 2011'de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan gerçekleştirildi ve dönemin Ulaştırma Bakanı Yıldırım tarafından haftada iki gün İstanbul'a tarifeli uçuşların yapılacağı duyuruldu. Ancak havalimanı sadece 3 ay kullanıldı ve Yıldırım’ın açıkladığı tarifeli uçuşlar sadece 3 ay yapıldı ve bir daha havalimanına hiç tarifeli uçak seferi düzenlenmedi.
NİSAN AYINDA ÇANAKKALE HAVALİMANI’NDA 6.022 YOLCUYA HİZMET VERİLDİ
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Çanakkale Havalimanı’nın 2022 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Çanakkale Havalimanı’nda nisan ayında, iç hat yolcu trafiği 6.022 oldu. Nisan ayında, Çanakkale Havalimanı’na iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 572, dış hatlarda 6 olmak üzere toplamda 578’e ulaştı. Yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise nisan ayında toplamda 56 ton oldu.
Dört aylık (ocak-nisan) dönemde ise Çanakkale Havalimanı’nda yolcu trafiği 23.475, uçak trafiği 1.854, yük trafiği (kargo+posta+bagaj) ise 232 ton olarak gerçekleşti.
 
Dilek Akşen
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.