Hem AK Parti hem CHP, Gestaş Genel Müdüründen Açıklama İstiyor!

İl Genel Meclisinde hem AK Parti hem de CHP, GESTAŞ genel müdürünün komisyona gelerek borçlanmanın neden istediği ile ilgili bilgi vermesini istedi.

732 0
Hem AK Parti hem CHP, Gestaş Genel Müdüründen Açıklama İstiyor!

Kötü yönetim ve plansız yatırımlar nedeniyle ekonomik sıkıntılar yaşayan GESTAŞ’, bir kez daha İl Genel Meclisi kapısına giderek borçlanma ve kefalet yetkisi istedi. 20 milyon TL’lik borçlanma ile meclis gündemine gelen GESTAŞ’ın isteği komisyona sevk edildi. Hem AK Parti hem de CHP, GESTAŞ genel müdürünün komisyona gelerek borçlanmanın neden istediği ile ilgili bilgi vermesini istedi.
CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Güneş Pehlivan,  ana işi yolcu ve araç deniz taşımacılığı olan GESTAŞ’ın gemilerinin tersane masrafı ile ilgili borçlanma yetkisi istemesinin düşündürücü olduğunu ifade ederek GESTAŞ Genel Müdürü’nün toplantıya katılarak talebin gerekçelerini açıklaması gerektiğini dile getirdi.
 
AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz aynı yönde görüş belirterek, “Bende plan bütçe komisyonu başkanı olarak Güneş Pehlivan gibi GESTAŞ Genel Müdürünün komisyon toplantısına katılarak burada bize borçlanmanın neden istendiği ile ilgili bilgileri komisyon üyelerine aktarmasını talep ediyorum. Komisyonda da kafasına sorular olan komisyon üyeleri bu soruları sorar.” dedi. 
 
Çanakkale İl Genel Meclisi Mayıs Ayı İkinci Oturumunda, “Borçlanma ve Kefalet Yetkisi Verilmesi” gündem maddesinde, Çanakkale’de deniz ulaşımında tekel olan GESTAŞ’ gemilerin tersane bakımları için ihtiyaç olan 20 Milyon TL borçlanma ve kefalet verilmesi Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi. Borçlanma yetkisi ve kefalet talebi yazısında, tersane programlarının kış sezonu sonuna gelmesi nedeni ile oluşan nakit ihtiyacı ifadeleri yer aldı.
Çanakkale İl Genel Meclisi Mayıs Ayı İkinci Oturumunda, “Borçlanma ve Kefalet Yetkisi Verilmesi” gündem maddesinde, Çanakkale’de deniz ulaşımında tekel olan GESTAŞ’ gemilerin tersane bakımları için ihtiyaç olan 20 Milyon TL borçlanma ve kefalet verilmesi Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.
Borçlanma yetkisi ve kefalet talebi yazısında, tersane programlarının kış sezonu sonuna gelmesi nedeni ile oluşan nakit ihtiyacı ifadeleri yer aldı.
“ESAS FAALİYET AMACI İÇİN 20 MİLYON TL BORÇLANMAYA İHTİYAÇ DUYULUR MU?”
Gündem maddesinin komisyona havale edilmesi öncesinde gündem maddesi ile ilgili konuşma yapan  CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Güneş Pehlivan,  ana işi yolcu ve araç deniz taşımacılığı olan GESTAŞ’ın gemilerinin tersane masrafı ile ilgili borçlanma yetkisi istemesinin düşündürücü olduğunu ifade ederek “ Borçlanma yetkisi ve kefalet talebi yazısında, tersane programlarının kış sezonu sonuna gelmesi nedeni ile oluşan nakit ihtiyacı olarak ifade ediliyor. Yani GESTAŞ’a ait gemilerin tersane bakımlarının yapılması için oluşan bir nakit ihtiyacından bahsediliyor.  Tabi bu talep plan bütçe komisyonunda artıca değerlendirilecek. GESTAŞ’ın öz varlığı deniz ulaşımı yapan bir şirket. Şirkete ait gemilerin rutin bakımları da bu şirketin en rutin işlemlerinden biri.  GESTAŞ  Ocak ayında %30’lara varan bir zam yaptı. Nisan ayında %42 - %117 aralığında çeşitli hizmetlerine ulaşım zamları yapıldı. Son 3 yıla baktığımızda toplam %300 gibi GESTAŞ’ın hizmetlerinin zamlandığı görülüyor. Tabiî  ki maliyetlerde çeşitli artışlar var. Ama maliyetlerdeki artışlar Yalova, İzmir, İstanbul gibi diğer deniz ulaşım hizmeti veren şirketler içinde geçerli. Bu şirketler ile kıyaslandığında ve verilen hizmetin mil olarak değerlendirildiğinde deniz ulaşımı tarifeleri arasında ciddi bir fiyat farkı olduğu görülüyor. Buna rağmen gemilerin rutin bakımlarının yapılması gibi basit bir işlem için yani şirketin esas faaliyet amacı için 20 milyon TL borçlanmaya ihtiyaç duyması bizim açımızdan çok düşündürücü. Komisyonda gerektiğinde de GESTAŞ Genel Müdürü’nün Meclisimize davet edilerek bu konuda bilgi verilmesi ve konunun incelenmesini rica ediyorum.” dedi.
“GESTAŞ GENEL MÜDÜRÜNÜN KOMİSYON TOPLANTISINA KATILMALI”
CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın konuşmasının ardından söz alan AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz yaptığı konuşmada “ GESTAŞ’ın borçlanma ve kefalet talebi ile ilgili GESTAŞ yönetim kurulu ile görüştük. Biliyorsunuz GESTAŞ Yönetim Kurulunda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ da var. Yönetimde hem zam,  hem de borçlanma kararı oy birliği ile aldık. Yönetim kurulunda da bu konu konuşuldu. 2021 yılında GESTAŞ’ın ÖTV’siz yakıt alıyor. 2021’de ortalama 4.5 TL’ yakıt alınıyordu. Şu an yani 2022 yılı içerisinde GESTAŞ 1 litre yakıtı 15 TL’ye alıyor. Yani  % 350 bir maliyet artışı var. Bu oranda yaklaşık 2021’e göre 3.5 kat bir maliyet artışına neden oldu. Ayrıca asgari ücrete yapılan zam da işçi maliyetlerini arttırdı. Nasıl belediyelerde toplu taşımaya zam yapıldıysa GESTAŞ yönetim kurulunda bu konuları tartıştık görüştük ve zam kararını aldık. Bu zammın nedeni artan maliyetler. Bende plan bütçe komisyonu başkanı olarak Güneş Pehlivan gibi GESTAŞ Genel Müdürünün komisyon toplantısına katılarak burada bize borçlanmanın neden istendiği ile ilgili bilgileri komisyon üyelerine aktarmasını talep ediyorum. Komisyonda da kafasına sorular olan komisyon üyeleri bu soruları sorar.” dedi. 
 
Konuşmaların ardından GESTAŞ’ın 20 milyon borçlanması ve kefalet verilmesi ile ilgili günden maddesi oylanarak Plan Bütçe komisyonuna havale edildi.
 Dilek Akşen
 


Etiketler; #gestaş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.