ÇOMÜ’den Bir İlk!

Ülkemizdeki ilk Otizm Ve Müzik Bursu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Lisansüstü Eğitim Enstitüsü öğrencilerine verildi.

260 0
ÇOMÜ’den Bir İlk!

Ülkemizdeki ilk Otizm Ve Müzik Bursu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Lisansüstü Eğitim Enstitüsü öğrencilerine verildi. Otizm ve Müzik Topluluğunun önerisi ve Çankır ailesinin kabul etmesi ile “Buğra Çankır Otizm ve Müzik Bursu” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Ana Sanat Dalı yüksek lisans öğrencileri Doğukan Irmağ ve İpek Aktürk’e verilecek. Öğrenciler; eğitimleri süresince haftada bir günlerini otizmli çocukların eğitim aldığı okulda geçirecek ve gönüllü olarak çalışacaklar. Bursa ismi verilen  Buğra Çankır ise 3 yaşında Otizmli olduğu öğrenilen 2004 Yılında California Üniversitesi tarafından yapılan “mutlak kulak-perfect pitch” testinden 664 kişi arasından “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçilen bir müzik dehası.
 
Müzik konusunda oldukça yetenekli olan ‘Otizmli Özel Öğrencilerin’, gelişimi noktasında,  alana özgü bilgi ve becerileri edindirmeye yönelik uzman eğitimci sayısının nitelik ve nicelik olarak yetersiz kaldığını gören Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı  bu eksikliğe dikkat çekmek ve destek olmak amacıyla önemli bir adım attı.
 
Ülkemizdeki ilk Otizm Ve Müzik Bursu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Lisansüstü Eğitim Enstitüsü öğrencilerine verildi. ÇOMÜ, otizm ve müzik konusunda yetenekli öğrencilerin alanda uzmanlaşabilmesinin önündeki engelleri kaldırdı. Otizm ve Müzik Topluluğunun önerisi ve Çankır ailesinin kabul etmesi ile “Buğra Çankır Otizm ve Müzik Bursu” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı yüksek lisans öğrencileri Doğukan Irmağ ve İpek Aktürk’e verilecek. Bursa ismi verilen  Buğra Çankır ise 3 yaşında Otizmli olduğu öğrenilen 2004 Yılında California Üniversitesi tarafından yapılan “mutlak kulak-perfect pitch” testinden 664 kişi arasından “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçilen bir müzik dehası…
 
Öğrenciler; eğitimleri süresince haftada bir günlerini otizmli çocukların eğitim aldığı
okulda geçirecek ve gönüllü olarak çalışacaklar. Öğrenciler gönüllülük çalışmaları yanında; Otizm ve Müzik Yaz Okulu’nda aktif olarak görev alacak, alana özgü verilen eğitimlere, seminerlere katılacak, sempozyum ve kongre gibi bilimsel etkinliklerde aktif veya pasif yer alacak, alana yönelik çalışan uzmanlarla iletişim ağı kuracak ve en önemlisi tez konularını “otizm ve müzik” özelinde yapacaklar.
 
“GELECEĞE DAHA DA ÜMİTLE BAKIYORUZ”
 
ÇOMÜ Devlet Konservatuarı’ndan yapılan açıklamada; “Özel öğrencilerin bir başka ifade ile farklı öğrenen bireylerin genel, amatör ve profesyonel müzik eğitimlerinde alanda uzman yetiştirme yolunda önemli bir adım olarak düşündüğümüz “Buğra Çankır Otizm ve Müzik Bursu” geleceğe daha da ümitle bakmamıza sağlayacaktır. Aileye bu güzel girişim ve teşvik için teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılı çalışmalar gerçekleştireceklerine can ı gönülden inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
OTİZMLİ ÇOCUKLAR İÇİN ALANINDA UZMAN REHBERLER GEREKİYOR
 
Otizm ve müzik söz konusu olduğunda alanda uzman bulabilmek, aileler için büyük bir sıkıntı oluyor. Makale, bildiri, tez gibi bilimsel çalışmalar olsa da otizmli bir bireye çalgı, ses, koro, oda müziği, solfej, müzik teorisi gibi
 
Otizmli çocukları olan aileler aynı zamanda çocuklarına “müzik alanında” Yaşam Koçluğu yapabilecek uzmanlara da ihtiyaç duyuyor.. Onlara göre; çocuklarının birlikte konser etkinliklerine gidebilecekleri, birlikte söyleme-çalma gibi etkinliklere katılabilecekleri, masterclass atölye çalışmaları gibi etkinliklerde birlikte çalışabilecekleri bir yaşam koçu hem çocuklarının hem de kendilerinin yaşam kalitelerini artırması için çok önemli bir gereklilik.
 
 
“ÇOMÜ FARKLI ÖĞRENEN BİREYLERE KAPILARINI AÇTI”
 
Baba Kemal Çankır, yaptığı açıklamada; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ülkemizde ilk kez Otizm ve Müzik Yaz Okulu etkinliğini gerçekleştirdi. Otizm ve Müzik Topluluğunun kurulmasına öncülük etti. Yaz Okulunu sürdürülebilir kıldı ve 2021-2022 eğitim öğretim yılı bilimsel ve sanatsal etkinlikler planlamasına aldı. Farklı öğrenen bireylere okul olarak kapılarını açtı. Lisans ve lisansüstü öğrencilerini otizm ve müzik özelinde çalışmaya teşvik etti. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü yöneticilerine ve Müzik Anasanat Dalı eğitimcilerine teşekkür ediyoruz. Hem otizm ile ilgili hem de müzik alanında daha uğraşacağımız, ilerleme kaydedilmeyi bekleyen yolumuz olduğunu düşünüyorum” dedi.
 
“BUĞRA BİZİM HAYATIMIZI GÜZELLEŞTİRDİ”
 
Anne Necla Çakır;  “Ben Buğra gibi bir çocuğa sahip olduğum için çok mutluyum, çok da umutluyum. Buğra’yla yaşadığım her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Biz ona ne verdik, neyi fazla, neyi eksik yaptık tam bilemiyorum ama o bizim hayatımıza anlam kattı, hayatımızı güzelleştirdi. Ben oğluma çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
“KARDEŞİM BEN OLDUĞUM SÜRECE ASLA YALNIZ KALMAYACAK”
 
Ağabey Burak Çakır; “ Her zaman temiz, her zaman güvenilirdir. Hiç kimseye en ufak bir zarar gelmez ondan. Buğra gibi bir kardeşe sahip olmak benim bu hayattaki en büyük şansımdır ve ben olduğum müddetçe de hiçbir zaman yalnız olmayacaktır” dedi.
 
 
BUĞRA ÇANKIR KİMDİR?
 
1994 Hatay doğumlu. Üç yaşını tamamlamamışken otizmli olduğu öğrenildi. 2004
Yılında California Üniversitesi tarafından yapılan “mutlak kulak-perfect pitch” testinden 664 kişi arasından “dünyanın en iyi müzik kulağı” seçildi. 2007 Yılında ise doğadaki tüm seslerin frekanslarını ayırt edebilme yeteneği Wisconsin Medical Society tarafından tescil edildi ve “müzikal deha” olarak literatürde yer aldı. Önce amatör sonrasında ise profesyonel eğitimi süresince yurt içi ve dışında sayısız konser verdi.
2008-2012 Yılları arasında Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesinde, 2012-2016 yılları arasında İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında okudu. 2018-2020 Yılları arasında ise Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Tezli Yüksek Lisans Programını başarıyla tamamladı. Buğra’nın en büyük başarılarından biri ise 2021 yılında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanatta Yeterlik sınavlarını kazanması oldu. Misha Dacıc, Julian Gorus, İlya Itin, Peter Katın, İbrahim Yazıcı, Gulsin Onay gibi sanatçılarla çalışma imkanı bulan Çankır halen eğitimini piyano pedagogu ve sanatçısı Tayfun İlhan’la sürdürmekte.
 
Dilek Akşen
 
 


Etiketler; #çomü
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.