‘Çanakkale’miz, dört bir yandan betonlaşmaya ve tahribata açık hale gelmektedir’

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, son günlerde gündeme gelen Asos’taki kaya ıslahı çalışmaları ve Gökçeada Yıldızkoy’un imara açılmasına yönelik açıklamada bulundu.

145 0
‘Çanakkale’miz, dört bir yandan betonlaşmaya ve tahribata açık hale gelmektedir’

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, son günlerde gündeme gelen Asos’taki kaya ıslahı çalışmaları ve Gökçeada Yıldızkoy’un imara açılmasına yönelik, “Bitmek bilmeyen bu projeler ile Çanakkale’miz, dört bir yandan betonlaşmaya ve tahribata açık hale gelmektedir” açıklamasında bulundu. Projelerden acilen vazgeçilmesi ifade edilirken, vazgeçilmemesi durumunda tüm hukuki süreçlere müdahil olunacağı bildirildi.

Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “20 yılı aşkın süredir vahşi madencilik ile termik santral projeleri başta olmak üzere doğayı, yaşam alanlarını ve insan sağlığını tehdit eden birçok proje ve imar planına karşı mücadele ettiğimiz Çanakkale’mizde, bu projelere son günlerde Assos Limanı’ndaki tahribat, Bozcaada Akvaryum Koyu ile Gökçeada Yıldızkoy’un imara açılması hususları da eklenmiştir. Arkeolojik sit alanı olan Assos Limanı üzerinde yapılan tahribat, doğal peyzajın yok edilmesi asla kabul edilemez. Telafisi imkansız zararların oluşmaya başladığı Assos’taki bu projeden acilen vazgeçilmelidir. Öte yandan, Gökçeada Yıldızkoy, Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkıdır. 288 dönümlük bu koyun imara açılarak betonlaşmasına izin verilmesini kabul etmemiz asla mümkün değildir. Ayrıca, Bozcaada Akvaryum Koyu’nda da ekoturizm adı altında yapılaşma planlarının olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Sit alanlarının imara açılmasını ve doğal dokunun betonlaşmasının önünün açılmasına dair bu projeleri kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bitmek bilmeyen bu projeler ile Çanakkale’miz, dört bir yandan betonlaşmaya ve tahribata açık hale gelmektedir. Projelerden acilen vazgeçilmelidir, vazgeçilmemesi durumunda tüm hukuki süreçlere müdahil olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiriyoruz.”
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.