Sarıcaeli Köyünde Tarla Günü

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Çanakkale Merkez İlçesine bağlı Sarıcaeli köyünde Nevzat İnce'ye ait 20 dekarlık alanda tarla günü düzenledi.

126 0
Sarıcaeli Köyünde Tarla Günü

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ‘Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında desteklenen ‘Hayvanlar Ota, Güğümler Süte Doysun’ projesi kapsamında Yemlik Soya ve Silajlık Mısırın aynı tarlaya ayrı ayrı ekilip birlikte silaj edilmesi esasına dayanan proje kapsamında Çanakkale Merkez İlçesine bağlı Sarıcaeli köyünde Nevzat İnce'ye ait 20 dekarlık alanda tarla günü düzenlendi.
 
Tarla gününe; Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Serkan Yurdabak, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Latif Candan, Sarıcaeli Köyü Muhtarı Ali İhsan Uzunoğlu ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Rafet Karaduman, Merkez Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Yasemin Kaya, Lapseki İlçesi Umurbey Beldesi Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Turan Aktürk, tohum firmaları bölge müdürleri, teknik personel ve üreticiler katıldı. Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren Tarla gününde yaptığı konuşmasında; “2018 yılında 5 dekar yemlik soya, 5 dekar silajlık mısırdan oluşan deneme alanı kurduk. Bundan sonraki yıllarda projemizin alanını daha da genişleterek daha çok üreticimizi projemiz ile tanıştırdık. 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü "Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi" kapsamında projelendirilerek sağlanan ödenek ile % 25 üretici, % 75 devlet katkılı olarak 330 üreticimiz ile 5.310 dekar alanda projemizi uyguladık. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz projemiz ile daha fazla üreticimizi tanıştırmak” dedi.
 
Ardından Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Can tarafından tarla gününe katılanlara yemlik soya ve silajlık mısır tarımı ve münavebesi ile yemlik soya ile silajlık mısırın birlikte karıştırılarak silaj yapılmasının hayvan beslemedeki yeri ve önemi konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. Son olarak üretici Nevzat İnce' de silajlık soya ile mısırı 3 yıldır ürettiğini silaj yaparak hayvanlarına yedirdiğini et ve süt verimi artışından memnun olduğunu gelecek yılda projeye dahil olmak istediğini belirtti. Tarla günü silajlık soya ve mısırın birlikte hasat edilip silaj yapılması ile son buldu.


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.