Türkiye genelinde peş peşe çıkan orman yangınları sonucu Çanakkale Valiliği'nce olası yangınlara karşı il genelinde ormanlık alanlara giriş yasaklandı. Bugün başlayacak yasak, 30 Ağustos'a kadar sürecek. Yasaklara uymayanlara gerekli cezai işlemler uygulanacak.
 
Çoğu Akdeniz bölgesinde olmak üzere ülke genelinde 60’tan fazla ayrı noktada orman yangıları çıktı. Peş peşe meydana gelen yangınlarda can kayıpları da yaşandı. Büyük maddi zararların da yaşandığı bu yangınlarla mücadele devam ederken, büyük bölümü ormanlarla kaplı Çanakkale’de olası çıkabilecek yangınlara karşı önemli tedbirler alındı.
İl genelindeki ormanlık alanlarına girişler yasaklandı. Görevliler dışında bu alanlara girenlere gerekli cezalar da uygulanacak. Vatandaşların bu konuda dikkatli olunması istenirken konuyla ilgili Çanakkale Valiliği tarafından alınan karar şöyle; “6831 Sayılı Orman Kanunu'nun ‘Orman idaresinin göstereceği lüzum üzerine mahallerinin en büyük mülkiye amirleri, kuraklık veya yangın olup da henüz söndürülmüş fakat sirayet ihtimalleri tamamen bertaraf edilmemiş olmak gibi fevkalade zamanlarda muayyen bir müddet için ormanlara girmeyi men ve oralardaki her türlü işlerin tatilini emredebilirler’ hükmüne uygun olarak Çanakkale ili dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 31 Temmuz-30 Ağustos 2021 tarihleri süresince ormana görevliler haricinde girişler, Çanakkale Valiliği’nin 30/07/2021 tarih ve 1745725 sayılı emirleriyle yasaklanmıştır"
 
YANGINLAR BÜYÜMEDEN SÖNDÜRÜLDÜ
Büyük bölümü ormanlarla çevrili Çanakkale’de her yıl önemli orman yangınları meydana geliyor. Bu yıl da belli zamanlarda orman yangınları meydana geldi.

Üç gün önce Ezine ilçesinde bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Yangında, meşe ve pırnal ağaçlarının bulunduğu 10 hektar alan zarar gördü. Rüzgarında etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere 2 helikopter, Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü, Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğü ile Ezine Orman İşletme Şefliğine ait 4 arazöz ve 2 su ikmal araçları, Ezine ve Geyikli belediyelerine ait 3 İtfaiye aracıyla müdahale edildi.

Bu ay başında Bozcaada’da yangın meydana geldi. İlçede tatil yapan sanatçıların da destek verdiği söndürme çalışmaları 15 saat sürdü. Yangında ilçede seyrek ağaçların bulunduğu bir bölge tamamen yandı.

Benzer yangın Çanakkale merkezde, ve diğer ilçelerde de meydana geldi. Yangınlara hızlı müdahale sonucu kontrol altına alındı. Bu yıl il genelinde meydana gelen çok sayıdaki küçük yangınlar büyümeden söndürüldü. Benzer yangınların yaşanmaması için valilik tarafından karar alınması ise olumlu olarak karşılandı.

Bünyamin Nami Tonka