15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümünde tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. İskele Meydanı’nda Saat 20.00'da başlayacak olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, 24 Temmuz’a kadar devam edecek.
 
15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan bir grup FETÖ tarafından gerçekleştirilen askeri darbe teşebbüsünün yıl dönümünde tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. En uzun gece olarak tanımlanan 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gecede Çanakkale ve tüm ülkede vatandaşlar demokrasi destanı yazdı. Bugün de o destanın 5. Yıldönümü dolayısı ile birçok etkinlik düzenlenecek.
 
Tam 5 yıl önce bugün, 15 Temmuz’da, Türkiye siyasi tarihinin en ağır saldırısı yaşandı. Tarih yapıcı milletimiz, Anadolu’daki bin yılı boyunca hiç tanık olmadığı, en alçak ihanet girişimi ile karşı karşıya kaldı. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üzerinden ülkemize açık bir saldırı yapıldı. Bugün saldırının beşinci yıldönümü.  Yıldönümü dolayısı ile Çanakkale Valiliği başkanlığında kentte bazı etkinlikler düzenlenecek.
 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programlarına tüm vatandaşlar davet edildi. Çanakkale Valiliği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında yapılacak etkinlikleri açıkladı. Düzenlenecek tören kapsamında Şehitler Abidesi’nde 12.30'da çelenk koyma töreni gerçekleştirilecek.
 
İskele Demokrasi Meydanı'nda Saat 20.00'da başlayacak olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında saat 20.00'da Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, 20.45'te Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Dua Okunacak.  21.00’da Vali İlhami Aktaş'ın konuşma gerçekleştirecek. 21.20 Şiir okunması, 22.00 – 23.00 Cumhurbaşkanımızın Konuşmaları yapılacak. 23.15 – 23.30 15 Temmuz Belgesel Gösterimi, 23.30 Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Dua Okunması, 16 Temmuz saat 00.15 Sela okunacak. Sela okunmasıyla son bulan etkinlikler 24 Temmuz’a kadar sürecek.
 
O GÜN ÇANAKKALE’DE NE OLMUŞTU?
 
Çanakkale’de 15 Temmuz gecesi darbe girişimi olduğu öğrenen vatandaşlar AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan’ın yaptığı çağrıyla sokağa döküldü. İskele Meydanı’nda buluşan binlerce vatandaş darbeye karşı dimdik ayakta durdu. 15 Temmuz gecesi Çanakkale'de binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile darbe girişimini protesto etmek için iskele meydanında toplandı. Grup ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atarak sevgi gösterisinde bulundu. İskele meydanında toplanan gruba AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da katıldı.
 
Türkiye’de 4 yıl önce 15 Temmuz gecesi gerçekleşen Askeri Kalkışma sonrası uçakla Edremit’e oradan da karayoluyla Çanakkale’ye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Av. Bülent Turan, iskele meydanında ellerinde Türk bayrakları ile toplanan AK Partililer ile vatandaşlarla buluştu.
 
Bugün tarihi bir anı yaşadıklarını belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Bugün çocuklarına onurla, gururla anlatacağı alçaklara dur dedikleri günü yaşadıklarını söyledi. Birkaç yerde yanlış yapan paralelin uşakları hariç olmak üzere bu milletin meydanlara çıktığını kaydeden Bülent Turan sözlerine şöyle devam etti:
 
“CHP’li, MHP’li, AK Partilisi burada. Çünkü darbenin partisi olmaz. Darbe millete karşıdır. Darbe milli iradeye karşıdır. 1’nci Ordu Komutanı, Kolordu Komutanımız bu TSK’nın bir tavrı değildir. TSK bunu yapamaz. Asker evine dön talimatı verdi. Çünkü bu asker bizim askerimiz. Yanlış yapanı ayıplarız. Yanlış yapana bedelini sorarız. Asker bizim evladımız. Göreceksiniz, Tayyip Erdoğan’ı, milli iradeyi sözüm ona hapse atmaya kalkan, idam etmeye kalkan, kim varsa yargının önünde inim inin inleyerek hesabını verecek. Çanakkale’nin şu alanı mitingden daha kalabalık doldurmasının bir sebebi vardır. Artık bu millet bir daha Adnan Menderes görmek istemiyor. Bu mesele AK Parti meselesi değildir. Bu mesele Türkiye meselesidir. Bu millet onurlu bir millettir. Suriye olmayacağız. Oyuna gelmeyeceğiz. Yanlış yaptırmayacağız. Ama milli iradeden, birlik ve beraberliğimizden bütünlüğümüzden asla taviz vermeyeceğiz. Bundan yıllar önce Adnan Mnederes’i idam ettiklerinde sonraki demokrasiye geçişlerde bazıları gurur duydu. ‘Ben Menderes’in yanındayım’ dedi. Bazıları da ‘Ben Menderes’in karşısındayım’ dedim. Bugün’ün Menderes’i Tayyip Erdoğan’dır. Bugün’ün Menderes’i hepimiz. Ama biz bir daha idam görüntülerini, asla bir daha cezaevlerini izin vermeyeceğiz. Bu milletin demokrasisine, sandığına hep beraber sahip çıkacağız”
 
Konuşmaların ardından AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale merkezdeki son durumla ilgili bilgi almak üzere dönemin Çanakkale Valisi Hamza Erkal’la görüşmek üzere iskele meydanından ayrıldı.
 
Dönemin İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden ile alana gelen dönemin Çanakkale Valisi Hamza Erkal, vatandaşlara hitap ederek, Türk milletinin kendi kaderine sahip çıktığını söyledi. Türk milletinin kendi milli iradesiyle birlikte meclisine, hükümetine, vatanına sahip çıktığını da belirten Erkal "Gerçek manada göğsünü siper edercesine tankların önüne atılarak bütün o jetlerin, atılan o bombaların ve helikopterlerden açılan ateşlerin hiç birini kaile almayarak gönlünü, göğsünü siper ederek karşı durdu. Hiç kimseye geçit vermeyeceğini gösterdiği bir gündür. Bizim için bugün demokrasi günüdür. Bu meclis en zorlu savaşlarda dahi, en çetin en kötü düşmanlar tarafından bombalanmadı. Savaş esnasında dahi bu meclis açıktı. Çünkü milli iradenin adresi olan bu meclisin açık kalması gerekiyordu. Ve herkes buna saygı gösterdi. Savaştığımız düşmanlarımız dahi saygı gösterdi. Ama maalesef ki bu hainler meclisi bombaladılar. Özellikle Başbakanımızın odasını hedef alarak bombaladılar. Cumhurbaşkanımızın çıktığı oteli ordadır düşüncesiyle Marmaris'teki oteli bombaladılar. Bakın o silahları, uçakları, tankları, helikopterleri bu millet kendini korusun diye onlara teslim etti. Ancak çiğ süt emenler bunu yapabilir. Bunlar çiğ süt emmiş, okyanus ötesine bağlanmış mankurt kafalılardır. Bunlar beyinleri süngerleşmiş cahillerdir. Hepsi gerçek manada haramzade. Ama bu millet artık koyun gibi güdülecek bir millet değildir" demişti.
 
Dönemin Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi kapsamında 16 Temmuz’da sabah polisler tarafından Cumhuriyet Baş Savcılığı talimatıyla gözaltına alındı.
 
Çanakkale Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmeye yönelik 15.07.2016 tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi kapsamında Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu 16.07.2016 günü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alınmıştır” denilmişti. 
 
 
15 TEMMUZ GECESİ NELER YAŞANDI?
 
FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminde yaşananlar:
15 Temmuz gecesi darbe girişiminde tüm talimatlar, hazırlıklar ve yaşananlar kayıt altına alındı. Başbakanlık Müsteşarı'nın başkanlığında ve ilgili bürokratların katılımıyla, Çankaya Köşkü'nde kurulan Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nde 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında bürokratik mekanizmalara verilen tüm talimatlar, hazırlıklar ve yaşananlar kayıt altına alındı. 
 
Dakika dakika yaşananlar
Koordinasyon Merkezi'ne gelen ilk bilgi Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinden silah sesi duyulduğu oldu. Saat 21.30 ile 22.00 arası Başbakanlık Kızılay binasındaki koruma personeli, Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesinden silah seslerinin geldiğini, Koordinasyon Merkezi'ne iletti. Bu ihbar üzerine Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Kontrol Merkezi (SKHKM) yetkilileri arandı. Yetkililer, "Ani müdahale mangaları tarafından tatbikat yapılıyor." yanıtını verdi.                    
 
Darbeciler tarafından kullanılan tankların Çankaya Köşkü çevresinde dolaştığı dikkat çeken görüntülerde, helikopterin açtığı ateş sonrasında Köşk'ün önündeki caddede bekleyen vatandaşlar siper alırken, polislerin de helikopter ateşine tabanca ve otomatik silahlarla karşılık verdiği görüldü.      
 
Vatandaşların köşk çevresinden ayrılan tankları da ellerinde Türk bayraklarıyla protesto etmeleri kameralara yansıdı.       
 
 
Silahlı müdahale talimatı
Bu bilgilerin ardından, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay başkanlığında müsteşarlık makamında, Müsteşar Yardımcısı Özer Kontoğlu, Genel Müdürler Metin Yener, Bilal Durdalı, Başbakan Başmüşaviri Cemalettin Haşimi'nin de katılımıyla, Başbakanlık Çankaya Yerleşkesi'nde Koordinasyon Merkezi oluşturuldu. Kızılay'daki binada faaliyette olan Koordinasyon Merkezi'nin ise faaliyetleri geçici olarak durduruldu, nöbetçi personel evlerine gönderildi.      
 
Alınan bilgilerdeki tatbikat iddialarında dikkat çeken çelişkiler göz önüne alınarak, 22:10’da havadan ve karadan tüm saldırılara karşı silahlı müdahale talimatı verildi.     
 
TRT'nin işgali
Bir grup asker tarafından TRT Oran Yerleşkesi'ne yapılan işgal de Başbakanlık Koordinasyon Merkezi kayıtlarında yer aldı. TRT Yerleşkesi'ne giriş ve çıkışları engellemekle görevli polis ekibini aşan darbe girişimcileri, daha sonra TRT binasını işgal etti.

Vatandaş sokaklara çağrıldı
Saat 23.00-00.00 arasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşları, darbe teşebbüsünü protesto için meydanlara davet etti. Bu dakikalarda meydanlara çıkmak için AKP teşkilatlarının SMS yoluyla uyarılabileceği, camilerde ezan veya sela okutturulabileceği, belediye başkanlarından da destek alınabileceği değerlendirildi ve bunun için hazırlıklara başlandı.             
 
AKP Genel Merkezi'nden tüm teşkilata, "Sokaklara çıkmak için mesaj göndermeye hazır olun." talimatı verildi.             
 
Diyanet İşleri Başkanlığı ve bazı müftüler aranarak, sela veya ezan okunmaya başlanması için hazırlık yapmaları ve müftülerden, imamları hazır tutmaları istendi.
 
Saat 23.55'te İstanbul Atatürk Havalimanı'nda darbe girişiminde bulunanlar tarafından uçuş kontrol kulesine el konuldu ve uçuş trafiği durduruldu.
 
Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay'ın talimatı ile uluslararası basına darbe girişimine dair ilk bilgilendirme saat 00.18 ile 00.30 arasında yapıldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak, halka sokağa çıkma ve darbe girişimine karşı direnme çağrısında bulunmasının ardından, yurdun tamamında halk darbe girişimine direnmek üzere, meydanlara akın etti. Darbe girişimine muhalefet partileri de tepki gösterdi, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimine karşı açıklamalarda bulundu.
 
Saat 01.00'de Koordinasyon Merkezine, Atatürk Bulvarı, Hoşdere Caddesi ve Genelkurmay civarında 6 tankın araçları ezerek ilerlediği, Genelkurmay çevresinde ve karargah içinde çatışma çıktığı, Ankara Emniyet Müdürlüğüne uçak, helikopter ve tankla atış yapıldığı bilgisi geldi.
 
Kuvvet komutanlarından 'darbeye karşıyız' açıklamaları
Saat 01.28'de ise Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, "Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz." açıklamanda bulundu.             
 
Ardından, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, "Eşkiyalar başarılı olamayacaklar." dedi.
 
Saat 01.40'da Atatürk Bulvarı ve Çankaya Köşk’ü üzerinden beş nolu giriş kapısı önüne ateş ederek, 5 zırhlı araç yaklaştı. Silah kullanılarak karşılık verildi ve 100 kişilik bir vatandaş grubunun da desteği ile püskürtüldü.
 
Saat 02.00'de ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, minarelerden sela okunması çağrısında bulundu.
 
''Darbe püskürtüldü'' açıklaması
Saat 02.30'u gösterdiğinde MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, "Darbe püskürtüldü" açıklamasını yaptı.Saat 02.40'da ise TBMM'ye savaş uçağı tarafından iki bomba atıldı.
 
Saat 02.55'te TRT'yi basan askerlerin halk ve polis tarafından püskürtülmesinin ardından, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, bildirinin silah zoru altında TSK adına okutulduğu ve çok zor saatler geçirdikleri yönünde açıklamada bulundu.
 
TRT Yerleşkesi'ne toplanan vatandaşlar, burada darbe girişimini protesto etti. Diğer kanallarda işgal ihtimali üzerine tedbirler artırıldı ve işgal edilen ve CNN Türk, Hürriyet ve hurriyet.com.tr'nin bulunduğu Doğan Medya Center'da darbe karşıtı protestoların güçlendirilmesi istendi. Saat 03.22'den itibaren Meclis sabaha kadar sürecek şekilde, aralıklarla yeniden bombalanmaya başlandı.
 
Saat 03.39'da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ikinci kez savaş uçağı ve helikopterler tarafından vuruldu.
 
 
Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda konuştu
Marmaris'te kaldığı otelden ayrıldıktan sonra İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 04.00'de basın mensuplarının karşısına çıktı.
 
Saat 04.12'de Meclis, bir kez daha vuruldu ve Genelkurmay Başkanlığı çevresindeki askeri helikopterden halka ateş açıldı.
 
Saat 05.40'da Boğaziçi Köprüsü’nde top atışı yapılması nedeniyle, bir TOMA alev aldı.
 
 
Orgeneral Akar, Başbakanlığa getirildi
Saat 08.32'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, götürüldüğü Akıncılar'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığından alınarak, Başbakanlığa getirildi.
 
Bu olaydan 4 dakika sonra ise Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekat polislerince ele geçirildi, karargahtaki Fetullahçı Terör Örgütü’ne mensup askerler etkisiz hale getirildi.
 
Saat 09.19'da Antalya, Niğde ve çeşitli illerden özel harekat polisleri başkente sevk edildi.
 
Saat 09.40'da Genelkurmay Başkanlığından çıkan 200'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.
 
1563 gözaltı
Bu dakikalarda darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, ülke genelinde gözaltına alınan Gülen cemat üyesi sayısı bin 563'e ulaştı.
 
Saat 11.00'i gösterdiğinde de Genelkurmay Başkan vekilliğine getirilen Orgeneral Ümit Dündar, basın açıklaması yaptı.
 
Saat 12.15'te ise Başbakan Binali Yıldırım, yanına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ı da alarak, Çankaya Köşkü’nde basın karşısına çıktı ve darbe girişiminin başarısız olduğunu açıkladı.
 
Uluslararası basına verilen mesajlar
Uluslararası basın mensuplarına da saat 05.00'ten itibaren şu mesajlar verildi:            
 
"Bu gece Türk demokrasisine bir saldırı yaşanmıştır ve darbe girişimi olmuştur, darbe girişimi, ordu içindeki bir grubun kalkışmasıdır. İlk tahminimiz bu grubun FETÖ olduğu yönündedir. Kesinlikle ordunun emir-komuta zinciri içinde gerçekleşmemiştir. Yaptıkları açıklamalar bundan dolayı geçersizdir ve Türk ordusunu temsil etmemektedir. Ordu içinde aktif görevde olan birçok komutan, TV yayınları ile meşru hükümetin yanında olduklarını açıklıyorlar peş peşe. Birçok noktada kontrol, demokrasi yanlısı güçlerde. Tahminimiz 24 saat içinde tam kontrolün demokrasi yanlısı güçlerin eline geçeceği şeklindedir. Dünyaya çağrımız, Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını göstermeleridir. Seçimle işbaşına gelmiş Cumhurbaşkanı ve hükümetimiz görevlerinin başındadır ve hiçbir şekilde demokrasinin altını oyma girişimlerine boyun eğilmeyecektir. Darbeciler en ağır şekilde bu yaptıklarının hesabını verecekler."    
 
 
Hülya Öz
Foto:ARŞİV