DİSK Emekli- Sen Çanakkale Şubesi Cuma Pazarı önünde emeklilere yapılan yetersiz zammı protesto etmek için açıklamada bulundu. Cuma Pazarı önünde açıklama yapan DİSK Emekli- Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yusuf Ertürk, “Bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamamaktadır” dedi.

Emeklilere yapılan zammı protesto etmek için bir araya gelen DİSK Emekli- Sen Çanakkale Şubesi üyeleri vatandaşlara broşür dağıttı. Emekli vatandaşlara da bilgilendirme yaptı.

DİSK Emekli- Sen Çanakkale Şubesi Başkanı Yusuf Ertürk, “Bu temmuz ayında da biz emeklilerin maaş zamlarına temel oluşturan, ancak bilimsel ve objektif değerlendirmelerden son derece uzak; dört işleme takla attırılarak belirlenen enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Böylece emekli zamları altı aylık "resmi" enflasyon oranında; yüzde 8.45 olarak belirlendi. Zamlar sonucunda; En düşük memur emeklisi maaşına 247 lira, 2000 yılından önce emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 224 lira,2000 yılından sonra emekli olanlardan en düşük işçi emeklisi maaşına 127 lira, En düşük esnaf emeklisine 149 lira, En düşük çiftçi emeklisine 140 lira artış yapılacak.Gelin bu artış ile bir işçi emeklisinin market alışverişini birlikte yapalım: Bunu yaparken sadece sebze fiyatlarının son bir yılda yüzde 60, et ve balık fiyatlarının yüzde 20'nin üzerine arttığı gerçeği de aklımızın bir köşesinde dursun. Bugün bu koşullarda işçi emeklisine yapılan zammın somut hali iki ekmek, bir kilo çay, bir litre sıvı yağ ve yarım kilo ettir. Ne var ki bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı henüz bunları almak için markete gitmeden gaza, elektriğe, suya; temel tüketim maddelerine getirilen zam karşısında eriyip gitmektedir. Evet; dostlar, bugün bir işçi emeklisinin aldığı maaş zammı bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılamamaktadır. Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.864,82 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.331,67 TL iken en düşük emekli maaşının zamlı hal i ile 1627 lira olacak olmasının başka bir açıklaması yoktur: Emeklilerin daha ellerine geçmeden, daha ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölümü beklemesi istenmektedir.  Ya bizim aklımızla alay ediliyor ya da ne TÜİK ne de hükümet dört işlem nedir bilmiyor! Bilsinler: Aklımızla alay edilmesine izin vermeyiz! Açlığa, sefalete, sömürüye boyun eğmeyiz! Helal etmiyoruz; isyan ediyoruz! Ülkenin ve emeklilerin somut gerçekliğinden uzak, en temel aritmetik ve istatistik bilimine dahi düşman olan TÜİK'e de; 365 günün 357 günü "emekliye zam müjdesi" manşeti atan sahibinin sesi basınlarına da aldanmıyoruz!” şeklinde konuştu.

Konuşmasına devam eden Başkan Ertürk, “İktidarın zaten açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere bir de küresel salgın döneminde üç kuruş zam vermemek adına başvurduğu ayak oyunlarını bitireceğiz, İktidarın 13,S milyon emekliye topyekun saldırmaya devam etsin; emekliler İktidara direniş olmaya devam edecek, bu iktidarı meydanlarda da sandıkta da yenecek. Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret almak için, Temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamların geri çekilmesi için, Sağlıkta katkı payı kaldırılması, başta emekliler olmak üzere tüm toplumun nitelikli, kamusal sağlık hizmetinden ücretsiz şekilde faydalanması için, Emekli ücretlerinin yalnızca enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesi için, Emekli ücretleri arasındaki farklıların bir intibak yasasıyla giderilmesi için, Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılarak yasal düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi için13,5 milyon emekli ve hak sahibi yoldaşımızı, 13,5 milyon emekli ve hak sahibinin sendikası DİSK EMEKLİLER SENDİKASI'nda örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya çağırıyoruz!” dedi.
 
Damla Şener Okdaş