Çanakkale Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısında gündemdeki en önemli konulardan biri de müsilaj sorunu oldu. Mart ayından beri Marmara ile birlikte kentimizde de görülen müsilaj için Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, müsilaj koordinasyon kurulunun kurulduğunu ifade etti. Gökhan plajlar için mavi bayrak sertifikalarının aldığını da sözlerine ekledi.

Çanakkale Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Altın Yıllar Yaşam Merkezinde gerçekleşti. Mart ayından beri kentin kıyı kesiminde görülen beyaz renkli ve müsilaj sorunu devam ederken gündemde yine müsilaj yer aldı. Müsilajla ilgili değerlendirmeler yapan Gökhan ‘’Müsilaj temizliği yapıyoruz kordonda, çeşitli alanlarda ama tabii bu o şekilde temizlenmesi yok olması mümkün değil ama birikmiş olanları görüntü kirliliğini yok etmek üzere çaba gösteriyoruz ‘’ dedi. 

Sözlerine devam eden Belediye Başkanı Gökhan, ‘’Bugün 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj bayramı Bayramımız kutlu olsun hepimizin, tabi önemli bir kavram kendi limanlarımızın arasında muhtariyet önemli elbette egemenliğimiz için ekonomimiz için önemli, bunu ilan etmiş olmayı bayram olarak kutluyoruz. Tekrar hepimizin bayramını kutluyorum. Yarın maalesef Acı bir gün 2 Temmuz Sivas Katliamının 28.ci yıl dönümü buradan oralarda hayatlarını kaybettiren canlara rahmet diliyorum. Yaralanmış olanlara geçmiş olsun diliyorum. Ülkemizin bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını gerici akımlardan uzak kalmasını diliyorum. Değerli meclis üyeleri biliyorsunuz geçen meclis ayımızın en önemli konusu Müsilaj konusuydu. İlk toplantı 6 Haziranda yapıldı. Kocaeli'nde 7 tane kıyısı olan il Marmara Denizine Valisi, Belediye Başkanlarıyla, Çevre müdürleri ile efendim milletvekilleriyle bir toplantı yaptık. Kocaeli'nde ve orada 22 maddelik ortak eylem planı imzaladık ve bu planın uygulanması içinde planın altına imza attık ve sorumluluk aldık. Detayları zaten siz biliyorsunuz, bir basın toplantısıyla da kamuoyu ile de paylaştım. Bu 22 madde çok önemli maddeler, bu maddelerin uygulanması önemli bu bakımdan biz çalışmalara başladık, biliyorsunuz Müsilaj temizliği yapıyoruz kordonda, çeşitli alanlarda ama tabii bu o şekilde temizlenmesi yok olması mümkün değil ama birikmiş olanları görüntü kirliliğini yok etmek üzere çaba gösteriyoruz’’ dedi.

‘’O TABAKA DIŞINDA ASLINDA DENİZLERİMİZ TEMİZ’’
Müsilaj temizliği için bir müjde vererek sözlerine devam eden Gökhan, ‘’Bugün İzmir Büyükşehirden de bir tekne geliyor temizlemek için onu bakalım deneyeceğiz nasıldır, ne değildir. Yola çıktı cumartesi burada olacak. Fakat ben şöyle demiştim poyrazlarsa hava ama sürekli ve sert poyraz olursa, nitekim poyrazladı, şimdi değil geçen hafta içinde Müsilaj oldukça yok oldu kıyılardan özellikle, geçen gün Sayın valinin önderliğinde bir tekne turu yaptık karşı tarafa da gittik. Yani Karşıyaka'ya orada da durum felaket, buradan göremiyoruz ama çok felaket durumdaydı. Şimdi denizinde bu poyraz ile beraber denizin üstününde nispeten rahatladığını söyleyebiliriz ama önümüzde yaz, rüzgar yazı bunu bu sene savuşturacağız diye umut ediyorum. Ama plajlarımızda ne güzel ki müsilaj gözükmüyor. Hem Dardanos Plajında, hem Güzelyalı plajında, Çanakkale plajında, Yeni kordonda hatta bugün yeni kordonda biraz yürüdük. Orada gözükmüyor bu önemli tabii denizimizin, o tabaka dışında aslında denizlerimiz temiz, Mikrop açısından insan sağlığına zararlı olup olmaması açısından sorun yok, şu anda mavi bayrak takılabilecek durumda, sertifikalarımızı aldık’’ diye konuştu.

‘’ÇANAKKALE MÜSİLAJ KOORDİNASYON KURULU KURULDU’’
‘’Dardanos plajı, Barış Plajı, Çanakkale Mega Beach, ve Güzelyalı tüm sertifikaları aldık ama mavi bayrağı asmadık’’ diyen Gökhan, ‘’Niye çünkü mikrop ile bir sıkıntımız gözükmüyor. Şimdi önümüzdeki hafta temizlenecek olursa Mavi Bayrağı da asıp daha güvenle insanların güvenle denize girmesini düşünüyorum. Tabii gerekçelerini konuştum ettim, Biz Kocaeli'nden daha sonra 15 Haziran’da İstanbul'da bu sefer Dolmabahçe sarayında Çevre ve şehircilik bakanlığının yine başkanlığında Koordinasyon Kurulu Toplantısı yaptık ve bu kararların uygulanması süreçleri konuşuldu ve sonuçta Çanakkale'de de dönüştüğümüzde Çanakkale Müsilaj koordinasyon kurulu kuruldu ve o toplantılarda yapıldı. İstanbul'da yapılanda Marmara'da ne yapılacak. Biz ne yapacağız Çanakkale olarak onları konuştuk tabi bize düşen birçok konu var’’ diye konuştu.

‘’SULARIN YENİDEN KULLANILMASINDA ÇARESİNİ ARIYORUZ’’
Müsilajla mücadele konusunda planları aktaran Gökhan, ‘’Özellikle Marmara kıyısı olan illerin öncelikle sanayi atıkları atık sularının mutlaka ve mutlaka temizlenerek yani buradan arıtma tesislerine arıtılarak denize verilmesi gerekiyor. Bizim Çanakkale olarak en iyi durumda olan Çanakkale, bizim her iki arıtmamız da gerek merkez gerek Güzelyalı'daki arıtmalarımız da ileri biyolojik arıtma şeklinde bu çok önemli artı katı atık depone alanımızın sızıntı suyunu da arıtıyoruz, o şekilde veriyoruz dereye, O da önemli artı tabii Çanakkale'de katı atıklarında denize gitmemesi daha düzenli toplanıyor olması da önemli ve bu şekilde Çanakkale belediye olarak Çanakkale belediyesi olarak  bu konuda görevlerimizi yapmış durumdayız iyi ki zamanında Çanakkale olarak öngörmüşüz ve ileri biyolojik arıtmayı tercih etmişiz. Ayrıca bizim arıtmamızda güneş enerjisi ile oranın enerjisini sağlıyoruz. Kurutmayı da güneşle yapıyoruz, çamur kurutmayı da o şekilde yapıyoruz. İnşallah Güzelyalı'da ki arıtmaya da Güneş enerjisi yapıp oranında enerjisini öyle yapmaya çalışıyoruz. Tabi bizim bu noktada yapmamız gereken o, 22 maddenin içerisinde yapmamız gereken konular var. O konulardan bir tanesi artıma merkezlerinden çıkan buradaki çıktı sularını biliyorsunuz sarıçaya veriyoruz birde şeye veriyoruz. Güzelyalı'da denize deşarj yapıyoruz. Ama o su temiz su, o suların yeniden kullanılmasında çaresini arıyoruz. Denize değil, Sarıçay’a değil yeniden tekrar nasıl kullanabiliriz. Kullanmak demek sulama, nasıl kullanabiliriz çalışmasını yapmak zorundayız yapacağız inşallah zaten bunu düşünüyorduk o da denk geldi, zaten o sular gidiyor boşu boşuna, onları da yapacağız inşallah başarılı oluruz diye düşünüyorum’’ diye ifade etti.

‘’AZOTUN DA OLMADIĞI DETERJANLAR MALZEMESİ KULLANILMALI’’
Müsilajın en büyük sebebinin Azot ve Petrol, fosfatın denize gitmesi olduğunu ifade eden Gökhan, ‘’Fosfat ve  Azot temizlik malzemeleri, gübreler biliyorsunuz sulama sistemleri şuanda vahşi sulama dediğim yani salma sulama o salma sulama ile atmış olduğunuz gübre azot gübresi Fosfat gübresi ilaçlar o derelerden kılcal şeylerden denize gidiyor. Biz görmüyoruz ama bunun böyle olduğu bilimsel araştırmalar ile ortaya konuluyor. Bu önemli yani ne demek istiyorum bizim Çanakkale'de bütün sulamanın damlama sulamaya dönmesi lazım. Bütün sulama istisnasız. Bakın bu olabilir neden Biga’da çeltiği damlama sulama ile yetiştiriyorlar şu anda uygulama başladı baya bir dönüm 3.500 dönüm verimde daha fazla olduğu söyleniyor, bu senede göreceğiz inşallah, damlama sulama yaparsanız su toprağın başında kalıyor, ihtiyacı kadar yani alıyor. Gübreleseniz de orda kalıyor. Onun için damlama sulamaya geçilmesi şart, bizde biliyorsunuz birde açık kanal durumu var. Hatta bizde de var biliyorsunuz beldemizin üstü açık kanal onun düzeltilmesi gerekir. Diğer ilçelerin beldelerin deşarj ettiği sularını da biyolojik artıma haline getirmeleri gerekir. Dolayısı ile bu da önemli bir konu ve deterjan kullanımı özellikle biz belediyede başlıyoruz. Daha da ileriki aşamada Azotun da olmadığı deterjanlar malzemesi kullanılmalı, biz deterjan değil temizlik malzemesi kullanıyoruz gerçi’’ dedi.

 BÜTÜN MARMARA KORUMA ALANI İÇERİSİNE ALINACAK
16 Haziran günü İtalya'nın Rimini yetkilileri ile konuştuklarını ifade eden Gökhan, ‘’Zoom üzerinden biliyorsunuz Rimini  İtalya'nın kuzeyinde Venedik'in yakınında onlar 2007 senesinde başlarına bu iş gelmiş ne  yaptınız dedik, Nasıl oldu bu iş, Dedikleri 3 tane unsuru ortadan kaldırdık ve bu işte kurtulduk. Bir Po nehrinin kirlilikten kurtardık. Daha temiz akar hale getirdik. Çünkü Po nehri bütün kirini denize akıtıyor. İkincisi Venedik’te lagünlerın kirliliğini temizledik. Onu çözdük dedi. Üçüncüsü de organik fosfat salınımı denize gerek gübreyle gerekse organik temizlik malzemeleri ile bunu sağladık ve müsilaj bir daha olmadı dedi. Tabi birde balık popülasyonumuzun da azalmış olması özellikle küçük balık popülasyonumuzun azalmış olması ve onların vahşi avlanmış olması bunu yiyen balıklar küçük balıklar, büyük balıklar değil onların azalmış olması bir sebepte bu onunla ilgili de avlanma alanları yaratılacak ve bütün Marmara koruma alanı içerisine alınacak. ‘’ diye konuştu.
 
Mehmet Kuzey