Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında kabul edilerek finanse edilen ‘Ada Rüzgarında Lezzetli Damla Sakızı ve Karadut Şurubu’ projesi kapsamında Gökçeada’da damla sakızı ve karadut fidanı dikimi yapılacak.
 
Proje kapsamında elde edilecek ürünlerle Gökçeada da mevcut durumda bulunan işletmelere hammadde kaynağı sağlanarak damla sakızlı ve karadutlu dondurma, damla sakızlı muhallebi, damla sakızlı kahve gibi alternatif ürün seçenekleri sunularak Gökçeada ekonomisine büyük bir katkı sağlanması hedefleniyor. Proje çalışmalarına şubat ayında başlandı. Karadut fidanları için adada mevcut durumda yetiştiriciliği yapılan Urmu çeşidi dut ağaçlarından Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren başkanlığında il/ilçe teknik personelinden oluşan ekip tarafından çelik alımı yapılarak fidan elde edilmek üzere Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi. Damla sakızı fidanı temini için de Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile girişimlerde bulunuldu.
 
Yine Proje kapsamında Balıkesir'in Burhaniye ilçesi, İzmir'in Menemen ve Çeşme ilçesine teknik gezi düzenlendi. Teknik geziye Gökçeadalı üreticilerin yanı sıra, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, il ve ilçe teknik personeli katıldı. Yapılan teknik gezide Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde konu uzmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Mehmet Tutar tarafından damla sakızı yetiştiriciliği, damla sakızı fidan üretimi konusunda katılımcılara uygulamalı bilgi verildi. Çeşme İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Keçeci ve teknik personel önderliğinde mevcut sakız plantasyonları gezilerek üreticilerimize bilgi verildi, soruları cevaplandırıldı, uygulamalı olarak damla sakızı hasadı yapıldı. Proje ile Gökçeada’da atıl durumda bulunan tarım arazilerine karadut ve damla sakızı fidanları dikilerek bu alanların tarıma kazandırılması sağlanacak.
 
Haber Merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi