Lapseki Gençlik Merkezi’nin son subasman beton atma töreni Lapseki Belediyesi Etkinlik Alanı Yeni Kordonda yapıldı. Temel atma törenine; Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş,  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Lapseki Kaymakamı Fatih Çelikkaya, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder, AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve davetliler katıldılar.

‘’TÜRKİYE’NİN EN UZUN KÖPRÜSÜ BURASI OLACAK’’
Temel atma töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Lapseki’nin 5 sene sonrası, 20 sene sonrası göreceksiniz bölgemizin parlayan yıldızı ifadesinin nasıl tam karşılığı olduğunu hep beraber yaşayacağız. Geçen dönem Lapseki’nin su, kanalizasyon, doğalgaz gibi altyapı sorunlarını büyük oranda geride bıraktık. Bu dönem daha çok turizme yönelik, sahil projeleriyle turizm kenti olmasının önünü açmaya başladık. Ama daha ötesinde onurla, gururla takip ettiğimiz, bazen laf arasında hemen söyleyip geçtiğimiz ama düşünüp de üzerinde durduğumuzda ne kadar kıymetli olduğunu hatırladığımız dünyanın en uzun asma köprüsünü yapan ekibiz. Şuan Osman Gazi Türkiye’de bir numara, ama inşallah 6-7 ay sonra karşıya davul zurnayla geçtiğimizde Türkiye’nin en uzun köprüsü burası olacak. Şu an dünyanın en uzun köprüsü Japonya’da. Ama burası bittiğinde,  tüm dünyadaki siyasetçiler konuşmalarında bu köprüyü ‘bir’ diyecek, sonra diğerlerini saymaya başlayacak. Bundan birkaç sene önce çok büyük bir katılımla bu temeli attığımızda birçok siyasi rakibimiz, arkadaşımız; ‘seçim yatırımı’ dedi, ‘temel atarlar bitmez’ dedi, ‘unuturlar yarın’ dedi. Hep yaşadık bunları. Ama her geldiğimizde adım adım takip ettik. Bugün artık tabliyelerin asılmaya başladığını görüyoruz. İnşallah Aralık ayında da yavaş yavaş karşıya hep beraber geçmeye başlayacağız. 18 Mart 2022’de de çok büyük bir törenle inşallah Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Asya’ya bir daha bağlanmanın keyfini yaşayacağız. Bu köprünün Çanakkale’mizin tarihine, turizmine, sanayisine, tarımına çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz’’ dedi.

‘’KÖPRÜ BÖLGENİN TARIMINI DA, TURİZMİNİ DE, SANAYİCİSİNİ DE AYAĞA KALDIRACAK’’
Konuşmasına devam eden Turan, 1915 Çanakkale Köprüsünün kente kazandıracaklarını ekleyerek, ‘’ne gerek vardı’ diyorlar, ‘az araba geçer’ diyorlar… Ne gerek varı, siz kışın gemi kalkmadığında ambulansta hastaneye gitmek için bekleyen kişiye sorun. Yazın balığını tutup da hale götürmek için sıra bekleyen balıkçıya sorun. Şeftalisini, kirazını kamyonuna koyan ama ihracat için geç kalma korkusu yaşayanlara sorun. Turizmcilere, rehberlere sorun. Yani bu köprüyü sadece bir araç sayısına bağlama vizyonsuzluğu, hak değil, adalet değil. Bu köprü Lapseki ve bölgenin tarımını da, turizmini de, sanayicisini de ayağa kaldıracak. Ezine’ye Türkiye’nin en kıymetli Gıda OSB’sini yapıyoruz. 50’ye takım tarım fabrikası başladı yavaş yavaş yapılmaya. Birçok ulusal ve uluslararası tarım firması ‘köprü bitecekse yer alacağız’ diyorlar.  Neden? Adam oraya fabrika yaptı, ulaşım garantisi yoksa nasıl gidecek? O yüzden bu memlekete yapılan her hizmete siyasi parti gözetmeksizin sahip çıkmak hepimizin görevi olması lazım. İş yapana çamur atan, iftira atan bir anlayışın ne iftira atana ne bize hiçbir faydası yok’’ diye konuştu.

‘’HER ÖNEMLİ YATIRIMIN BEDELİ VAR’’
Buranın 100 yıllık bir hikaye olduğunu dile getiren Turan, ‘’ 100 yıllık belgelerde, Osmanlı’nın son döneminde ‘Avrupa’ya geçiş var mı yok mu’ kavgası vardır buralarda. Sayın Demirel’in Ecevit’in hepsinin hatıralarında vardır burası. Ama Sayın Erdoğan ve Yıldırım’a buraya temel atmak nasip oldu. İnşallah açmakta bize nasip olacak hep beraber. Köprüyle ilgili ‘çok pahalı olacak’ diyorlar. Her önemli yatırımın bedeli var. ‘Çok pahalı’ diyen arkadaşlarımız kızmasınlar vapurlarımız devam edecek, değerlendirebilir. ‘Burası bir şirkete verildi’ diyorlar. Burası açık ihaleyle tüm dünyanın gözü önünde verildi. Sen de girseydi daha ucuza yapsaydın, alsaydın. Sanki yüz yıl, bin yıl burası şirketinmiş gibi konuşuyorlar. Rakamları yuvarlıyorum, 15 yıllık sözleşme var. Bunun 5 yılı yapım süresi yapım süresi, seneye bitiyor. Kalan 10 yılda bu firma işletecek burayı. Ama 10 yılın sonunda bu köprü Lapseki’nin olacak, Çanakkale’nin olacak, bu milletin olacak. Eğer bunu devlet imanlarıyla yapsaydık belki daha uzun sürecekti. Belki daha maliyetli olacaktı. Ama çok akıllı bir yatırımla, stratejik bir kararla adımlar atıldı. Çok hızlı bir şekilde, birçok belediyenin ufacık derenin üzerine köprü yapmayı başaramadığı süre içerisinde dünyanın en uzun köprüsü yapıldı. O yüzden buraya laf atarken dikkat etmeyi, sakin sağduyulu bakmayı istirham ediyorum’’ şeklinde konuştu.

‘’LAPSEKİ DEVLET HASTANESİ C SINIFI HASTANE STATÜSÜNE YÜKSELDİ’’
Pandemi döneminde kentimizdeki başarılara da değinen Turan, Lapseki Devlet Hastanesinin C sınıfı statüye yükseldiğinin müjdesini verdi. Turan,  ‘’Pandemi döneminde tüm dünya sıkıntıyı yaşarken, Türkiye’miz daha az yaşadı. Şu an iki dozla beraber 45 milyon civarında aşı yapıldı. Sevinerek söylüyorum ki nüfusa oranla en çok aşının yapıldığı yer Çanakkale oldu. Çünkü bizim tüm ilçelerimizin hastaneleri genişletildi, büyütüldü, hazırlandı. Bir müjdeyi de vermek isterim. Geçen hafta itibariyle Lapseki Devlet Hastanesi C sınıfı hastane statüsüne yükseldi. Bu, birçok yatımı daha önce alacak demek. Somut olarak söylüyorum; şu an 5 branş var, C sınıfı olduğunda 11 branş var. Şimdi yeni bölümler, yeni doktorlar buraya gelmeye başlayacak. Çanakkale’mizin bir güzel hastanesi de Lapseki’de hayata geçmiş olacak inşallah’’ ifadelerinde bulundu.

‘’SPORU YAYMAK İSTİYORUZ’’
 ‘’Bugün de Gençlik Merkezi için bir aradayız’’ diyen Turan, ‘’ İfadesini çok doğru bulmuyorum ama ‘Z Kuşağı’ denilen 25 milyon gencimiz, bizim gencimiz. Onlarla omuz omuza yürümeyi bir şeref biliyoruz. Bırakın endişeyi, koruyu onların motivasyonunu, onların bizimle olan vizyonunu gururlar onurla takip ediyoruz. Son dönemde Çanakkale’mizde son dönemde muazzam derecede gençlik yatırımları yapmaya başladık. Sadece pandemi döneminde 167 tane köyümüze basket potası dikildi. 57 tane basket sahası yapıldı. Zaten her ilçemizde UEFA standartlarında yapılan stadyumlar ve kapalı spor salonları hepinizin takibinde Ama sporu yaymak istiyoruz, köylerde olsun istiyoruz’’ dedi.

2022’NİN İLK YARISINDA AÇILACAK
 Şuan 57 köyde halı saha olduğunu sözlerine ekleyen Turan, ‘’Spor yatırımlarımızı elimizden geldiğimizce dağıtarak gençlerimize ulaşmak istiyoruz. Çanakkale’de Biga’mızda ve şimdi de Lapseki’mizde gençlik merkezi yapıyoruz. Gençlik merkezleri herhangi bir kamu binası değil. Çok kıymetli işlerin içerisinde bulunduğu bir merkez olacak burası. 2022’nin ilk yarısında inşallah açılışını yapacağız. Bu açılışta göreceğiz ki; bu güzel eserin müzik odaları, resim ve sanat atölyeleri, kütüphane, konferans salonu, teknoloji ve bilişim atölyeler, tiyatro sahnesi, restoran gibi çok sayıda hizmetin olduğu bir bütünlükte gençlerimize hizmet edecekler. Bizler Çanakkale’mizin tüm dertlerine omuz veriyoruz. Lapseki sahil bandında TOKİ ile beraber belediyemiz öncülüğünde 35 dönüm içerisinde bir Millet Bahçesi yapıyoruz. İnşallah Temmuz bitmeden ihalesini yapacağız. Çok hızlı olarak da Millet Bahçemizi hayata geçireceğiz. Daha birçok çalışma var. Köprüleri yaparız, yolları yaparız… Hep söylüyorum; mesele gönülden gönüle köprü yapmak. Allah devletimize zeval vermesin, beraberliğimiz bozmasın. Bu memlekete kimin iş yaptığını, kimin dedikodu yaptığını bu millet çok iyi biliyor’’ dedi.

Mehmet Kuzey