Bozcaada Forum katılımcıları isimli grup Bozcaada Habbele Koyu’nda bir işletmenin dört senedir hiçbir izni olmadan iş makineleriyle doğa tahribatı yaptığını iddia ederek, basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada; “Habbele Koyu'nda bir işletmenin dört senedir hiçbir izni olmadan iş makineleriyle yaptığı doğa tahribatı, bu sene, sonradan ‘binaların denize kaydığı’ gerekçesiyle mevzuata ne kadar uygun olduğu bilinmeyen bir proje ile kılıfına uydurulmuştur. Bozcaada Forum katılımcıları olarak, büyük doğa tahribatı yaratan plan, proje ve uygulamalara sessiz kalmayacağımızı, her platformda kaygılarımızı duyuracağımızı bildiririz” ifadelerine yer verildi.

Özel bir işletmenin “Bozcaada Habbele Koyu’ndaki” çalışmalarını hedef alan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Bozcaada'nın eşsiz Habbele Koyu'nda bir işletmenin dört senedir hiçbir izni olmadan iş makineleriyle yaptığı doğa tahribatı, bu sene sonradan ‘binaların denize kaydığı’ gerekçesiyle mevzuata ne kadar uygun olduğu bilinmeyen bir proje ile kılıfına uydurulmuştur. Bu süreçte konuya ilgi göstermeyen ve sorumluluklarını yerine getirmeyen yerel yönetim, Bozcaada Forum'un süreç boyunca kesintisiz devam eden uyarılarına sessiz kalmıştır.  Bu sene ise, projenin uygulanması sırasında ortaya çıkan akıl almaz doğa tahribatının denetimini dahi yerine getirmemiştir.  Vatandaşlar tarafından proje alanı dışına da iş makineleriyle müdahalenin yapıldığı ortaya konulmuş ve yerel yönetim göreve çağrılmıştır. Süreç boyunca sorumluluklarını yerine getirmeyen yerel yönetim benzer bir anlayışla vatandaşları oyalama ve yanlış bilgilendirme yoluna girmiştir. İşletmenin denize kaydığı gerekçesiyle yapılan ‘gabion duvar’ bölge ekosisteminde geri dönüşü olmayan tahribata yol açmıştır. Forum katılımcıları olarak, yapılan bu projenin emsal teşkil ederek aynı koyda ve adanın farklı bölgelerinde yeni tahribatlara yol açacağı ve günü birlik turizm tesisi söylemi altında hızla özel beach clublara zemin hazırlayacağı endişesini taşımaktayız. Vahşi turizm ile büyük bir değişim içine giren Bozcaada, sakinlerinin çoğunluğunun bilgisi dışında yapılmakta olan, birçok konuyu kapsayan yeni plan, proje ve uygulamalarla maalesef özgün kimliğini kaybetmiş, sıradan, birbirinin benzeri turizm destinasyonlarından bir diğerine dönüştürülmek istenmektedir. Bozcaada Forum katılımcıları olarak Habbele Koyu'nda ve diğer koylarda emsal oluşturacak büyük doğa tahribatı yaratan plan, proje ve uygulamalara sessiz kalmayacağımızı, her platformda kaygılarımızı duyuracağımızı bildiririz.”
 
 
 


Kaynak: Haber Merkezi