İş insanları, ünlüler, siyasetçiler ve büyük şehirlerden kaçan vatandaşlar, Çanakkale’ye adeta akın ediyor. Bu kişiler, Ekoturizm adı altında Çanakkale’nin dört bir yanında verimli tarım arazilerini ekoturizm adı altında imara açmak için İl Genel Meclisi’ne başvurmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 200 civarında dosya meclisten geçerken, önceki gün İl Genel Meclisi’nin tek gündem maddesi yine Ekoturizm başvurusu oldu. Meclisin bu dosyayı da komisyona havale etmesi dikkat çekti.
 
Dünyayı kasıp kavuran ve can almaya devam eden koronavirüsü birçok alanda olduğu gibi dünyada yaşam alanları ve tatil anlayışını da değiştirdi. Bir yıldan fazladır can almaya devam eden Koronavirüs, aynı zamanda vatandaşları kutu gibi apartman dairelerine de hapsetti. Bu süre içinde özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar daha çok etkilendi. Büyükşehirlerde hem virüsün hızlı yayılması hem de vatandaşların kalabalık ve boş alanı bulunmayan evlerde tıkılıp kalması sonucu birçok alışkanlıklar ve istekler de değişti.

Tüm bu sorunlar nedeniyle zenginler ve büyükşehirde yaşayanlar, doğası, tarihi ve güzel havaya sahip huzurlu kent olan Çanakkale’ye akın ediyor. Çanakkale’ye gelenler de daha çok doğal alanlara yöneliyor.

EN FAZLA TALEP AYVACIK
Çanakkale’nin dört bir yanı çok güzel. Buraların başında da kuşkusuz Ayvacık ilçesi geliyor. Özellikle Assos bölgesi ise tam bir doğa harikası. Bölge hem tarım alanında verimli topraklara sahip hem de tatil cenneti konumunda. Özellikle zeytin ağaçları ile kaplı bölgede birçok tarım ürünü de yetişiyor. Ayvacık merkezden Küküçükkuyu’ya kadar olan bölge tam bir manzara alanı. Zeytin ağaçları ile kaplı tarlaların tamamına yakını ise hem denize yakın hem de Yunanistan’ın Midilli Adası manzaralı.

TARIM ALANLARI EKOTURİZM ADI ALTINDA İMARA AÇILIYOR
Tüm bu özelikler nedeniyle bölgeye adeta akın var. İlçedeki çiftçiler yıllardır emek verdikleri tarlalarını, bağlarını, bahçelerini şimdi büyük şehirlerden gelenlere kaptırıyorlar. Köylülerin değer vermediği bu doğa harikası alanlar büyük şehirler için tam bir cazibe merkezi. Burada tarlaları alanlar, imara açmak için Ekoturizm kılıfını kullanıyorlar.
Doğası ve manzarası güzel olan tarlaları satın alanlar hemen İl Genel Meclisi’ne başvurarak Ekoturizm imarı almak istiyorlar. Başvurudan sonra İl Genel Meclisi İmar Komisyonu buraya giderek inceleme yapıyor. Daha sonra onay verdiği proje, İl Genel Meclisi’nden de geçince imara açılmış oluyor. Burada yıllardır emek verilen ağaçlar ve tarla bir kenara bırakılarak ya villa kuruluyor, ya da turizme yönelik otel ve benzeri tesisler yapılıyor.
 
TEK GÜNDEM EKOTURİZM OLDU
Şimdiye kadar birçok dosyanın geçtiği İl Genel Meclisi  önceki gün yine tek gündem maddesi olarak Ekoturizm dosyasını görüştü.  Ayvacık İlçesi Paşaköy Köyü 172 ada 6 parsel için hazırlanan “Turizm Alanı” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı ve “Eko Turizm/Kırsal Turizm Tesis Alanı” amaçlı 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı görüşüldü.  Tüm tepkilere rağmen görüşülen bu ekoturizm dosyası da İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.
 
HER KESİMDEN TEPKİ VAR
Çanakkale genelinde şimdiye kadar 200 civarında dosyanın İl Genel Meclisi’nden geçtiği öğrenildi. halen sırada da bir çok dosya var. Herkesin dilinde olan Ekoturizm adı altında hem ağaçlık alanlar hem de tarım alanlarının imara açılmasına tepkiler devam ediyor. Bu furyanın bir an önce son bulmasını isteyen vatandaşlar, geçmişte meclisten geçen dosyaların da titizlikle incelenmesi ve yeniden değerlendirilmesi gerektiği görüşünde.
 
Arzu Baladur