Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında Çanakkale’deki riski temsil eden kırmızılıklar tam kapanmadaki sıkı tedbirlerin ardından kademeli normalleşme ile birlikte azalmaya devam ediyor. denetimlerle düşmeye devam ediyor.  Kent haritasında kırmızılıklar adeta yok olurken haritada vaka olmayan alanlar ise çoğaldı.

HER GEÇEN GÜN VAKALAR AZALIYOR
Vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek, Korona virüsün yayılımını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını geçtiğimiz yılın Mart ayı itibarıyla kullanıma sundu. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan 5 ölçeğin yer aldığı HES yoğunluk haritasına göre Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor.
Şubat ayında kentimizin vaka sayısında Türkiye genelinde en fazla vaka görülen il olarak kaydedilmesinin ardından kentte çok sayıda tedbir alındı. Şubat ayında kentimiz vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vaka artışının görüldüğü il olarak kaydedilmesinden sonra Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması risk haritasında yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplanmıştı. Şubat ayı birlikte artan vakalar sonunda ülke genelinde bir takım tedbirler uygulanmaya başlandı.  Önce kısmi kısıtlama ardından ise tam kapanma genelgesi yayınlandı. HES Yoğunluk haritası verilerine göre Çanakkale’de Şubat ayından beri bugüne kadar vakalar yükselmeye devam ederken alınan tedbirler ile vaka sayısında büyük bir azalma kaydedildi. Kısmi kısıtlama ve 29 Nisan itibariyle uygulanmaya başlanan tam kapanma ile birlikte kentliler daha evlerinde kalmaya başladı. Denetimler de sıklaşınca HES haritasında beklenen oldu. Tüm Türkiye’de vaka sayıları düşmeye başladı. Tedbirlerin etkisiyle birlikte Çanakkale’nin salgındaki yükü oldukça azaldı. İllere göre 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasına göre Çanakkale'de vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Son verilere göre Çanakkale vaka yoğunluğunda 49’uncu sıraya geriledi. Açıklanan son insidans haritasında vaka sayısı yüzbinde 72,75 olarak kaydedildi. Tedbirlerle beraber vakalardaki düşüş devam ediyor.
Çanakkale’de de kent genelindeki kırmızı alanlar yerini yeşil ve az riski temsil eden mavi renkle kaplandı. Kırmızı alanlar ise küçülmeye başladı. Kentin pek çok yerinde ise vaka kaydedilmediği görüldü. Vakalardaki azalmanın kaydedilmesinin ardından da tedbirlerin gevşetilerek sahil bandının açılması bekleniyor.

BOZCAADA’DA 2 HAFTADIR VAKA YOK!
Şubat ayından önce adalarda hiç vaka görülmezken Şubat ayı ile birlikte adalarda da salgının boyutu arttı. Adalarda salgın yayılırken 29 Nisan 17 Mayıs arasındaki tam kapanma sonunda adadaki vaka sayısı sıfıra indi. Son verilere göre ise uzun süreden sonra Bozcaada’da yeniden vaka görülmedi. Uzun süreden beri ilk kez Bozcaada’da vakaların sıfırlanması hem adada yaşayanları rahatlatırken hem de yaz sezonu yaklaşırken durum esnafı da sevindirdi. 2 haftadır vaka görülmeyen adada  turizm de hareketlenmesi bekleniyor. Çanakkale ili içinde sadece Bozcaada ilçesinde vaka görülmüyor. Öte yandan diğer ilçelerde salgının yükü oldukça azaldı.

TÜM İLÇELERDE Kİ KIRMIZILIK AZALDI
Tedbirlerin uygulanmaya başlamasıyla vakalarda düşüş hız kazandı. Geçtiğimiz hafta tüm ilçelerde bir düşüş ivmesi gözlense de Lapseki ilçesideki kırmızılıklar yoğundu. Bu hafta ile birlikte Lapseki’nin de vaka sayısı düşerek haritası mavi renge döndü. Kademeli normalleşme sonunda haritadaki değişikliğin daha belirgin olması bekleniyor. Salgının başından beri en fazla vakaya sahip olan Biga ve merkez ilçedeki vakalar oldukça azaldı. Haritada Çanakkale ilinin geneli yeşil ve mavi renklere büründü.  Düşüşe geçen vakalar nedeniyle ilin çoğu kesiminde vaka görülmüyor.

MERKEZDEKİ TABLO OLUMLU
Kentte alınan en önemli önlemlerin başında park ve sahillerin kapatılması yer aldı. Hem kafeler hem de park ve sahiller kapatılınca vatandaşlar toplanacak yer bulamadı. Hal böyle olunca durum vaka sayılarının büyük ölçüde düşmesine neden oldu. Çanakkale merkezinde tam kapanma ve il hıfzıssıhha kurulunun aldığı ek tedbirler ile vaka sayısındaki büyük düşüş haritaya mavi ve yeşil renklerle yansıdı. Kademeli normalleşme ile birlikte vakalar kontrol altında tutuluyor. Düşüş nedeniyle Çanakkale Devlet Hastanesinde açılan ek covid servisleri de kapandı. Vaka sayısına göre şu anda sadece 1 Covid yoğun bakım ve 1 covid servisi açık duruyor. Doktorlar açık olan covid servislerinin yoğunluğunun düşük olduğunu belirtiyor.

DENETİMLER SÜRÜYOR
Tam kapanmanın ardından vakada artış yaşanan ilçe kaydedilmezken denetim ekiplerinin sıkı denetimleri kent genelinde devam ediyor. Zabıta ve polis ekipleri hem açık olan dükkanları denetlerken hem de sokakta yasaklara uymayan vatandaşları uyarmaya devam ediyor.

Arzu Baladur