Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında Çanakkale’deki riski temsil eden kırmızılıklar tam kapanmadaki sıkı tedbir ve denetimlerle düşmeye devam ediyor.  Vaka sayısında Çanakkale’nin birinci olmasının ardından uygulanan tedbirler kentteki vaka yoğunluğunu büyük ölçüde düşürdü. Kent haritasında vaka olmayan alanlar çoğaldı.

VAKA SAYISI GİDEREK DÜŞÜYOR
Kentimiz vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vaka artışının görüldüğü il olarak kaydedilmesinden sonra Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması risk haritasında yüksek riski temsil eden kırmızı renk ile kaplanmıştı. İllere göre 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasına göre Çanakkale'de vaka sayıları düşmeye devam ediyor. Son verilere göre Çanakkale vaka yoğunluğunda 37’nci sıraya geriledi. 8 Şubat’tan bu yana ilk kez 10-16 Nisan dönemi düşüş görülmüştü.

HES HARİTASI DEĞİŞİYOR
Vatandaşları risk bölgeleri hakkında bilgilendirmek, Korona virüsün yayılımını tespit etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını geçtiğimiz yılın Mart ayı itibarıyla kullanıma sundu. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan 5 ölçeğin yer aldığı HES yoğunluk haritasına göre Mavi renk düşük riskli bölgeyi temsil ederken, sırasıyla yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya doğru risk artıyor. Mavi renk en düşük riskteki bölgeyi, kırmızı renk ise en yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor.
Şubat ayı birlikte artan vakalar sonunda ülke genelinde bir takım tedbirler uygulanmaya başlandı.  Önce kısmi kısıtlama ardından ise tam kapanma genelgesi yayınlandı. HES Yoğunluk haritası verilerine göre Çanakkale’de Şubat ayından beri bugüne kadar vakalar yükselmeye devam ederken alınan tedbirler ile vaka sayısında büyük bir azalma kaydedildi. Kısmi kısıtlama ve 29 Nisan itibariyle uygulanmaya başlanan tam kapanma ile birlikte kentliler daha evlerinde kalmaya başladı. Denetimler de sıklaşınca HES haritasında beklenen oldu. Tüm Türkiye’de vaka sayıları düşmeye başladı. Çanakkale’de de kent genelindeki kırmızı alanlar yerini yeşil ve az riski temsil eden mavi renkle kaplandı. Kırmızı alanlar ise küçülmeye başladı. Vakalardaki azalmanın kaydedilmesinin ardından da tedbirler gevşetilmeye başlandı.
Çanakkale’de Şubat ayı sonunda açıklanan yüzbinde insidans haritasından sonra haritada 12 ilçenin tamamı riski temsil eden kırmızı renk ile kaplandı. Şubat ayından önce adalarda hiç vaka görülmezken Şubat ayı ile birlikte adalarda da salgının boyutu arttı. Son verilere göre ise Bozcaada’da yeniden vaka görülmedi. Uzun süreden beri ilk kez Bozcaadada vakaların sıfırlanması hem adada yaşayanları rahatlatırken hem de yaz sezonu yaklaşırken durum esnafı da sevindirdi. Son veriye göre sadece Bozcaada ilçesinde vaka görülmese de diğer ilçelerde salgının yükü oldukça azaldı. Tam kapanma ile birlikte oldukça azalan vakalar yaz sezonu için olumlu bir tablo çiziyor.

EN ÇOK KIRMIZILIK LAPSEKİ’DE
Tam kapanmanın uygulanmaya başlamasıyla vakalarda düşüş hız kazandı. Tüm ilçelerde bir düşüş ivmesi gözlense de hala kırmızı renkle gösterilen çok yüksek riskli ilçeler var. Bu ilçelerin başında ise  en fazla kırmızılık gözlenen en fazla vaka görülen ilçe olan Lapseki geliyor. Lapseki’de vaka yoğunluğu hala yüksek olmasına karşın kademeli normalleşme ile düşüşlerin diğer ilçeler gibi gözlenmesi bekleniyor. Öte yandan Biga ve merkez ilçede de yeşil ve mavi alanların artmasına rağmen kırmızı alanların varlığı devam ediyor.

MERKEZDEKİ TABLO OLUMLU
Kentte alınan en önemli önlemlerin başında park ve sahillerin kapatılması yer aldı. Hem kafeler hem de park ve sahiller kapatılınca vatandaşlar topluluklar oluşturacak yer bulamadı. Vaka sayıları büyük ölçüde düştü. Kentte tam kapanma ve il hıfzıssıhha kurulunun aldığı ek tedbirler ile vaka sayısındaki büyük düşüş haritaya mavi ve yeşil renklerle yansıdı. Kentin bazı noktalarında ise hiç vaka kaydedilmediği görüldü. Öte yandan kentte topluluk oluşturacak her yer kapalı iken AVM’lerin açık olması ile vatandaşlar AVM’lerde kalabalıklar oluşturmaya başladı. Kentteki tüm açık alanların kapalı olması ile sadece AVMlerde toplanılması bir risk yaratacak mı ilerleyen günlerde risk haritasına yansıyacak.
Tam kapanmanın ardından vakada artış yaşanan ilçe kaydedilmezken denetim ekiplerinin sıkı denetimleri kent genelinde devam ediyor.

Mehmet Kuzey