Çanakkale Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında meclis gündemine CHP, İyi Parti ve AK Parti grup başkanvekillerinin açıklamaları damgasını vurdu. İYİ Parti Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Didem Güner, CHP Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Avukat Erdal Gezen Konuşmasında AK Partiyi eleştirince, AK Parti Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel’de, Didem Güner ve Erdal Gezen’ i  Çanakkale’ yi ilgilendiren hizmet konularının görüşülmesi gereken meclis toplantısında genel siyaset yapması nedeni ile eleştirdi. Yüksel,  Gezen’ e  yönelik  “Ben bazen Erdal arkadaşımızı yanlış otobüse binmiş yolcu gibi düşünüyorum. Yanlış seçime girmiş milletvekili seçimlerine girmeliymiş ve Çanakkale milletvekili olmalıymış. Gezen açıklamalarında Ülkeyi, dünyaya hepsini kurtarmaya kalkıyor.“ dedi. Yüksel’in bu sözüne Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “bizde adım adım ilerlenir önce belediye meclis üyeliği daha sonra milletvekilliği yapılır öğle tepeden inme olmaz bu görevi ile milletvekilliğine tecrübe kazanıyor bizde böyle olur “ dedi.
 
TATİL GÖÇÜ İLE TAM KAPANMA BELLİ BÖLGELER İÇİN ALINAN KARAR HALİNE GELDİ
Çanakkale Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı Covit-19 Pandemisi önlemleri nedeni ile Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezi bahçesinde yapıldı. Meclis toplantısında Grup Başkanvekillerinin konuşmaları öne çıktı. Meclisin ilk değerlendirme konuşmasını  İYİ Parti Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Didem Güner yaptı. Güner konuşmasında 17 günlük kapanma sürecinde yaşanan sıkıntılara değinerek “Tam kapanmanın ardından normal hayata dönüş yaptığımız bu günlerde vatandaşlarımızın akılları karışık, onlarca soru ve belirsizlik mevcut.  Maalesef bu kapanma sürecinde gördük ki bir yılı aşkın süredir pandemi ile mücadele ediyoruz.  Fakat ülkemizi yönetenler bu sürede hiçbir hazırlık yapmamışlar.  Bir yıldır zaten işini zor yürütmekte olan esnafa, ekmek ile virüs arasına sıkışmış  çalışana,  normal zamanda bile geçim sıkıntısı çeken emekliye neredeyse hiçbir destek yok.  Son dakika alınan kararlar ile vatandaşın aklı karışık.  17 günlük yaşanan tam kapanma, ülkeyi yönetme ciddiyetinden uzak. Geçmişte yaşananlardan bile ders çıkaramayıp, tam kapanmanın açıklanmasının hemen sonra  şehirler arası seyahatlerin yasaklanmaması, bu tam kapanmayı tatil havasına çevirmiştir. Büyük şehirlerden tatil beldelerine göç yaşanmasına şahit olduk . Tam kapanma sadece bazı bölgeler için alınmış karar haline geldi. Aşılama takvimi, kimin sokağa çıkıp çıkmayacağı, marketlerde neyin satılıp neyin satılmayacağı, esnafın çek senetlerini ödeyip ödemeyeceği  kapanmanın bitmesine rağmen hala netleşmiş değil. Aylardır tüm ülke için aşılama hedefi veren Sağlık Bakanımız sürekli güncelleme ile bu hedefi Temmuz ayına çekti.  En geç bu tarihte ülkenin hedeflenen kısmı aşılanıp  virüsten kurtulacağımız günlere bir adım daha yaklaşıyoruz.  Vurgulamak için söylüyoruz ki bir yılı aşkın süredir pandeminin yaralarını sarmak için  atılan adımların şimdiden planlanması gerekir.  Ülkeyi yönetenleri harekete geçmeleri hususunda  İYİ Parti olarak uyarıyoruz.  Bir çok sektöre tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıkları dikkatle izliyoruz. Fiyatı yükselen ürünlerin girdi maliyetlerini düşürmek yerine, yurt dışından ürün ithal ederek çözüm üretmeye çalışanlar, tam da bu noktada yerli üretimin planlanarak desteklenmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.

 ÇİFTÇİ ÜRÜNÜNÜ DENİZE DÖKÜYORSA BU İŞİN SONUNA GELMİŞİZ DEMEKTİR
Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Erdal Gezen ise Belediye Meclisinde yaptığı gündem dışı konuşmasında, çiftçilerin sorunları ve yaşadığı sıkıntılara örnek vererek başladığı konuşmasında “Dünya Çiftçiler gününde ‘Kazanamayan çiftçi tarımdan kaçıyor’ dedik. Evet tasarrufa yönelmemiz lazım ama tasarruftan çok üretime yönelmemiz lazım. Bir haberde gördüm ‘Tük üretimi salatalık  çöpte, Çin malı salatalık rafta’ diye  yıllardı emeğini pazarlarda değerlendirmeyen Türk çiftçisi , ürünlerini denize dökerek durumu protesto etti ama gerçekten bu haber doğruysa artık bu işin sonuna gelmişiz demektir. Çanakkale’de tarımın nerede olduğunu bu siyasi iktidar ve temsilcileri, Mahmudiye Ovasına, Batak Ovasına, Dümrek Ovasına, Umurbey ve Lapseki’ye gitsinler ve çiftçinin hali nedir görsünler.  Bizzat ben  bu sene 500 kaysı ağacını söktüm. Çünkü pazarı yok. Değerlendirilemiyor ve üretim istediğimiz gibi değil.Tüm çiftçilerimiz bir arayış içinde” dedi.

19 YIL OY VERDİK 14 AY BİZİ İDARE EDEMEDİLER
Konuşmasının devamında Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılara da değinen ve Ankara Kahveciler Odası Başkanının sözlerini hatırlatan Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Erdal Gezen “Siyasi İktidar iki hafta içerisinde 27 tane lebaleb kongre yaptı.  Bu sürece kadar  bu ülkede pandemi bu kadar yaygın değildi.  Bundan sonraki süreçte başladı.  Bizleri evlerimize yasaklarla, hatta kanunda dayanmayan Kanun Hükmünde Kararnameler ve genelgelerle  mahkum eden siyasi iktidar  Kendi kongrelerinde tarikat cenazelerinde hiçbir yasak uygulamadan istediklerini yaptılar. Aylardır kısıtlama uygulaması altında çalışıyoruz.  Bu kentin emekçileri, tamircileri, lokantacısı, inşaatlara, evlere giden gündelikçiler para kazanamadı, hala kazanamıyor. Bu süreci en iyi tanımlayan kişi ise Ankara Kahveciler Odası Başkanı oldu.  Uzun zamandır cesaretle şikayetlerini dile getirenleri göremiyoruz ve Cumhurbaşkanına seslendi ’19 yıl oy verdik 14 ay bizi idare edemediler. Hepimiz perişan haldeyiz, açız bu yüzden haklarımızı helal etmiyoruz’ dedi.  Biz de diyoruz ki gerçekten bu ülkenin esnafı, işçisi, emeklisi, memuruna hakkını helal edilmesini mi ister? O zaman sandığa gidersin. Hakkını helal etmek isteyip istemeyeceğini bu ülke, Çanakkale halkı orada gösterecektir. Buna da yürekten inanıyoruz” dedi.
SAHİLLER KAPALI AVM’LER AÇIK
Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı yayınlandı. Eleştireceğimiz çok şey var ama vatandaşlarımız bir madde için beni aradı. Beni aradıkları maddede şu; 1. Madde 7. Bent İlimiz merkezi ve Kepez Belediyesi ile mücavir alanlarındaki tüm sahil bantları Kordon, İskele Meydanı, Yeni Kordon, Kepez Sahil Bandı, Güzelyalı Sahil Bandı, Dardonos Sahil Bandı dahil, Özgürlük Parkı ve Halk Bahçesi dahil alanların sınırlaması ile ilgili oldu. Çanakkale Halkını neden sınırlıyorsunuz?  Vatandaşın AVM’ye gidilmesine izin veriliyor, Değirmenlik sokakta bir bankta üç kişi oturuyor, alışveriş yapıyor, daha doğrusu  özgürlüğün tadını çıkarmaya çalışıyor ama sahili bu kadar geniş bir kentte sahile gidemiyor.  Nedeni ise Pandemi yasakları, Peki AVM’de virüs bulaşmayacak mı?  Değirmenlik sokak başta olmak üzere kentin diğer alanlarında virüs görülmeyecek mi?  Virüsün bu kadar bulaşmasının nedeni kahveciler mi? kafeciler mi? Berberler mi?  Bu insanlar aç, 700 TL’lik kira yardımları ile bu süreç bitmez” dedi.

SAĞLIK BAKANINDAN ÇOK TURİZM BAKANI KONUŞUYOR
Erdal Gezen “Geçen meclis İş yerlerinin kira bedelleri ödenmedi diye takiplerin başladığını söylemiştim, şimdi tahliye davaları var.  Çaresizlik artık had safhada. Bırakın kira ödemeyi insanlar kredi kartlarını dahi ödeyemiyorlar. Haziran ayında yaşanacak icra artışlarına lütfen dikkat çekelim. Bankalar başta olmak üzere her kes şu anda tahsilatlarının peşinde. Üretimin yapılamadığı ülkemizde sadaka kültürü ile yapılan yardımlarla olmaz bu iş. Evet destek verdiğini söylüyor siyasi iktidar. Ama en az destek veren ülkelerden biriyiz. Kredi vermek destek değildir. Hepimiz bu süreçte kredi aldık ve geri ödeme çabası içerisindeyiz. Peki ödeyemeyenler ne yapacak? Kimse bunu sorgulamıyor, ‘herkes destek verdik’ diyor. Pandemi sürecinde yaşadığımız halde Sağlık Bakanından çok İçişleri Bakanı ve Turizm Bakanı konuşuyor. Yurt dışından yabancıyı getirmek için maskenin üzerinde ‘Ben aşılıyım’ yazıyor. Bu bir acizliktir. ‘Ben aşılıyım’ değil, eğer güçlü bir ülkeysen ‘Aşını yaptır gel’  dememiz lazım. Çünkü   diğer ülkeler ‘ya aşını yaptıracaksın ya da test olup negatif olacaksın yoksa başka türlü giremezsin’ diyor. Avrupa Furmula1 ve UEFA  Avrupa Lig finalini bizden aldı. Çünkü ‘sen bu süreci iyi yönetemedin’ dedi. Biz esas parayı kazanacak iki tane organizasyonu kaçırıyoruz. Maskemizin üzerine yazdığımız yazı ile ülkeye turist getirmeye çalışıyoruz” dedi.

GEZEN’İN  AÇIKLAMALARINA YANIT VERDİ
CHP Çanakkale Belediyesi Grup Başkanvekili Avukat Erdal Gezen’ in konuşmasının ardından AK Parti Çanakkale Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel söz aldı. CHP Grup Başkanvekili Erdal gezenin AK Partiye yönelttiği eleştirileri değerlendiren Yüksel “Ben bazen Erdal arkadaşımızı yanlış otobüse binmiş yolcu gibi düşünüyorum. Yanlış seçime girmiş milletvekili seçimlerine girmeliymiş ve Çanakkale milletvekili olmalıymış. Gezen açıklamalarında Ülkeyi, dünyaya hepsini kurtarmaya kalkıyor. CHP’li bir Çanakkale Belediye Meclis üyesinden 2.5 sene olmuş Çanakkale’nin sorunları ile ilgili kendisinden tek bir cümle duymadığım için üzülüyorum. Formaliteden de olsa Çanakkale sorunları ile ilgili bir cümle söyleseydi kendisine teşekkür ederdim. Erdal gezen birçok konuda aslında genel yani ulusal olaylar ile ilgili partimize yönelik eleştirilerde bulundu hangisinden başlayayım mesela kongrelerden başlayayım. Sizin değiminiz ile o dönemdeki kongrelerimizi labelep kongre olarak eleştiriyorsunuz aynı dönemde CHP’ de Tekirdağ’da “Balkan Toplantısı “yaptınız ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP Çanakkale Belediye Meclis üyeleri de bu toplantıya katıldı. Başka CHP’li belediye başkanları ile CHP’li meclis üyeleri de bu toplantıya katıldı ve bazı CHP’ liler kovit-19 olarak bu toplantıdan geri döndüler. Covit-19 bir salgındır ve daha önce yaşanmamıştır. Burada görmek istediğinizi mercekle, görmek istemediğinizi dürbünü ters çevirerek bakmanızı kınıyorum. Bu labelep kongre konusunu artık kapatın havanda su dövüyorsunuz. Ülkemizde sağlık ile ilgili Pandemi ile ilgili yaptığımız çalışmalar dünya ülkelerinden bile övgü almıştır. Ülkemizin Kovit’ e hazırlıksız yakalandığı söylemleri’ de ve sürede iyi hazırlanılmadığı eleştirileri Covit-19’un geleceğini biliyoruz da bu duruma hazırlık yapmadığımız gibi anlatılıyor. Türkiye Pandemi ile sürecinde en çabuk tepki gösteren yasak ve önlemler alan ülke olmuştur. Hele CHP’lilerin sağlık sitemi ile ilgili söyledikleri sözlere yaptıkları eleştirilere gülüyorum. CHP’nin sağlık vizyonunu Adana Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın emanet bir çadırda, emanet yataklar, emanet perdeler ile enerji kaynağı olmayan elektrik prizi bile olmayan sahra hastanesi ile Covit-19’a hazırlandı. Aynı çadır bir süre sonra kozmatik tanıtımlarının yapıldığı bir fuara ev sahipliği yaptığını duyduk. Viyonu bu olan CHP’nin Covit-19 ile mücadelede çok büyük işler başaran iktidar partisini eleştirmesi yine havanda su dövmektir. Pandemi kararları ile ilgili eleştiride oldu. Bu Pandemi kararları İl Pandemi kurulunda alınıyor.  İl Pandemi kurulunun da çeşitli kurumlardan katılımcılar yani kurul üyeleri var. Kurul üyeleri toplantı yapıp toplantı sonunda bir karar alıyorlar. Bu kurulda Şehrimizi temsilen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kurul üyesi olarak var. Başkan Gökhan’ın alınan kararlar ile itirazları oluyordur ve kurulda bu itirazları dile getiriyordur. Başkan Göhan’ ın alınan kararlar ile ilgili şerh koyduğu maddeler var mı ? bilmiyorum. Genelde kararlara baktığımızda oy birliği ile kararların kabul edildiğini gördüm. Bir tek geçen gün Başkan Gökhan tarafından akşam attığı imzanın kararını sabah okuyunca imzasını geri çektiği o karar dışında oy birliği ile alınmamış karar var mı ? bilmiyorum. Biz Pandemi ile mücadele ediyoruz. parti politikalarını tartışmıyoruz. Bu illetten en kısa sürede kurtul ak için ortak akıl içinde olmalıyız. Demek ki Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’ da aynı fikirde ki İl Pandemi kurulunun aldığı kararların altına imza atıyor. Genel anlamda Erdal bayin eleştirilerine baktığımızda sanki Çanakkale merkez de her şey güllük gülistanlıkmış gibi iktidarı eleştiriyor ve genel siyaset yapıyor. Bende Erdal beye katkıda bulunayım onu rüyadan uyandırayım şehir ile ilgili birkaç not düşeyim, bu notları düşerken de mesajlarımı vermiş olayım. Genelde biz belediye meclis Toplantısına gelirken belirli konular ile ilgili farklı yerlerden faklı şikayetler ve talepler oluyor. Bu talepleride meclis toplantısında dile getiriyoruz başkanda “ bu talepler ve sorunlarda nedense hep size geliyor” diyor. Bizde “Yıllardır aynı sorunları size söyleyip çözüm bulunmaması nedeni de sorunları yaşayanlar gelip bize söylüyorlar” diyoruz. Arefe öncesinde kendimin yaşadığı olayda suyum bitti ve ben suyumu dolduramadım Güzelyalı’ daki mobil istasyonu kullanamadım istasyon sağlıklı çalışmıyordu. Suyumu Çanakkale merkeze giderek doldurabildim. Çanakkale belediyesinde söylemler Everes’ te yaşananlar zeminde bu şekilde bu sorunları bizzat ben yaşadım. “dedi.

Arzu Baladur