29 Nisan’ da Başlayan ve 17 Mayıs saat 05.00 te sona erecek olan Tam ve sürekli kapanma yasaklarının ardından gözler Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yapacağı açıklamaya çevrilmişken İçişleri Bakanlığı sabah saatlerinde bir genelge yayınlayarak Kademeli normalleşme sürecinde alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Açıklanan tedbirlere bakıldığında birçok yasak ve kısıtlamanın kaldırılmadığı ve bu yasak ve kısıtlamalara 1 Haziran sat 05.00’e kadar devam edeceği görüldü.

İçişleri Bakanlığı sabah saatlerinde kademeli normalleşme süreci ile ilgili genelgeyi yayınladı. Genelgede birçok yasağın aslında 1 Hazirana kadar devam ettiği görüldü. 17 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak kademeli normalleşme süreci genelgesinde, Akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması 21.00'de başlayacak. Hafta sonları ise sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Uzaktan eğitim 1 Haziran'a kadar sürecek. İşte İçişleri Bakanlığı Pazartesi günü  sabah 05.00'ten 1 Haziran sabah 05.00’ e kadar geçerli olacak Normalleşme Tedbirlerine ilişkin genelgede yer alan yasak ve kısıtlamalar.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
Akşamları 21.00'den sabah 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması başlıyor. Genelgeye göre hafta sonları sokağa çıkma yasakları ise devam edecek. Cuma akşam 21.00'den Pazartesi sabah 5.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Çalışma hayatının aksamaması için uygulanan muafiyetler devam edecek. Kötüye kullanımda adli ve idari yaptırım uygulanacak. Ayrıca 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne getirilen yasaklarda da değişikliğe gidildi. 18 yaş altına yasak tamamen kalkarken, iki doz aşı olmuş 65 yaş üstü kişilere de gün içerisinde yasak uygulanmayacak. Akşam 21.00'de başlayacak olan yasak ise herkes için geçerli olacak. Aşı olmayan 65 yaş üstü kişiler ise sadece 10.00 - 14.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Bakanlık ayrıca, "Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını yani metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş’ları kullanamayacakları yönünde kural getirildi

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI
Şehirlerarası seyahate ilişkin alınan kurallar ise şöyle; Sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde şehirlerarası seyahat yasağı geçerli olacak. Otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahet de izin belgesi istenmeyecek sadece rezervasyon yeterli olacak. Ayrıca, şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan % 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek.

KAPALI OLACAK İŞLETMELER
17 Mayıs -1 haziran sürecinde, Gazino, taverna, birahane, nargile kafeler, Sinema salonları, Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, Hamam, sauna ve masaj salonları, Lunaparklar ve tematik parklar kapalı olacak.

AÇILACAK İŞLETMELER
17 Mayıs – 1Haziran kademeli normalleşme sürecinde Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler ve işyerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacak. Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyecek. Pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerleri kurulmayacak. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.  Çay ocaklarının masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

YEME İÇME YERLERİ
Bakanlık restoran ve kafelerin içeriye müşteri kabul etme yasağını devam ettirdi. İşletmerele, "Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilmeleri" izni verildi.

KAMU KURUMLARINDAKİ MESAİ UYGULAMALARI
Kademeli normalleşme sürecinde Kamu kurum ve kuruluşlarındaki mesai uygulamasının başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanacak, Uzaktan ve dönüşümlü gibi esnek çalışma uygulamasına devam edilecek

EĞİTİM/OKULLAR
17 Mayıs - 1 Haziran kademeli normalleşme sürecinde, Kreşler ve anaokullarının faaliyetlerine devam edecek. Diğer okul ve sınıf seviyeleri için MEB'in açıklamasına uygun hareket edilmesi maddesi var. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda yaptığı son açıklamada okul öncesi ve özel eğitim gören öğrenciler ile 8 ve 12. Sınıfların yüz yüze eğitime hafta başı itibari ile başlanacağını duyurdu.

STK, SENDİKA, MESLEK KURULUŞLARI TOPLU ETKİNLİKLER
1 Haziran’a kadar sürecek olan kademeli normalleşme sürecinde  STK, sendika, meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklerine dair kısıtlar 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

NİKAH VE DÜĞÜNLER
1 Haziran’a kadar sürecek  kademeli normalleşme sürecinde Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilecek  ve halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edilecek.

KONAKLAMA TESİSLERİ
17 Mayıs - 1 Haziran kademeli normalleşme sürecinde, Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri ile konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerlerinin  aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebilecek, Konaklama tesislerinden yapılan ve ödemesi gerçekleştirilmiş rezervasyonu bulunan kişilerin şehirlerarası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olabilecek, Kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak, Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek. Bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecek

ŞEHİR İÇİ VE ŞEHİRLERARASI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA KAPASİTE SINIRLANDIRILMASI
Kademeli normalleşme sürecinde 1 Haziran’a a kadar, Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Muzaffer Cirtel