Assos Antik Liman’daki turizm işletmecileri ve diğer esnaf bölgede yapılacak kaya ıslahı çalışması kapsamında kapalı kalacak. Kayaların düşmesini engelleme projesi’ Çanakkale Valiliği tarafından onaylanmasının ardından limanda bulunan tesisler boşaltılarak çalışmalar başladı. ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, tam sezon öncesi kapanmış olmasının üzücü olduğunu ifade ederken çalışmaların sadece 1 sezon boyunca süreceğini ifade etti.

Ayvacık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından geçtiğimiz ay ihalesi olan Kaya Islahı Projesi kapsamında Assos Antik Liman’da bulunan turizm işletmecileri ve diğer esnafın faaliyetleri durduruldu.  Assos Antik Liman’ın üzerindeki tehlike arz eden kaya parçaları ve taşlar ıslah edilecek. Bu kapsamda Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi gibi işletmeler gibi toplam 19 tesis kapatılarak, tahliye edildi.

Valilik tarafından incelenen proje sonrasında onaylanan ‘kayaların düşmesini engelleme projesi’ için bölgede çalışmalar başladı. Çalışmalar kapsamında ilk olarak bir iş makinesi kepçe, yamaca doğru kendisine yol açarken, ortaya çıkan küçük kaya parçalarını da kaldırmaya başladı. Kaya parçalarının tahliyesi için kamyonlar kullanırken, bölge doğal sit alanı olması sebebiyle çalışmalar Çanakkale Troya Müzesi ile Assos Kazıları Başkanlığı arkeologları gözetiminde gerçekleştiriliyor.  Proje kapsamında ıslah çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgedeki turizm işletmeleri ve esnafın faaliyeti devam edeceği bilgisi verildi.

‘’CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN BU KARAR OLMAZSA OLMAZ’’
Çalışma başlatılan alandaki otellerin bir süre kapalı kalması üzerine açıklamada bulunan Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, “Assos Antik Liman bölgesinde yol kenarında var olan kayaların yaratmış olduğu risk nedeniyle belirli bir süre için bu sezon kapalı olacak. Buradaki amaç, insanlara zarar verme ihtimali olan kayaların, oluşturduğu riski ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılacak. Maalesef bu çalışmalar riskli bir çalışma sürecini içerdiği için, Antik Liman içerisinde bulunan işletmelerin faaliyetlerine son vererek orayı boşaltmaları talep edildi. Bu bölge AFAD bölgesi kapsamına alındı çalışmalar nedeniyle. Bu sezon Assos Antik Liman bölgesindeki işletmeler, faaliyetlerini sonlandırdılar. Bu zor pandemi koşullarında buradaki işletmelerin tam sezon öncesi kapanmış olması çok üzücü bir durum ama diğer taraftan da burada oluşabilecek olağanüstü durumlarda yaşanabilecek can kayıplarının da önüne geçilmesi için bu karar olmazsa olmaz bir karardı” şeklinde konuştu.  
 
“500 GÜN DEĞİL, SADECE BİR SEZONU KAPSAYACAK”
Konuşmasına devam eden Aydeğer, çalışmaların hızla devam ettiğini ifade ederek, “Tüm kurumlar buradaki rehabilitasyon çalışmalarının hızlanmasına büyük bir emek sarf ettiler. Buna bağlı olarak da oradaki ihale süreçlerinden tutun da gerekli ödeneğe kadar olan süreç hızlı bir şekilde sonuçlandı ki, bu kapalı olma süresinin en asgari düzeyde tutulması amacıyla ve yetkililerin de ifadesiyle söylendiği üzere 500 gün değil, sadece bir sezonu kapsayacak şekilde hummalı gayret söz konusu. Her şeyin başı insan hayatı ve oradaki tesislerin güvence altında olması” dedi.

‘’BU SÜRECİN EN HIZLI ŞEKİLDE TAMAMLANMASI İÇİN SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ’’
Çalışma alanının sadece Antik Liman olduğunu belirten Aydeğer, ‘’Tüm kamuoyunun bunu çok net bir şekilde bilmesinde fayda var ki, buradaki alan sadece ve sadece Antik Liman’ı içeriyor. Assos’un diğer bölgeler, başta Behramkale Ören yeri, Kadırga Sivrice gibi alanlarda herhangi bir şekilde risk olmadığı gibi herhangi bir kapanma sözü bahis değil. Sadece burada kapalı olan kısım Antik Liman’ın bulunduğu alan. Bunun bilinmesi çok önemli çünkü yanlış bir algı üreterek orada diğer alanlarla ilgili gereksiz bir polemik olmaması açısından. Buradaki AFAD durumu ile alakalı kısmi kapama dönemi sadece ve sadece Antik Liman’da bulunan işletmelerle alakalı. Biz de zaten meslektaşlarımızla diyalog içerisindeyiz. Bu sürecin en hızlı şekilde tamamlanması için sürecin takipçisiyiz. İnşallah kısa süre içerisinde önümüzdeki sezona antik liman yeniden doğarak, çok daha güzel ve güvenli olarak turizm sektörüne hizmete devam edecektir’’ diye konuştu.

Mehmet Kuzey
Foto: İHA