Çanakkale Boğazı'nın bazı bölümlerinde görülen deniz salyası olarak da bilinen müsilaj son dönemlerde artarak boğazın büyük bir bölümünü kapladı. Denizdeki müsilajın yoğunluğu görenleri tedirgin ediyor. 

Tüm Marmara bölgesinde sıklıkla görülen müsilaj sorunu son birkaç aydır Çanakkale Boğazında da sıklıkla görülmeye başladı. Deniz üzerinde beyaz bir görüntü oluşturan ve kötü koku yayan deniz salgısı bir diğer adıyla müsilaj görenleri tedirgin ediyor. Müsilajın yoğunluğu geçtiğimiz günşlere göre artarak,  Çanakkale İskele ve kordon boyu komple deniz salyası ile kaplandı.

BOĞAZI KAPLADI
Uzmanlar müsilajın sebebinin Hava sıcaklıklarının değişimine bağlı olarak  kirlilik ve deniz suyu sıcaklığının neden olduğunu belirtiyor.  Deniz salyası, hem balıkçıların avlanmasını etkilerken diğer yandan da balık popülasyonunu ciddi boyutta tehdit ediyor.
Çanakkale Boğazı’nın sahillerini boydan boya kaplayan Köpüğü andıran deniz salyası görenleri de tedirgin etti.

‘’ASLINDA KİRLİLİK FAKTÖRÜ’’
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu, müsilaj tehdidi hakkında konuşarak “Balıkçılar tarafından kaykay ya da deniz salyası olarak bilinen bu olay, aslında bir kirlilik faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Bu kirliliği ne oluşturuyor? Organik madde birikimi oluşturuyor. Organik maddeyi fitoplankton dediğimiz tek hücreli deniz canlıları oluşturuyor. Bunlar yoğun algelblum dediğimiz, litrede milyonlarca sayıya ulaşıyorlar ve Marmara Denizi yüzey akıntı sistemine sahip olduğu için, dip akıntı sistemi var ama kaykay ile ilişkili olarak sadece yüzey akıntı sisteminden bahsedeceğim. Bu akıntının olmadığı bölgelerde organik madde birikimi 150-200 metrede tamamen biyolojik parçalanmaya uğrarlar. Ama Marmara Denizi’nde bu kuvvetli akıntı sistemi nedeniyle; bunların çökelmesi, bu organik maddenin dip sulara taşınması ve orada parçalanması zorlaşıyor. Yüzey sularında bu olay gerçekleştiği için organik çorba oluşuyor” diye konuştu.

TÜM MARMARA’DA GÖZLENİYOR
Türkoğlu, müsilaj sorunun dan en çok balıkçıların etkilendiğini belirterek salgının balıkçıların ağlarına zarar verdiğini söyledi.  Türkoğlu, Marmara Denizi’nin tüm bölgelerinde görüldüğünü ifade ederek, ‘’ Kuzey ve Güney bölgelerinde de var. Dolayısıyla akıntı nedeniyle liman bölgelerine taşınma söz konusu oluyor. Yani burada gördüğünü şey tamamen kaykay olayı değil. Marmara Denizi’nin ya da Çanakkale denizinin açık sularından buraya doğru taşınmış ve birikmiş olay. Balıkçılık açısından son derece problemli bir olay, yani Çanakkale’deki balık fiyatlarının artışına neden olan bir durum. Balıkçılık hatta turizm açısından da kötü görüntüye sebep olan bir olay” dedi.

İNSAN SAĞILIĞINI ETKİLEMİYOR
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu, müsilajın insan sağlığına etkisini değerlendirerek,  “İnsan sağlığı açısından bir sorun oluşturmuyor. Burada şuanda solunum yapıyoruz değil mi? Bize bir problemi yok. Bazen bu algler toksin madde de salgılayabilirler ama bunlar şuanda organik çorbaya ulaştığı için insan sağlığı açısından bir tehlike görmüyorum. Ama balıkçılık açısından son derece problemli bir olay” diye ifade etti.

Arzu Baladur