Gelibolu yangınında hem kovanlarını kaybeden hem de arıları telef olan arıcılara destek olmak amacıyla Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından bir proje oluşturuldu. Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve özel firmaların destekleriyle kovanlarını kaybeden 2 aileye toplamda 150 kovan ile destek verildi.

Gelibolu ilçesinin Ilgardere köyünde geçtiğimiz yıl büyük bir orman yangını çıkmış ve bölgede çok geniş bir alan alevlerin içinde kalmıştı. Çıkan orman yangınında çok sayıda arı da kovanları ile birlikte telef oldu. Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği, geçimlerini arıcılıkla sağlayan 2 ailenin mağduriyetlerini gidermek için bir proje başlattı. Tamamı bağışlarla yapılan bu projede çok sayıda özel firma kovan yapımı için destek verdi. Arıları geri getirilemese de kovan desteği ile işlerine devam etmeleri hedeflenen bu projede 2 aile için toplam 150 kovan üretildi.

Yangında geçim kaynaklarını kaybeden 2 aileye büyük emeklerle üretilen kovanları takdim etmek üzere Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği bahçesinde bir tören düzenlendi. Törende Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ ve Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri ve 2 ailenin katılımı ile gerçekleştirildi. Törende, Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri,‘’Bugün küçük minik ama anlamlı bir program için burada toplandık’’ diyerek sözlerine başladı.

KOVAN MALZEMESİ ÜRETEN FİRMALAR DESTEK VERDİ
İleri, ‘’Biliyorsunuz geçen yıl Gelibolu yarımadasında büyük bir orman yangın alan oluştu. Bu yangında ormanlarımız telef olduğu gibi ormanların içindeki arılarda kovanlarıyla beraber yandı. Dolayısıyla ekmeğini kazancını arıdan baldan sağlayan arkadaşlarımız bu konuda mağdur oldular. Biz bunu sosyal medyada paylaştık. Birçok firma dedi ki ‘arkadaşlarımıza destek olalım. Bir kampanya düzenleyelim.’ Bu kampanya ile arıları belki geri getiremeyiz ama ‘arı kovanlarını tekrar oluşturalım’ dediler.  Ve özellikle kovan malzemesi üreten firmalar destek verdiler. Bu konuda Apimaye Firması Muzaffer Yıldırım bey, lastik kovan tabanı imal eden bir arkadaşımız büyük destek verdi.  Hepibees Firması İzmir’de onlarda aynı şekilde plastik taban kovan kapağı destek verdiler. Diğer taraftan sürekli kovan yaptırdığımız ustamız dedi ki bu kovanların yapım ücretini ben almayacağım. Ben de yapımına destek vereceğim dedi. Tarım il müdürümüz de özellikle ahşap kısmı kalmıştı. Ahşap kısmını da biz destek veririz dedi. Dolaysıyla kovan ile ilgili olan malzemelerin bağış yoluyla temin ettik. Arkadaşlarımız kendilerini bu törene davet ettik. Plaketlerini hazırladık göndereceğiz ama burada vermek isterdik. Fakat pandemi sebebiyle burada bulunamadılar. Gelemediler. Artık posta yoluyla göndereceğiz plaketlerini. Kendilerine buradan çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten biz millet olarak bizi biz yapan değerlerden bir tanesini yaşıyoruz. Biz düşenin yanında yardıma ihtiyacı olanın yanında yer almak bizim asli görevlerimizden bir tanesi. Dolayısıyla arkadaşlarımızın yanında olmak, mağduriyetlerinin önüne geçmek bizi mutlu ediyor. Bizi biz yapan değerlerden bir tanesi olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim’’ diye konuştu.

‘’BUNDAN SONRA ARICILIKLARINA KALDIKLARI YERDEN DEVAM ETMELERİNİ İSTİYORUZ’’
Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri, kovan imalatlarında herkesin özverili çalışmaları olduğunu ifade etti.  İleri, ‘’Yalnız büyük bir eksikliğimiz de var bu noktada. Kovan koyduğumuz noktalarda sigorta eklememiz gerekir. Arkadaşlarımız sabit arıcı gezici değiller. O yüzden sigortaya da ihtiyaç yok diye düşünmüşler. Kovanlarını sigorta ettirmemişler. Aslında sigorta böyle bir pozisyonda selde yangında doğal afette sigorta ödüyor. Fakat sigortaları da olmayınca ister istemez ortalıkta kaldılar. Bizler de bu organizasyonu başlatarak mağdur olan arkadaşlarımızın en azından arısı olmasa da kovanlarını bu törende kendilerine vermek istiyoruz. Bundan sonra arıcılıklarına kaldıkları yerden devam etmelerini istiyoruz’’ dedi.

‘’ARIBURNU MARKASINI ÜLKEDE VE DÜNYADA TANINIR BİR HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’’
Çanakkale Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cahit İleri’nin proje hakkında bilgi vermesinin ardından Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, konuşma gerçekleştirdi. Karadağ, ‘’Başkanım zaten birçok şeyi anlattı biz Çanakkale’de arıcılığın diğer sektörlerde olduğu gibi bitkisel üretim, hayvansal üretim su ürünlerinde olduğu gibi en üs seviyelere gelmesini arzu ediyoruz. Şöyle ki biz Çanakkale de özellikle bitkisel üretimde Türkiye’de söz sahibi olan bir iliz. Ciddi anlamda Türkiye’deki üretime katma değerli ürünler üretiyoruz. Bu anlamda baktığımızda arıcılığımızı da bu payelerde geliştirmek ve kaliteli bal üretimini veya arı üretimi ürünlerini sağlamak için birliğimizle, birlik başkanımızla ciddi anlamda projeler yaptık. Bu projelerin hepsi de başarıya ulaştı. İnşallah bundan sonra da başarılarımızı devam ettireceğiz. Şimdi baktığımızda ilimizde yaklaşık 1500 aile arıcılıkla işiyle iştigal ediyor ve geçimini arıcılıkla sağlıyor. Yine bizim yıllık bal üretimimiz 1700 ile 2 bin tonlar arasında ilimizde 84 bin adet arılı kovan bulunmakta. Biz nicel olarak çok çok afaki kovanlara ulaşmamız bizim için çok önem arz etmiyor. Bizim amacımız kaliteli üretmek özelliği en üst seviyede olan ürünleri balı üretmek. Bunun için çaba harcıyoruz. Zaten bir markamız var. Arıburnu diye bir markamız var. Bu Arıburnu markasını ülkede ve dünyada tanınır bir hale getirmeyi hedefliyoruz bunun için özellikler nitelikler önem arz ediyor’’ diye konuştu.

‘’HAYIRLI UĞURLU OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM’’
Karadağ, ‘’Geçen yıl yangın felaketinde zarar gören arıcılarımız bu işten geçimlerini sağlıyorlardı ciddi anlamda bir mağduriyet yaşadılar. Tabi ki tarım sigortaları olmadığı için herhangi bir yerden de bunları telafi etme şansları yoktu. Biz başkanımla beraber bu konuyu oturduk konuştuk. Başkanım da dedi ki, ‘Şu şu sektörler bize destek verecek siz de verebilir misiniz?’ Biz de baktık netice itibariyle biz de bu projeye bir katkıda bulunduk. Destek verdik. Yaptırdığımız kovanları arıcılarımıza teslim edeceğiz. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah böyle felaketler yaşamayız. Ama mutlaka sigorta yaptırın benim en büyük tavsiyem o olsun size. Mutlaka sigorta yaptırın ki bugün mesela biz bir proje kapsamında size bu desteği verdik ama yarın ne olacağı belli olmaz. O yüzden sigorta yaptırın yaptığınız işin tamamı sigortalı olsun’’ dedi.

İl müdürü Karadağ’ın konuşmasının ardından kovanı yanan arıcılar Tarım İl Müdürüne,  Birlik Başkanına ve kovan imalatı yapan firmalara teşekkürleri dile getirdi.  Yapılan konuşmaların ardından kovanlar, ailelere teslim edilerek kamyona yüklendi.

Mehmet Kuzey