CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ceylan mesajında, " İşçi sınıfının tarihi, sermaye sahiplerine karşı insanca yaşama ve adil bir toplum için mücadele tarihidir. Yaklaşık iki yüz yıldır süren bu mücadele, dünyanın her yerinde kanlı olaylara ve büyük acıların yaşandığı eylemlere sahne olmuştur.

1 Mayıs İşçi Bayramı; dünya emekçilerinin sorunlarını dile getirdiği, ülkelerindeki olumsuzluklara karşı demokratik tepkilerini gösterdikleri ve alanlarda taleplerini haykırdıkları gündür.

Türkiye Emekçileri açısından 1 Mayıslar hep sancılı geçmiştir. İktidar sahipleri bu ülkenin emekçilerini kriminalize etmek için hiçbir fırsatı kaçırmamış, her fırsatta meydanları emekçilere yasaklamayı tercih etmişlerdir. 2021 Bir Mayıs’ında da Saray’ın imdadına Covid-19 yetişti. Lebalep kongrelerde bulaşmayan virüs işçiler “Yaşasın 1 Mayıs” diye slogan attığında iktidarın ekonomik-politik tercihlerini eleştirdiğinde hızla bulaş riski taşıdığından tam kapanma 29 Nisan itibariyle başlatılmıştır.

Ülkeyi yönetmeye çalışan Saray, pandemiyi fırsata çevrilerek, ücretsiz izini yasal hale getirdi. Aşılama sürecini planlayamayan ve yönetemeyen Saray iktidarı bu ülkenin işçi sınıfını yok saymış, yarı kapanma, tam kapanma gibi kararları uygularken de işçileri emekçileri görmezden gelmiştir.
Saray’ın Sağlık Bakanı her sabah işe gitmek zorunda olan emekçileri aşılamayı hiç gündemine almadığı gibi aşılamayı planladığı yaş gruplarını aşılamayı dahi becerememiştir. Türkiye İşçi sınıfı demek Türkiye Halkı demektir. Saray rejiminin bu halka reva gördüğü ise açlık ve sefalettir. Bu halk da bu zor günlerde kendini yok sayan anlayışı, Saray’a Mercedes, halka patates soğan dağıtan anlayışı, önüne sandık konduğunda yok saymasını bilecektir.

Bu yıl demokrasi ve emek mücadelesi veren işçi sınıfının gür sesi salgın nedeniyle, ülkemizin meydanlarından, yankılanamayacak. İşçiler ve emekçiler, taşeronlaşmayı, sendikal hakların gasp edilmesini, çalışma saatlerinin uzamasını, mezarda emekliliği, düşük ücretleri reddetmeye devam edecekler.
Saray rejiminin dayatmalarına karşı insanca bir yaşam, hakça bir düzen özlemiyle, emek ve demokrasi mücadelesi yürüten toplumun bütün kesimlerini saygıyla selamlıyorum.

Dünya Emekçilerinin ve Türkiye İşçi Sınıfının 1 Mayıs İşçi Bayramını yürekten kutluyorum.

Yaşasın 1 Mayıs" ifadelerini kullandı.
 


Kaynak: Haber Merkezi