Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Soykan, kısa bir süre sonra başlayacak olan ve Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulacak olan aşı takviminde Mali Müşavirler ve ofis çalışanlarına mutlaka pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyerek “ Olmazsa olmaz bir meslek grubu olarak aşılamada öncelik istiyoruz” dedi.
 
Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Başkan Hüseyin Soykan “Yaşanan ve etkisi gittikçe artan pandemi sürecinde meslek mensuplarımız vergilerin tahakkuku, kısa çalışma ödeneklerinin oluşturulması, ücretsiz izin başvurularının hazırlanması ile alınan ekonomik tedbirlerin hayata geçirilmesi ve vergi gelirlerinin etkin bir şekilde toplanabilmesi için var güçleriyle çalışmaktalar.  Meslektaşlarımızın sundukları hizmetler ve yarattıkları katma değer, işletmelerin yaşam döngülerinin sürdürülebilmesi, yeni süreçlere hazırlanabilmeleri, finansal piyasaların etkinliğinin korunabilmesi ve kamu finansmanının sağlanabilmesi için hayati öneme sahip bulunmaktadır. Meslektaşlarımız yapmış oldukları işin doğal gereği olarak farklı sektörlerdeki birçok işletmeye gidip gelmekte, ofis ve bürolarında birçok ziyaretçiyi ağırlamak durumunda kalmaktadır. İş ve işlemlerin kayıt altına alınması ve beyanların oluşturulabilmesi için nereden ve ne şekilde geldiği bilinmeyen binlerce belgeyle birebir temas ederek işlerini yapmak zorunda kalmaktadır. Yapmış olduğumuz iş o kadar vazgeçilmezdir ki sırf bu nedenle ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından meslek mensuplarımız muaf tutulmaktadır. Saymış olduğum bu nedenlerden dolayı birçok meslektaşımız bu virüse maruz kalmış bir kısmı hastalığı atlatırken ülke genelinde yüze yakın meslektaşımız hayatını kaybetmiştir.

Biz Mali Müşavirlerin sunduğu hizmetlerden etkin bir şekilde yararlanılır ve işletmelerimizin önü açılırsa bu kırılgan ekonomik süreçten en az hasarı alarak çıkabiliriz. Müşterilerimizin iş ve işlemlerini yapabilmemiz ve onların yanında olabilmemiz ülkemize ve devletimize karşı sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getirebilmemiz, meslek mensuplarımızın ve büro çalışanlarımızın sağlıklarını koruyabilmesine ve olası bulaş riskini kontrol altına alabilmemize bağlıdır.  Devletimizden talebimiz oluşturulacak aşılama takviminde meslek mensuplarımızın yüksek risk gruplarından biri olarak değerlendirilmesi ve aşılamada öncelik verilmesidir” dedi.


Kaynak: Haber Merkezi