Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamında başlattığı Okul Destek Projesine bir yenilik daha getirdi. Bakanlık, il müdürlüklerinde Okul Destek Projesi kapsamında desteklenecek çocukların takip edileceği bir online danışmanlık hattı kuruyor.
 
Bakanlığın SED hizmetinden yararlanan ihtiyaç sahibi ailelerde farkındalık oluşturmak ve çocuklara okul dışı zamanlarını verimli kullanabilecekleri imkânlar sunmak amacıyla hayata geçirilen Okul Destek Projesi, pandemi sürecinde alınan tedbirler gözetilerek evlerde aileler gözetiminde devam ediyor.
 
Bakanlık, salgın nedeniyle okullarına uzaktan devam eden öğrenciler için evlerde devam ettirilen Okul Destek Projesinin etkinliğinin arttırılması için yeni bir çalışmayı hayata geçirdi. Bu kapsamda, il müdürlüklerinde Okul Destek Projesi kapsamında desteklenecek çocukların takip edileceği bir online danışmanlık hattı kuruyor. Uygulama ilk olarak Sivas’ta başladı. Sivas Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan WhatsApp danışmanlık hattı İle Okul Destek Projesinden faydalanan çocukların ve ailelerinin soruları, varsa talepleri, uzmanlar tarafından online olarak alınarak, rehberlik yapılıyor. Söz konusu hat üzerinden yapılacak danışmanlık hizmetinin diğer illerde de uygulanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
 
16340 ÇOCUK FAYDALANDI
Öte yandan, SED hizmetinden yararlanan 5 ve 8. sınıf aralığında okuyan çocukların akademik, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle desteklendiği Okul Destek Projesinden 2020 Ekim ayı verilerine göre toplam 16.340 çocuk faydalandı. Ayrıca, 2019 Ocak-Aralık aylarında yaklaşık 3 bin 600 sosyal, kültürel, bilişsel ve sportif etkinlik düzenlenirken; 2020 yılında pandemi süreciyle birlikte yapılan etkinlikler azalsa da, gerekli tedbirler alınarak toplam 616 etkinlik gerçekleşti.
 


Kaynak: Haber Merkezi