Dünya İnsan Hakları Günü olmasına binaen CHP İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serhat Yavaş açıklama yaptı. Yavaş, ihlallerin hak edilmeyen bir utanç tablosu olduğunu belirterek  ‘’Ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır’’ dedi.
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildi. Bildirgenin kabul edildiği gün 10 Aralık her yıl Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya devam ediyor. Günün anlam ve önemi doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serhat Yavaş Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması yaptı.
 
 
Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamaya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık Çanakkale Belediyesi Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay, Rebiye Ünüvar ve çok sayıda partili katıldı.
 
 CHP Çanakkale İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serhat Yavaş CHP İl Başkanlığı adına yaptığı basın açıklamasına, ‘’Sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, COVID-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız’’ sözleriyle başladı.
 
‘’HAK ETMEDİĞİMİZ BİR UTANÇ TABLOSUDUR’’
 
Yavaş, Türkiye’nin rejimi hakkında ‘’tek adam rejimi’ sözlerini kullanarak, eleştirdi. ‘’İçinde yaşadığımız tek adam rejimi; hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesiyle birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler kamesi, eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hak etmediğimiz bir utanç tablosudur’’ dedi.
 
TÜRKİYE ÖZGÜRLÜKLERİN EN ÇOK GERİLEDİĞİ İKİNCİ ÜLKE
Açıklamalarına araştırma sonunda ortaya konan verilerle devam eden Yavaş, ‘’Türkiye, “Özgür Olmayan Ülkeler" kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde; Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş, Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda, 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır. Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin Temmuz 2019'daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır’’ ifadelerinde bulundu.
 
2. YÜZYILA ÇAĞRI BEYANNAMESİNİ PAYLAŞTI
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan “2. Yüzyıla Çağrı" beyannamesinde yer alan maddeleri aktaran Yavaş, ‘’İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. Türkiye'nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için; başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir. Türkiye'nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir’’ diye sıraladı.
 
 
Sözlerine devam ederek ‘’Cumhuriyet Halk Partisi; sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir’’ şeklinde konuştu.
 
‘’İKTİDARIN GERİ ALMA HAKKI YOKTUR’’
 
Serhat Yavaş, açıklamasında son olarak, ‘’Saray iktidarı unutmamalıdır ki; bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez! Olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur’’ sözlerine yer verdi.

Mehmet Kuzey