Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) katkılarıyla, “Etnoarkeolojik Yaklaşımlarla Troya’nın Prehistorik Dönem Dokuma Aletleri” adlı kitap yayımlandı.

Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından editörlüğü yapılan kitabı, Aslı Aksoy ve Fuat Durmuş kaleme aldı. Troya'nın Prehistorik Dönemini anlatan kitap hakkında verilen bilgide; "Troya, Prehistorik Dönem’de Kafkasya’dan Yakın Doğu’ya, Anadolu platosundan Avrupa’ya ticari ulaşımın birleşik noktasıydı. Görkemli yapıları ve eşsiz buluntularıyla Tunç Çağı’nın kültürel bir bileşkesiydi. Efsanelerin, hazinelerin ve arkeolojik ilklerin kenti Troya’nın taş, keramik, kemik, diş ve boynuz endüstrisi, aslında Troya’nın ilişkisi bugüne kadar kurulamamış tekstil ve dokuma kültürüyle olan bağlantısına işaret etmektedir. Bu kitapta, Troya’nın trajik öyküsü altında kalmış muazzam tekstil mirası etnoarkeolojik yöntemlerle yeniden canlandırılmaya, Troya’nın aynı zamanda bir tekstil merkezi olduğu arkeolojik bulgularıyla ortaya koyulmaya çalışılmıştır" denildi.
Toplam 248 sayfadan oluşan "Etnoarkeolojik Yaklaşımlarla Troya'nın Prehistorik Dönem Dokuma Aletleri" adlı kitabı, Arkeoloji ve Sanat Yayınları sitesinden satın alınabilecek.


Kaynak: Haber Merkezi