Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kuraklık ile ilgili ciddi önlemler almanın şart olduğunu ve su krizinin artık kapıda olduğunu belirterek, ‘’Atikhisar Barajında artık 9 aylık su seviyemiz kaldı’’ dedi.

Pandemi sürecinin zor ve vatandaşlar için de yıpratıcı bir dönem olduğunu belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye bu süreçte dezenfekte çalışmalarına devam ettiğini, pandemi süreci nedeni ile zor süreçten geçen vatandaşlara yardım ettiklerini bununla birlikte bir de su sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Gökhan pandemi sürecinde şehirler ilgili değerlendirmelerde bulunarak “2020 Çanakkale için sıkıntılı geçti. Bilindiği gibi Mart ayının başında Pandemi süreci başladı.  Kısıtlamalar, yasaklamalara bağlı olarak Belediyemizin destekleri arttı ve gelirlerimiz artmadı.  Mali açıdan da biraz zor durumda kaldık.  Onun için çok büyük yatırımlar sürecine başlayamadık.  Köprümüz vardı yapamadık. Barbaros Mahallesinde bir park vardı yapamadık. Ama hiç yatırım yapmadık da değil.  Eski Tekel Şarap Fabrikasının bulunduğu alanda Barış kafeyi açtık ve halkın hizmetine sunduk.  Bu çok önemli oldu. Çünkü bu zor zamanda insanlar orada açık havada sosyalleşme fırsatı da buldu.  Önemli olan bir diğer yatırım ise Dardanos ve Güzelyalı’nın altyapısını tamamladık ve Atık Su arıtma tesisini hizmete soktuk.  Bu da çevre açısından önemli bir yatırım oldu. Aslında bu sene Çevre yatırımlarına önem verdik.  Dardanos ve Güzelyalı’da  altyapısını tamamladığımız yerlerde üst yapıların da büyük bir bölümünü bitirdik.  İmara yeni açılan yerler ile ilgili alt ve üst yapı yatırımları yaptık’’dedi.

SON İKİ ÜÇ AYDIR VAKALAR ÜST SEVİYELERE GELDİ
Gökhan bu yıl kaynağa çok fazla yatırım aktaramadıklarını ama sosyal aktiviteler için çalışmalar yaptıklarını paylaştı.2020 yılı için genel bir değerlendirme aktararak, ‘’Pandemi döneminde kısıtlamalar esnasında birçok dar gelirliye destek olduk.  Esnafın kiralarını, işgaliyelerini erteledik.   Vefa destek grubuna da malzeme ve personel bakımından destek olduk.  Sonuç itibari ile bu sene sadece sağlıklı geçirmenin yollarını aradık ve ona yönelik çalıştık diyebiliriz.  Yine bu süreçte Üniversite hastanesine ciddi destek olduk.  Hemşirelerin kıyafetleri başta olmak üzere birçok tıbbi malzeme konusunda destek olmaya çalıştık.  Akşamları sıcak çorba, sandviç dağıttık. Sırf sağlık çalışanlara moral ve motivasyonuna yönelik destekler sundu. Bu süreçte tamamen pandemi şartlarına uymaya çalıştık.    2020 yılında çok fazla anlatacağımız hikaye yok. Sadece şu var; Çanakkale’de pandeminin yayılmaması için, pandemiden zarar görenlere takviye yaptık, destek olduk.  2020 yılının sağılık bölümü ile ilgili baya harcama yaptık.  Bir de zamanımız onlarla harcadık.  Çünkü Korona virüsün Çanakkale’de patlamasını, yayılmasını istemedik. Ama Maalesef, son iki üç aydır vakalar üst seviyelere geldi.  Özellikle bu süreçte öğrencilerin gelememesi kente büyük bir ekonomik darbe vurdu.  Dolayısı ile kötü bir yıl olduğu için bu senenin nasıl geçtiğini anlamadık” şeklinde konuştu.

SU KRİZİ KAPIDA
2019 yılı kurak geçmişti. Kurak geçen 2019 yılının ardından sıcak bir yaz ayı geride bırakılmış ve neredeyse hiç yağmur yağmamasıyla da Atikhisar Barajı su seviyesi giderek düştü. Atikhisar barajı, Çanakkale’nin içme ve kullanma suyunu sağlayan şu andaki tek kaynak.  “ Su Krizi Kapıda” diyen Gökhan “Çanakkale Belediyesi olarak başta alternatif su kaynakları arayışlarının sürdüğünü ancak bu süreçte mevcut suyun kullanımının da tasarruflu bir şekilde kullanılması için önlemler alacaklarını söyleyerek “ Herkes suyu tasarruflu kullanmalı” diye belirtti.

KOVA İLE HORTUMLA ARABA YIKAMA YASAKLANDI
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atikhisar Barajındaki su seviyesi ile ilgili, “Kent için su önemli bir konu oldu ve bu konuda B,C planlarının olması gereken bir konu. Biz de bununla ilgili çalışmalara başladık.  Maalesef baraj şu anda kırmızı alarm seviyesine doğru yaklaşıyor.  Bir umudumuz, önümüzdeki sezonun yağış sezonu olması.  Ama Maalesef yağış alamıyoruz. Sadece Çanakkale’de değil,  diğer illerde de bunu yaşıyoruz. Ama Çanakkale’de özellikle ben, orman tahribatlarının çok önemli olduğunu varsayıyorum.  Çanakkale’de çok ciddi sayıda, sadece madencilerin değil,  ormanları yenileyeceğiz diye de birçok ağaç kesildi.  Biliyorsunuz Ağaç yağmur çeken bir bitki ve ben bunun etkisi olduğunu düşünüyorum.  Ama dünyadaki küresel iklim değişikliklerin de buna bir etkisi var.  Onun için karbon salınımlarımızı azaltmamız lazım.  Bunun için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güneş enerjileri yapıyoruz. Temelinde Karbonmonoksit azaltılması olan akıllı şehir çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Ama pratikte su anlamında da iki tane girişimimiz var. Bir tanesi su tüketiminin düşürülerek daraltılması. Mesela bir yönerge hazırladık araba yıkama yerleri var. Onları yasaklıyoruz.  Arabaların artık yıkanmasını yasaklıyoruz, sadece Silinebilir.  Eskiden olduğu gibi kova ile hortumla yıkamayı yasaklıyoruz.  Bu noktada arabayı silebilirsiniz, süpürebilirsiniz ama yıkama olmayacak. Çünkü 44 tane araba yıkama yeri var Çanakkale’de bu çok önemli. Bir kendi park ve bahçelerimizin sulamasını minimuma indirdik. Çok acil olmadıkça sulamayacağız. Özellikle Dardanos ve Güzelyalı’daki o bahçe sulamaları ile ilgili çalışmalarımız var.   Bunun yanında halkı bilinçlendireceğiz. Bireysel olarak bizim de dikkat etmemiz lazım.  Çünkü barajımızın geldiği seviye, artık 9 aylık su seviyemiz kaldı.  Yani bizim kullanım kapasitemizin 9 aylık kapasitesi kaldı” açıklamasında bulundu.

‘’ARITMA TESİSİNE ACİL DURUMDA KULLANILMAK ÜZERE BİR HAT GETİRECEĞİZ’’
Umurbey Barajının Atikhisar Barajına alternatif olarak kullanılmasına yönelik  projeleri olduğunu söyleyen Gökhan,“Bir başka konu ise sulama. Bilindiği gibi Çanakkale’nin iki sulama hattı var.  Bir tanesi Sarıcaeli, Saraycık, Kepez, Kalabaklı’ya giden bir hat var. Bir de Karacaören, Özbek, Musaköy hattı var.  İşte o hat, Musa Köy, Özbek Hattı, Umurbey barajından beslenecek.  Bu barajdan değil. Onun proje çalışmalarının yapıldığını biliyoruz.  Onun hızlandırılması ve oradan Çanakkale Arıtma tesisine de bir hat bağlatmak istiyoruz.  Yani devamlı kullanmak için değil,  Kat kata kalınlığında acil durumlarda o hattın kullanması için.   Yani barajımız riske girerse oradan da bir hat bağlantısı ile Çanakkale’nin su ihtiyacını gidermeyi planlıyoruz.  Yani Özbek’e kadar gelen hattan bizim Arıtma tesisine acil durumda kullanılmak üzere bir hat getireceğiz” dedi.

‘’KAYNAK ARAYIŞLARIMIZ DEVAM EDİYOR’’
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, su kaynak arayışlarının Üniversite ile birlikte devam ettiğini ifade ederek, “ Bunun yanı sıra kaynak arayışlarımız devam ediyor ve maalesef yer altı suları da kötü, yok denecek kadar az. Üniversite ile çalışıyoruz.  Ama verimli bir kuyuya henüz rastlamadık.  Çalışmalarımız devam ediyor. Ancak beni pek fazla da bir umudum yok.   Ancak Umurbey Barajından bir hattın olması bence önemli.  Bu noktada su tasarrufu çok önemli. Bir taraftan sağlık bir taraftan su sıkıntısı, ortalama yolunu bulacağız.  Banyo yaparken, el yıkanırken o çeşmeyi minimum açmamız gerekir” şeklinde konuştu.  
 
Hülya Öz