CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, ‘’Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğümüz de Sağlık Bakanlığı ile aynı paralelde hareket ederek Çanakkale halkına doğru bilgilendirme yapmaktan bugüne kadar kaçınmıştır’’ dedi.
 
CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural il binasın bir basın açıklaması yaptı. Sağlık çalışanlarının sorunları ve artan korona virüs vakalarını değerlendirerek ilimizde büyük tartışmalara neden olan İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı’nın uyguladığı yanlış politikaları eleştirdi. Açıklamasına ilk olarak;  Yönetim kaynaklı sorunlar, zorluklar ve tükenmişliklerine rağmen kararlılıkla, özveriyle ve olağanüstü bir dirençle görevlerini sürdürmeye çalışan tüm sağlık emekçilerimize minnet duygularımızı ifade ediyor, kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor ve önlerinde saygı ile eğiliyoruz. Yine içinde bulunduğumuz salgın döneminde yoğun bir hizmet veren ÇOMÜ –Tıp Fakültemiz hastanesine Solunum Cihazı desteği sağlayan Çanakkale Belediyesine, Çanakkale Ticaret Sanayi Odasına, Borsa ve STK lara katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz’’ diye başladı.
 
‘’HALKIMIZ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ DOĞRU BİLGİLENDİRİLMEMİŞTİR’’
Uzun bir süreden beri devam eden ve her geçen gün kötüye giden pandemi süreci ile ilgili olarak yaşanan olumsuzluklar üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek ve yetkilileri şeffaf davranmaya davet etmek istiyoruz’’ diyen Ural, ‘’Ülke genelinde mart ayından beri yaşanan pandemi sürecinin hiçbir döneminde halkımız ve sağlık çalışanlarımız doğru bilgilendirilmemiştir. Sağlık bakanlığımız vakalarla ilgili verilerini Türk Tabipler Birliği ve ilgili meslek örgütlerinin uyarılarına rağmen asla şeffaflık ilkesine uygun olarak açıklamamıştır’’ dedi.
 
Yetkililerin sadece maske, mesafe ve hijyen diyerek, vakalardaki artışın halk tarafından doğru algılanmasını engellediğini belirterek, Ural ‘’Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğümüz de Sağlık Bakanlığı ile aynı paralelde hareket ederek Çanakkale halkına doğru bilgilendirme yapmaktan bugüne kadar kaçınmıştır’’ şeklinde konuştu.
 
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SORULARI YÖNELTTİ
 
Sürecin, bilimi ve şeffaflığı yok sayarak yönetilmesi sonucunda Çanakkale’de vaka oranlarında ve hastaneye yatırılan hasta sayılarında olağanüstü artış görülmesine neden olduğunu söyleyerek, ‘’Yaşanan bu artış nedeniyle ÇOMÜ – Tıp Fakültesi pandemi hastanesinde ilave yoğun bakım servislerinin hizmete açılacağı haberlerini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız’’ dedi. ‘’CHP İl başkanlığı olarak Sağlık İl müdürlüğümüze sormak istiyoruz’’ diyerek, sorularını yöneltti.
 
Soruları sıralayan Ural, ‘’Çanakkale deki toplam vaka sayısı kaçtır ? Çanakkale de hastanede yatan toplam hasta sayısı ne kadardır? Çanakkale de yoğun bakımda yatan hasta sayısı ne kadardır ? Yoğun bakım servislerindeki doluluk oranı nedir? Aile hekimliklerine yeterli miktarda koruyucu malzeme verildi mi? Sağlık çalışanlarının tarama testleri düzenli bir şekilde yapılıyor mu? Yoğun bakım servislerindeki toplam solunum cihazı sayısı ne kadardır ve bu sayı yatan hastalar için yeterli midir? Çanakkale de yetersizlik nedeniyle yoğun bakım servisine alınamayan ve geri gönderilen hasta var mıdır?’’ dedi.
 
 
Sağlık çalışanları dokuz aydan beri hastalanma risklerini göze alarak çok zor şartlarda çalışmaya devam ediyor. Ural bu durumu dile getirerek, ‘’Henüz ne kadar devam edeceği net olarak belli olmayan pandemi sürecini göz önüne alarak , bu alanda hizmet veren sağlık çalışanlarının tükenmişliğini giderecek bir gelecek planlamanız var mıdır? İhtiyaçtan dolayı açılması düşünülen ilave yoğun bakım servislerinin yanında, atıl vaziyette bekleyen ve çürümeye terk edilen eski Devlet ve SGK hastanelerinin hizmete
açılması neden düşünülmemektedir?’’ diye ekledi.
 
CHP İl Başkanı Ural, soruların cevabını, şeffaflık, bilgilenme ve sorumlulukların gereği olarak tüm Çanakkale kamuoyunun beklediğini söyledi.
 
YANLIŞ POLİTİKADAN VAZGEÇMEYE DAVET
 
Konuşmalarına devam eden Başkan Ural, İl Sağlık Müdürlüğü’nü eleştirerek, ‘’İl sağlık müdürlüğümüzü şimdiye kadar yürüttüğü iktidar güdümlü yanlış politikalarından vazgeçmeye ve sorumlu bir kamu yöneticisi gibi davranmaya davet ediyoruz’’ dedi.
 
 
‘’VAKA ARTIŞININ BİR NEDENİ ŞAHİNBEY PROJESİ’’
 
 Projesi yeni sonlanan Gaziantep ile Çanakkale arasında her gün yapılan gezilerin Covit-19 salgınında vaka artışı üzerine yoğun bir etkisi olduğu olduğunu ifade ederek, ‘’Vaka artışının bir nedeninin de Türkiye de salgının etkilerinin en yüksek seyrettiği yerleşim yerlerinden olan Gaziantep ile Şahinbey Belediyesi aracılığı ile ilimize düzenlenen gezi projesi olduğunu düşünüyoruz’’ dedi.
 
Ural, bu konuda gerekli tedbirleri almadığı için Çanakkale Valilik makamının sorumluluğunun bulunduğunu Çanakkale kamuoyu tarafından bilinmesini istediğini dile getirdi. ‘’Şahinbey belediyesi organizasyonu ile Çanakkale ye düzenlenen gezilerin en azından pandemi süresi boyunca iptal edilmesi gerektiğini, gerek İl başkanlığımız ve gerekse STK ve duyarlı bir çok meslek kuruluşu gündeme getirmesine rağmen, yetkililerin bu konuya uzunca bir süre duyarsız kalıp sorumsuz davranmaları vaka sayısının artışına neden olmuştur. Ancak geçte olsa bu konuda alınan durdurma kararını olumlu bulduğumuzu da belirtmek istiyoruz’’ ifadelerine yer verdi.
 
‘’18 YILDIR SÜREKLİ OLARAK HEP KANDIRILDINIZ’’
 
Ural sert açıklamalarda bulunarak, AK Parti yetkililerine bir hatırlatma yaptı. Ural, ülke olarak çok zorlu bir süreçten geçtiğimizi ifade ederek, ‘’Bu zorlu koşullarda canları pahasına özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına bir nebze moral ve destek olması amacıyla seçim meydanlarında söz verdiğiniz 3600 ek gösterge uygulamasını çıkarmak için bundan daha geçerli bir neden olabilir mi ? Neyi bekliyorsunuz.  Yönetemiyorsunuz. 18 Yıldır sürekli olarak hep kandırıldınız. Şu salgın döneminde bir defa olsun aklı , bilimi , şeffaflığı ve toplumu önemseyerek ve kandırılmadan karar verin ve yönetmeye çalışın. 18 Yıldır tek başınıza iktidar olduğunuzu unutmayın ve artık CHP ni suçlayacağınıza , kalan kısa sürenizi toplumun sağlığını düşünerek değerlendirin. Bizler CHP İl başkanlığı olarak ,Yerel yönetimlerimiz , STK lar , sağlık meslek örgütleri ve toplumun bütün kesimleriyle birlikte salgınla mücadelede , şeffaflık , akıl ve bilimin
öncülüğünde belirlenecek politikalara destek vereceğimizi ve bu doğrultuda üzerimize düşeni yapacağımızı Çanakkale kamuoyuna ilan ediyoruz’’ şeklinde ifade etti.
 
 
Muzaffer Cirtel