Çanakkale Ticaret Borsası önderliğinde faaliyet gösteren Çanakkale’nin önemli tarım ve ticaret sektörlerinden birisi olan Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ezine Meslek Yüksek Okulu Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda Zeytin ve Zeytinyağı sektöründeki gelişmeler değerlendirildi.

Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Kurulu Toplantısısına  Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, ÇOMÜ Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi yetkilileri, Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Komite Başkanı Doç.Dr. Ferhan Savran, Ticaret Borsası Meclis Üyeleri Sinan Erdoğan, Cengiz Yanmaz, Hüseyin Ok, Sektör ile ilgili kooperatif başkanları ve borsa üyeleri katıldılar. Toplantının açılış konuşmasını Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen gerçekleştirdi.
Pandemi sürecinde sezon öncesinde hem işyerlerimizde alınması gereken önlemler ile ilgili bilgilerimizi tazelemek hem de sektör oyuncuları olarak bir aradayken sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi istişare etmek için bir araya geldiklerini belirten Başkan Üzen, bizler tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörünün temsilcileri olarak, TOBB Başkanımız ve Bakanlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. İş dünyamızın beklentilerini kendilerine ileterek, çözüm bulunması yolunda takipçi olmaktayız. Bugün de düzenlemiş olduğumuz bu sektör toplantımızın sonuçlarını taleplerin olması durumunda ilgili Bakanlıklarımıza iletmeye devam edeceğiz” dedi
 
Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Komite Başkanı Doç.Dr. Ferhan Savran ise yaptığı açıklamada “Sezon başlangıcında sektörün paydaşları olarak bir araya gelmenin faydalı olacağını düşünerek toplantımızı organize ettik. Katılımlarınız için teşekkür ediyoruz. Sektörümüzde en büyük sıkıntılardan biri fiyat dengesinin sağlanamıyor oluşudur. Son verilere göre özellikle İspanya ve İtalya’da kuraklık sebebiyle rekolte düşüşlerinin olacağı öngörülmekte. %20 gibi rakamda düşüş olması öngörülüyor. Önümüzdeki hafta Ticaret Borsamızın da çalışmalarına destek verdiği Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi Rekolte Tahmin Çalışma Raporu gerçekleşecek. Henüz açıklanmasa da tabanlarda biraz mahsul var, üst kısımlarda çok fazla mahsul olmadığı maalesef ortada.  Fransa, Amerika gibi ülkelerde Markalı, şişeli ürünlerde satışta %40 artış olduğu belirtiliyor. Bizimde yapmamız gereken bu pazarlarda yer almamız. Yaptığımız işin en iyisini yapıp özellikle kalite kriterlerini çok iyi tutturmamız gerekiyor.  Ürünün işlenmesinden, saklama koşullarına, tüketiciye ulaşmasına kadar tüm süreçlere dikkat etmemiz gerekiyor. Son derece kaliteli yağlarımız var. Bu sene üreticilerimizden ciddi sayıda altın ve gümüş madalyalar kazandılar. Ülkemizin zeytinyağları çok kaliteli” dedi.

 ÇOMÜ Ezine MYO Müdürü Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu konuşmasında, Çanakkale Ticaret Borsası Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz dedi.  Çanakkale Ticaret Borsası ile yapmış olduğu işbirliği protokolünden bahseden Müdür Erenoğlu, ÇOMÜ Ezine Meslek Yüksekokulu proje ve çalışmaları ile ilgili katılımcılara detaylı bilgiler verdi. İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Lejyoner Hastalığı Eğitimci Personeli İlkay TEZCAN COVİD-19 sürecinde iş yerlerinde alınması gereken önlemler ile ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, Dünyada, Ülkemizde ve İlimizde zeytin üretim durumları, rekolte tahminleri, İlçe Müdürlüğünün zeytincilik ile ilgili faaliyetleri, Geyikli Zeytinyağı Coğrafi İşaret Tescil çalışmaları hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.  Toplantı sektör kurulu üyelerinin karşılıklı görüş alışverişi ile son buldu.


Kaynak: Haber Merkezi