Sağlık çalışanları araç konvoyu ile haksızlık ve gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılması için bağlı oldukları Sağlık İl Müdürlüğü’ne yürüdü. “Alın terimizin karşılığını istiyoruz!” pankartı açan Sağlık-Sen Çanakkale Şubesi hem sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm getirilmesi hem de döner sermayenin geldiği bu kötü durumdan çıkarılması için konvoylu ile müdürlüğe kadar gittiler.
 
İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde pek çok sağlık çalışanı zor günler geçirmeye devam ediyor. Türkiye genelinde ve Çanakkale’de sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları dile getirmek adına çok sayıda eylem gerçekleştirildi. Son olarak Sağlık Sen Çanakkale Şubesi hem sağlık çalışanlarının sorunlarına hem de döner sermayenin geldiği duruma çözüm bulunması için ‘Alın terimizin karşılığını istiyoruz!’ diyerek pankart açıp konvoy düzenledi. Çanakkale Devlet Hastanesi’nden başlayıp İl sağlık Müdürlüğü’ne kadar olan konvoya çok sayıda Sağlık Sen üyesi katılım gösterdi. Konvoyun ardından Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, konvoyun ardından Sağlık çalışanlarının seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete geçirmek amacıyla toplandıklarını belirtti. Sadece Ankara'dan değil, ülkenin dört bir yanında tüm sağlık teşkilatlarıyla aynı haykırışta bulunduklarını söyledi.

‘’ARTIK YETER!’’
Özen, ‘’Çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter! Alınteri ise alınteri! Fedakarlıksa fedakarlık! Cansa can! Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin... Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez! O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor!’’ diyerek  var olan duruma isyan etti.

‘’BUNLAR BİLİNMEYEN, GÖRÜLMEYEN SORUNLAR DEĞİL!’’
Öteden beri süre gelen pek çok sorun olduğunu vurgulayan Özen, ‘’Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Görülüyor. Hemen her gün bir yada birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz!’’ açıklamasında bulundu.

‘’BİLİYORUZ DİYORLAR ANCAK ÇÖZÜM YOK’’
Özen, ‘’Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancında olduklarını vurgulayarak, ‘’Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, "biliyoruz" diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz’’ dedi.

‘’Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet sağlık çalışanlarının kaderi olamaz!’’ diyen Özen, ‘’Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır’’ ifadelerinde bulundu.

‘’GİDİLEN YOL, YOL DEĞİL, ÇIKMAZ SOKAK!’’
Açıklamalarına devam ederek, ‘’Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak!’’ dedi.

’’SAĞLIK ÇALIŞANLARI PANDEMİ SÜRECİNDE BU ÜLKENİN SİGORTASI’’
Sağlık Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen, ‘’Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Hiçbir şey için vakit geç değil. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
Mehmet Kuzey