Belediye Meclis Üyesi CHP’li Berkay Güzel, Çanakkale Belediye Meclis toplantısı sonrası uygulanan filyasyon ile ilgili açıklamada bulundu. Aynı durumun önümüzdeki Çanakkale Belediye Meclis toplantılarında tekrar yaşanmaması için Pandemi süresince toplantılara ilişkin önerilerde bulundu.
 
Belediye Meclis Üyesi Berkay Güzel, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı “Öncelikle Meclis üyemize, tüm hastalarımıza ve karantina sonrası testlerinde sorun çıkmayan tüm katılımcılara geçmiş olsun diliyorum. Aynı durumu tekrar yaşamamak adına alınması gereken önlemler ile ilgili görüşlerimi paylaşıyorum. 2020 yılı Haziran ayı itibarı ile toplantıların gerekli önlemlerin alındığı ve toplantıların güvenle yapılacağı bilgisiyle Çanakkale Belediye Meclis toplantıları organize edilmiştir. Filyasyona bağlı karantinanın toplantı sonrası yaşanması Çanakkale Halkını ve tüm katılımcıları üzmüştür. 03.09.2020 tarihli Belediye Meclis toplantısında yaşanan olayın COVID-19 temaslı hasta yönetmeliğindeki ilgili maddesi ‘COVID-19 pozitif hastasıyla aynı kapalı ortamda 15 dakikadan fazla süreyle bulunmuş kişilere karantina uygulanır’ kuralı uygulanmıştır. Bu kural gereğince kapalı ortamlarda 15 dakikadan uzun sürecek her toplantıda; maske kullanımı ve sosyal mesafeye dikkat edilse dahi, Covid-19 pozitif bir kişi ortamda bulunmuş ise karantina uygulanacaktır sonucuna varılabilir. İlgili yönetmelik maddesi göz ardı edilerek organize edilen Belediye Meclis toplantısı maalesef ve ne yazık ki bu durumun yaşanmasına neden olmuştur.
 
Aynı durumun önümüzdeki Çanakkale Belediye Meclis toplantılarında tekrar yaşanmaması için Pandemi süresince aşağıdaki önerilerimin uygun bulunması halinde Belediye Başkanlığı nezdinde T.C Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda değerlendirilmesinin uygun olacağını düşünmekteyim. Belediye Meclis toplantılarının 15 dakikadan uzun sürmesi sebebiyle kapalı salonlarda düzenlenmemesi. Mevsim ve hava şartları el verdiğince açık alanlarda düzenlenmesi ya da online olarak toplantıların gerçekleştirilmesi, yayınlanması için gerekli altyapının ivedilikle hazırlanması. Eğer toplantı açık alanda düzenlenecek ise toplantılarda oturma düzeninin her masada 1 kişi olacak şekilde sağlanması. Yine toplantı açık alanda düzenlenecek ise kullanıcı sayısına yeterli sayıda mikrofon bulundurulması mikrofonların elden ele dolaştırılmaması. Yine toplantı açık alanda düzenlense dahi söz alan konuşmacılarında dahil olmak üzere toplantı esnasında tüm katılımcıların maskelerini çıkarmaması. Pandemi devam ettiği sürece gündem dışı konuşmaların Çanakkale kamuoyu özelinde acil olanlarının önerge ile Belediye Meclis toplantısı gündemine alınarak değerlendirilmesini,  gündem dışı konuşma yapmak isteyen meclis üyelerinin pandemi süreci bitene kadar toplantı öncesi ve sonrasında basın veya sosyal medya aracılığı ile görüşlerini paylaşması hususlarına dikkat edilmesini uygun olacağı kanaatindeyim. Bu kapsamlı filyasyon uygulamasının önümüzdeki aylarda artış beklenen vakaları kontrol açısından oldukça olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Geniş kapsamlı uygulamaların istisnasız devam etmesiyle birlikte pandemi sürecini en az vaka ile atlatacağımıza inancımız artmaktadır. Gece gündüz demeden var gücüyle özveriyle çalışan sağlık çalışanı meslektaşlarıma da kamuoyu nezdinde tekrar teşekkür ederim. Haklarını ödeyemeyiz.”
 
Haber Merkezi
 


Kaynak: Haber Merkezi