Cezaevi önündeki emniyete ait EDS direği memleket meselesi haline geldi. Direk sorunu çözülmeyince yol trafiğe açılmıyor. Burada hata yapan araçlara ceza kesilemediği için devlet, tali yolu kullanmak zorunda olan araçların fazla yakıt yakması ve yolların kötü olması nedeniyle araçların zarar görmesi sonucu millet zarar ediyor. Çözümü kolay olan ama aylardır çözülemeyen bu sorun kentin en büyük gündem maddesi oldu. Tepkiler her geçen gün artarken, Çanakkale Belediyesi buraya pankart asarak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirtmişti.
 
Kentin en işlek girişini eziyete dönüştüren çalışma Mayıs ayında başladı. Çanakkale merkeze bağlı Karacaören Köyü Çayır ve Alahır Dereleri taşkın kontrol inşaatı işinde, Alahır Deresinin Atikhisar Caddesi’nin ile kesiştiği bölümdeki yolun üzerindeki menfez imalatı için 28 Mayıs’ta başlanan çalışmalar 30 gün sürdü. DSİ tarafından yolun cezaevi önündeki kısımda başlatılan çalışma gereğinden fazla uzadı. Bu süre içinde kapalı kalan yol adeta ara sokaklardan sağlandı. Güvensiz ve zor olan sokaklardaki ulaşımda birçok kaza meydana geldi. Kısa bir çalışma ile çözülecek işlemin uzun sürmesi nedeniyle o dönem de sürücüler tepki göstermişti. Tekiler artınca hemen çalışma tamamlandı ve yol düzeltme çalışması yapıldı.
 
DEVLET DEVLETİ MAHKEMEYE VERDİ
Bir aylık kapalı kalma süreci sonrasında asfaltlanarak çizgileri çekilen yol kullanılmaya başlandığı günlerde alınan bilgiye göre; DSİ’nin kepçesi aynı bölgede düzenleme yaptığı sırada Emniyet Müdürlüğü’ne Elektronik Denetleme Sistemi’ne (EDS) ait direğe çarptı. Yolun her iki tarafından kameraların bağlı olduğu köprü şeklindeki direk hasar gördü. Bunu üzerine direğin devrilme ihtimaline karşı yol tekrar kapatılınca sürücülerin işkencesi tekrar başladı. Çalışmalar sırasında olduğu gibi trafik akışı tekrardan ara sokaklarda verilmeye başlandı.

EZİYETE DÖNÜŞTÜ
Yolun tamamlanmasın rağmen direğin durumu ile ilgili rapor vermesi gereken bilirkişi bekleniyor. Uzun süredir bilirkişi gelmeyince yol kapalı sürücüler ara sokaklarda ve toz duman içinden gidip geliyor. Kentin en işlek caddelerinden biri olan ve kente giriş-çıkış yolu olması nedeniyle otobüsler de burayı kullanıyor. Yol sadece dışarından gelip gittiği yer konumun dışında bölgede son zamanlarda yerleşim de çok artı. Buradaki vatandaşlar da aylardır yol eziyeti çekiyor. Tepkiler gün geçtikçe artarken, yetkililerin küçük bir sorunu çözmeyerek bu kadar büyük bir eziyete çevirmesi şaşkınlık yaratıyor.
 
SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ
Aylardır kentin gündemini meşgul eden ve bir türlü sorunun çözülmemesi nedeniyle vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine Çanakkale Belediyesi yolun girişi çıkışan yazı asarak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirtti. Belediyenin astığı yazıda sorun şöyle açıklandı; “Atikhisar Caddesi’nin geliş gidiş yönünde trafiğe kapatılması Çanakkale Belediyesi’nin çalışmalarından kaynaklanmamaktadır. Devlet Su İşleri’nin (DSİ) başlattığı altyapı çalışmaları sırasında DSİ’nin yüklenici firmasının EDS TAG direklerinde oluşturduğu hasar sonucundan konu Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye intikal etmiştir. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar Atikhisar Caddesi’nin geliş-gidiş yönünde trafiğe trafiğe kapatılmasında Çanakkale Belediyesi’nin sorumluluğu bulunmamaktadır.

ZARAR BÜYÜK
Kentin en işlek ve girişi çıkışı olan bu cadde aylardır ufak bir sorun nedeniyle kapalı. Bir türlü çözülemeyen sorun nedeniyle araçlar mahalle içinde bozuk yoldan geçmek zorunda kalıyor. Araçlar buradan geçemediği için hata yapan araçlar kameralara takılamıyor. Bu yüzden hatalı sürücüler de ceza kesilemiyor. Aylardır buradaki kameralar devre dışı olduğu için kesilmeyen milyonlarca TL de devletin kasasına girmediği için devlet zarar ediyor. Aynı şekilde saniyeler içinde geçilmesi gereken yok direk nedeniyle kapalı olunca araçlar mahalle aralarındaki sokaklardan geçmek zorunda kalıyor. Bu da hem araçların daha fazla yakıt yakmasına neden oluyor. Bunun yanında bozuk yol nedeniyle araçlar da zarar gördüğü için vatandaşlar da zarar etmiş oluyor.

Hülya Öz