Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında gerçekleştirilen Troya Kültür Rotası, coronavirüs salgını günlerinde ziyaretçilerini ağırladı.

Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı (ÇATKAV) tarafından Çanakkale Valiliği ortaklığında yürütülen Troya Kültür Rotası Projesi ile Çanakkale'den Assos'a kadar olan köylerdeki kültürel kimlik ve kültürel miras korunurken, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi amaçlanıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen proje, ayrıca Gelecek Turizmde kapsamında destekleniyor. Corona Virüs salgını sırasında alternatif bir deneyim yaşamak isteyenler ise Troya Kültür Rotası'nı tercih ettiler. Ayrıca bu anlarını sosyal medya ve youtube üzerinden yayınlayan Troya Kültür Rotası ziyaretçileri, deneyimleri ile ilgili önemli ipuçlarını da paylaştılar.

TROYA KÜLTÜR ROTASI HAKKINDA
Troya Kültür Rotası, Homeros'un İlyada destanıyla ölümsüzleşen, Paris'in Helen'i kaçırdığı, Troya Savaşlarının yaşandığı, Schliemann'ın inanışıyla Priam'ın paha biçilemez hazinelerine sahip, günümüzde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Troya'da başlıyor. Yürüyüşe başlamadan önce, antik kenti ve müzeyi gezmek sizi tarihin derinliklerine götürecek, Homeros'un İlyada destanını hatırlatacak, Troya filmini gözlerimizin önüne getirecek ve gezinize daha büyük bir heyecan ve anlam kazandıracak. Rotanın toplam uzunluğu yaklaşık 120 kilometre. Troya Antik Kenti'nden başlayıp Assos Antik Liman'ında son buluyor. Rotanın tamamını kat etmek, yürüyüş hızınıza, rota üzerindeki köylerde, plajlarda ve tarihi alanlarda harcayacağınız zamana bağlı olarak 5-7 gün sürecektir. Rota etaplar halinde oluşturulduğundan daha kısa ya da tematik turlar yapmak da mümkündür. Troya Kültür Rotası'nın broşür ve haritasını Troia Vakfı, Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri'nden, ayrıca Tevfikiye girişindeki Troia Pansiyon ve Hisarlık Restaurant'tan edinebilirsiniz. Rota, Google Play Store ve App Store üzerinden uygulama olarak da paylaşılmaktadır. İnternet sitesi adresi www.troycultureroute.com üzerinden, uygulama bağlantılarına İngilizce ve Türkçe olarak ulaşabilirsiniz. 

Video link: https://youtu.be/eD4YE5rFW1c

 


Kaynak: Haber Merkezi