Şimdiye kadar birçok çevre eylemlerinde ön saflarda yer alan hatta açlık grevi bile başlatan B.B.Ö, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından düzenlenen kaçak kazı operasyonunda gözaltına alındı. Operasyonda uyuşturucu madde ve tarihi eserler de ele geçirildi.
  
Alınan bilgiye göre; kaçak kazı yapıldığı yönünden gelen ihbarları değerlendiren İl Jandarma Komutanlığı ekipleri uzun süren çalışmalar sonunda harekete geçti. Bayramiç ilçesine bağlı Kurşunlu Köyü Aktaş mevkiinde  (B.B.Ö), (M.Ö.Ö), (M.Ö) ile (M.G) isimli şahıslar kepçe ile izinsiz olarak kazı yaptıkları sırada suçüstü yakalandı.
 
Olay yerinde ele geçirilen 1 adet kepçe ve 1 adet metal define arama aparatı ile şüpheli şahısların ikametlerinde yapılan aramada; Hint keneviri bitkisi, 1 adet eski döneme ait 15x3 cm ebatında göz yaşı şişesi, 1 adet eski döneme ait 9x2 cm çapında kırık göz yaşı şişesi, 2 adet eski döneme ait yüz figürü olan 4x3 cm, 3x2 cm taş parçası, 1 adet 3 cm çapında üzerinde Osmanlı tuğrası figürü bulunan sikke, 1 adet 17x5 cm çapında eski döneme ait cam şişe, 4 adet eski döneme ait kırık gözyaşı şişesi dip kısmı, 1 adet 7x4 çapında metal tarihi eser, 1 adet 24x9 ebatında mezar taşı, 1 adet 18x6 cm tarihi eser niteliğinde taş parçası, 1 adet 20x19 geometrik şekli olan üzerinde yazı bulunan taş parçası, 1 adet 37x12 cm ebadında tarihi eser niteliğinde taş parçası, 9,21 gram siyah bitki tohumu, 9,61 gram beyaz bitki tohumu ele geçirilerek muhafaza altına alındı.
 
ÇEVRE EYLEMLERİNE KATILDI
Bu operasyonda gözaltına alınan dört kişiden en çok dikkat çeken isim ise B.B.Ö. oldu. Şüpheli B.B.Ö’nün üzün süredir çevre eylemlerinde ön saflarda yer alıyordu. Son olarak Kirazlı’daki altın madenine karşı yapılan eylemlerde de ön saflarda yer almıştı. 2013 yılında ise Bayramiç’in Kurşunlu köyünde açılması planlanan feldspat madenine karşı açlık grevi başlatmıştı. Naylonda kurduğu çadırda uzun süre eylemler yapmış ve çağrılarda bulunmuştu.
 
Nazif Cemhan Şen