Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı'ndan (TÜRÇEV),  tarafından kent merkezinde bulunan Mega Beach, Güzelyalı Halk Plajı ve Barış Plajı ‘Mavi Bayrak’ alamaya hak kazandı.

Çanakkale Belediyesi'nin başvurusu üzerine TÜRÇEV, son atık su artıma tesisi, deniz suyunun analizi, çevre temizliği ve çevre bilincinin oluşması kriterlerini karşılayan Barış Plajı, Mega Beach ve Güzelyalı Halk Plajı'na mavi bayrak verdi. Barış Plajı ve Güzelyalı Halk Plajı’nda yapılan törenlerle Mavi Bayraklar göndere çekildi.

KAPSAMINDA  PANDEMİ İLE İLGİLİ YENİ KRİTERLER AÇIKLADIK
Törende konuşma yapan Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı'ndan (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Mavi Bayrak Koordinatörü Doğan Karataş, “Biz Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)  olarak bu yıl da  Türkiye olarak önemli bir yıl yaşıyoruz. Çünkü bugün Mavi Bayrak bütün dünyada Türkiye, İspanya ve Yunanistan’ın ardından Mavi bayrak payında üçüncü sıradadır.  2020 yılına baktığımız zaman, çok zor bir yıl olarak başladı.  Bu şekilde de devam ediyor.  Bu yıl  bence Mavi Bayrak özellikle pandemi döneminde daha da bir anlam kazanacak. Bilindiği üzere 11 Mart’ta Türkiye’de ilk vaka açıklandığı tarihte ve o tarihten bu yana, ülke olarak  pandemi konusunda çok önemli  mücadeleler verdik.  Şimdi ise hizmet vermeye başladık ve insanlar da doğal olarak bu dönemi sağlıklı ve güvenilir bir biçimde geçirmek istiyorlar.  Pandemi ile ilgili olarak, virüsün denizi ile ilişkisi, denizden bulaşması ile ilgili bilimsel olarak ortaya konulmuş bir şey yok.  Ama Biz bununla yetinmedik ev Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)  olarak, hem vakıf hem de Bakanlığımızın açıkladığı önlemler kapsamında  Pandemi ile ilgili yeni kriterler açıkladık.  Bu kriterlerle ilgili üç anahtar kelimemiz var.  Pandemi Sürecinde Mavi Bayraklı plajlarda,  3 temel noktada istediklerimiz var.  Belediyelerimizin ve tesislerimizin yerine getirmekle yükümlü olduğu birincisi, Sosyal mesafe kuralına uyulması. İki, hijyenle ilgili her türlü önlemin alınması.  Tuvaletler, soyunma kabinleri, duşlarda her türlü hijyen faaliyetlerinin yerine getirilmesi gerekir.  Üçüncü kuralımız ise bilgilendirmedir.  Özellikle plajlarımızda nasıl hareket etmeliyiz? Nasıl davranmalıyız?  İle ilgili bütün bilgilendirmeleri Belediyelerimizden talep ederek, vatandaşlarımıza da bu kurallara uymalarını rica ederiz.  Bu sene Çanakkale Merkezde üçüncü bayrağımızı dalgalandırmaya hazırlanıyoruz. Bugün de Güzelyalı Halk Plajındayız, Burada da bayrağımızı dalgalandıracağız. Ama özel olan şu, İlk Bayrağımızı 2015 yılında Barış Kordonunda açmıştık. Bu yıl da 6 senedir yine orada Bayrağımızı takdim edeceğim. Benim hep söylediğim bir şey var. Mesela Antalya’nın bir reçetesi var.  dünyanın en çok mavi bayrağı olan Kentimizdir.  Ben diyorum ki ‘Oralara Mavi Bayrak vermek kolay’  biliyorsunuz oralar Turizmin Başkenti. Önemli olan Çanakkale gibi yerlere, hele hele Çanakkale Kent Merkezine bayrak verebilmek ve bu bayrağı koruyabilmek.  Biz Mavi Bayrağımızı kent merkezindeki Barış Kordonunda 6 yıldır koruyoruz.  Bundan sonra da Mavi Bayrağı korumasını vatandaşlara bırakıyorum.  Bu vesile ile Güzelyalı Halk Plajımıza Mavi Bayrağımız hayırlı olsun” diye konuştu.
  
BU BİR KERE DEĞİL, SÜREKLİ DENETLENEN BİR SÜREÇ
Ardından konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise , “Bu sene 5’inci yıl. 2015’de ilk bayrağımızı Barış Plajı’mızda almıştık. O günden bugüne, daha sonra Mega Beach, bu yıl da Güzelyalı Plajı Mavi Bayrak aldı. İnşallah seneye de Dardanos Plajı’na alacağız. Bu sene alamamamızın sebebi; Mavi Bayrak alabilmemiz için bir komisyondan geçmesi gerekiyor. Çok fazla  etüt, tahliller, incelemeler yapılması gerekiyor. Bu yıl pandemiden  dolayı komisyon toplanamadı, incelemeler yapılamadı. Dolayısıyla Mavi Bayrağı önümüzdeki sene Dardanos Plajı’na alacağız. ‘Mavi Bayrak’  alabilmenin ön şartı; arıtma tesisinin olması. Burada Güzelyalı, Dardanos’un arıtma tesisleri faaliyete geçti. Dolayısıyla burada ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazandık. Dardanos Plajı ile ilgili incelemeler devam ediyor. Bu çevre yönetim temelli bir ‘Mavi Bayrak’ ödülü. Mavi Bayrak almak çevre yönetim temelli sezonun garanti altına alınması. Çünkü çevre ödülü gibi düşünebiliriz. Bizim iki plajımız; Çanakkale Mega Beach ve Barış Plajı kent merkezindeki plajlar. Kent merkezinde ‘Mavi Bayrak’lı alan yaratılması önemli. Bu konuda alt yapı çalışmalarımız uzun yıllardan beri devam ettirdik. Özellikle yağmur suyu çıkışları, kanalizasyonun karışmaması, arıtma tesisimizin yapılması gibi birçok noktada çabalarımızı bitirdik.  Ondan sonra bütün yapılan tahlillerde olumlu sonuçlar aldık. ‘Mavi Bayrak’ her yıl verilen bir bayrak. Bu bayrak 365 gün sallanmıyor. Bunun tarihleri var. Deniş mevsimi dediğimiz tarihler arasında burada denize giren insanlara güvenli olduğunu ifade ediyoruz. Çünkü bu bir kere değil, sürekli denetlenen bir süreç. Denetleme döneminde bayrağı indiriyoruz. Bu demek değildir ki ondan sonra plajlarımız kirli. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın burada denetim mekanizmasının bittiğini gösteriyor. Ama bu süre içerisinde de ‘Mavi Bayrak’ olması insanlarımıza bir güvence veriyor” dedi.

İNSANLARIMIZ SAĞLIĞI İÇİN GEREKLİ HER TÜRLÜ DİKKATİ GÖSTERİYORUZ
Çanakkale’nin önemli bir turizm kenti olduğunu söyleyen Gökhan, “Vatandaşların hem şehir içinde, hem de şehir dışında denize sağlıklı girebilmesi önemli bir şey.  Bu Kovid sürecinde halk sağlığı çok önemli bir noktaya geldi. İnsanlar titizleniyor. Deniz suyundan virüs bulaşmıyor ama plajdan geçebilir. Biz de gördüğümüz gibi plajlarımızı o düzene göre ayarladık. Şezlonglar, masalar arasındaki mesafeye dikkat ediyoruz. İçeriye girişte ateş ölçerimiz var. Vatandaşlarımızın maskesiz içeri girmesine müsaade etmiyoruz. İnsanlarımız sağlığı için gerekli her türlü dikkati gösteriyoruz. Bunlar çevre ile ilgili konular. Bu yüzden bazen haksız eleştirilere maruz kalabiliyoruz. Arıtmalar arıtıyor mu, arıtmadan mı denize veriliyor gibi haksız eleştiriler oluyor. Bunun olması mümkün değil. Çünkü bu noktada arıtmalarımızın çıkışları Çevre Bakanlığı tarafından denetleniyor. Sağlık Müdürlüğü tarafından numuneler alınıyor. O numunelerin üzerinden, onları baz alarak TÜRKÇEV bize bu bayrağı vermeyi uygun görüyor. Şuan itibariyle Çanakkale’de huzur içerinde bizim plajlarımızdan denize girilebileceğini ifade etmek isterim. Bundan sonrada yine bu konuda dikkatlerimizi azami noktada tutarak halk sağlığına uygun bir biçimde çevremizi koruyarak, inşallah Çanakkale’mizi bu bağlamdaki markamızı üst sevide tutmak için gayretimiz devam edecektir. Destek hizmetleri tüm arkadaşlarımız kitlelerin olduğu alanlara ve çevre konusunda azami dikkati gösteriyor, ciddi yatırımlar yapıyorlar. Çanakkale markamızı bozmamak için çok önemli katılımlar diye düşünüyorum. Çevreyle ilgili yatırımlarımız devam edecektir. Bu konuda yeterli özeni göstermezsek diğer mücadelelerimizi de gölgelemiş oluruz” şeklinde konuştu.

Arzu Baladur