CHP’li 6 il genel meclis üyesinin EVET oyu vermesi ile meclisten geçen Rüzgar Enerji Santralleri Projesi tartışmaları devam ediyor. Eleştiri odağındaki 6 CHP’li il genel meclis başkanı yazılı bir açıklama yaparak kendilerini savundu.
 
Uzun zamandır kentin gündeminde olan ve bir kez il genel meclisi tarafından reddedilen RES projesi ikinci kez  Mayıs ayının başında meclise geldi. Daha önce CHP’li meclis üyelerinin tamamı tarafından reddedilen RES projesinin, bu sefer CHP’li 6 meclis üyesinin onay vermesi ile meclisten geçince parti karıştı. Projenin meclisten geçmesi ile CHP’liler adeta bir birine girdi. Partililer sosyal medya hesaplarında RES’e evet oyu veren İl Genel Meclis Başkanı CHP’li Sadık Göğüsgeren, Bayramiç İl Genel Meclis  Üyesi  Zeki Sezer, Ezine İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Aşkın Gülçen, Ezine İl Genel Meclis Üyesi Erdinç Ceyhan, Eceabat İl Genel Meclis Üyesi Halil Durmaz ve Biga İl Genel Meclis Üyesi Hakkı Sezen uzun süredir eleştiriliyor.  Az sayıda CHP’li sahip çıkarken, hem CHP’liler hem de ortağı İYİ Parti’den eleştiriler devam ediyor.
 
KENDİLERİNİ SAVUNDULAR
Hedefteki 6 CHP’li kamuoyunda gündeme gelen RES projesiyle ilgili basına yansıyan bazı konular hakkında bilgi vermek amacıyla bu basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle: “1- Proje daha önce iki kez reddedilmemiştir. Proje Ocak 2020 de meclis gündemine gelmiş, İmar Komisyonunun raporu “ dosya içindeki kurum görüşlerinin yeterli olmaması” nedeniyle Meclis oybirliği ile RED edilmiştir. 06.02.2020 de Valilik kurum görüşleri yeterli değilse Meclisin görüşlerin tamamlanması için İADE edilmesi gerektiği, RED sebebi olmayacağı gerekçesiyle dosyayı Meclise İADE etmiştir. Bu konu 02.03.2020 de tekrar Meclis gündemine alınarak 06.03.2020 de eksik evrak ve bilgi nedeniyle Meclis tarafından daireye İADE edilmiştir. Mevzuat bilgisi az olan arkadaşlar için aydınlatıcı olmak gerekirse dosya iki kez RED EDİLMEMİŞ daireye eksikleri tamamlanması için İADE EDİLMİŞTİR.
 
2. Projenin doğaya olan zararının en az seviyede olduğu görülmektedir. Tribünlerin büyük kısmı ağaçsız orman arazilerinde ve kullanılmayan şahıs arazilerinde olduğu, nakliye ve ulaşım yollarının %95 oranında mevcut orman yolları ve açık araziler üzerinde olduğunu tespit ettik. Yerinde yaptığımız incelemede de bu belirtilenlere tezat bir durum tespit edilmemiştir.
 3. Partimiz yenilenebilir enerji üretimine olumlu yaklaşmaktadır.  Bu konu parti
seçim bildirgemizde de yer almaktadır. Ancak doğaya ve insana zarar verilmemesi gerekliliğinin de altı çizilmiştir.
 
Meclisimizde yapılan oylamada ben dahil altı CHP’li arkadaşımızın evet oyu kullanmalarının nedenleri kısaca bu şekildedir.
 
Ayrıca şunu önemle belirtmeliyiz ki firmanın izin almadan çalışmaya başlamasını kabul etmek mümkün değildir. Bu konuda yetkili mercii İl Genel Meclisi kamusal kimliği yani İl Özel İdaresi yani devlettir. Devlet gereken incelemeyi yaparak ceza işlemini uygulamıştır. İl Genel Meclisinin konuyla doğrudan ilişkisi yoktur. Konu İl Özel İdaresi ile ilgilidir. İdare gerekeni yapmıştır.
 
Burada altını özellikle çizmek istediğimiz husus şudur. Evet oyu veren bizler partimizin genel politikasına uygun davranmaya çalışarak doğaya, insana zarar vermemesi kaydıyla temiz enerji üretimini desteklemek düşüncesiyle evet oyu vermiş bulunmaktayız. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığın azaltılması ne kadar önemliyse çevre konusundaki duyarlılığımız da o kadar önemlidir.
 
Hayır oyu kullanan arkadaşlarımız ise çevre ile ilgili hassasiyetleri ve endişeleriyle hayır oyu kullanmışlardır. Bu arkadaşlarımızın da yenilebilir enerjiye karşı olan, parti politikalarımıza ters düşün bir tutumları bulunmamaktadır.
Partimiz yapısı gereği çeşitli fikirlerin rahatça konuşulabildiği, tartışılabildiği bir partidir. Bir kişinin konuştuğu herkesin dinlediği bir tek adam partisi değildir. Kendi varlığını liderinin varlığında anlamlandırarak liderimiz yoksa ben bir hiçim diye düşünen kişilerden de oluşmamaktadır.
Partimizi karıştırarak İl Genel Meclisinde şahısları birbirine düşürerek il genelde iktidar hayali kuranlara seslenmek istiyoruz: Cumhuriyet Halk Partisinde kimse bölünme ve parçalanma beklemesin.
 
İmar konularında grup kararı alınamadığı için ileride de benzer konularda fikir ayrılıklarımız olabilir. Bu bizim zenginliğimizdir. Ancak hiç kimse bundan bir ayrılık görüntüsü çıkarmaya çalışmasın. Partimiz bir ve bütündür. Ortak amacımız Ülkemize ve Çanakkale’mize hizmet etmek, şevk ve heyecanıyla bir ve bütündür. Çanakkale’ye hizmet etmeye devam etmektedir.
 
Bu konuda arkadaşlarımızı hedef gösteren hiçbir somut delile dayanmadan onurumuza ve şerefimize planlı bir şekilde saldıranlar zaman içinde kendilerinden utanacak, mahcup bir şekilde yüzümüze bile bakamayacaklardır. Bir kısmından da yargı yoluyla hesap sorulacaktır.
Bizler İl Genel Meclis Üyeleri olarak bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her konuda Çanakkale’miz için en doğru kararları almak için titizlikle çalışmaya devam edeceğiz.
 
GÖREVDEN ALINACAKLARI KONUŞULUYOR
Daha önce izin çıkmayan RES projelerine bu kez CHP’li bazı üyelerin oylarıyla 20 kabul, 14 redde karşılık, oy çokluğu ile onay çıkınca sosyal medyada sesler yükselmişti. Mayıs aynın ilk haftasınan devam eden eleştiriler durmak bilmiyor. Partinin özellikle çevreci kısmı EVET oyu veren 6 il genel meclis üyesinin görevden alınmasını istemişti. Bu eleştirilere CHP’nin ortağı İYİ Parti’den de sesler iyice yükselmeye başladı. Tepkiler giderek artarken, evet veren 6 il genel meclis üyesinin görevden alınması konuşuluyor.
 
Bünyamin Nami Tonka