Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Odaları Başkanı Ünal Özcan, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen birlik toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak, “Bu kurallara uyulması konusunda emniyet, jandarma ve belediye denetlemedeler. Bu konuda cezalar da yüksek hem mesleki teşekküller olarak uyarma bilgilendirmeler yapacağız ama kolluk kuvvetleri ve zabıtalar bu konuda denetimde olacaklar“ dedi.
 
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadelede normalleşme süreci başladı. Uzun süredir kapalı olan dükkanlar koronavirüs tedbirleri kapsamında açıldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ise iş yerinde Pandemi sürecinde uyulması gereken kurallar hakkında açıklamada bulundu. Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Odaları Başkanı Ünal Özcan, açıklanan kurallar hakkında değerlendirmede bulundu.
 
 
BAYİLER KURALLARA UYMAK KOŞULUYLA 24.00’E KADAR SATIŞ YAPABİLECEK
Ünal Özcan, uzun sürenin ardından birlik toplantısı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “ Toplantıda sayın cumhurbaşkanımızın normalleşme süreçleriyle ilgili açıklamış olduğu bazı meslek kollarında uygulanacak kurallar, saat konuları ve bazı konularda sıkıntılar yaşanıyordu. Vali bey ile görüşülmesinin ve önerilerimizi sunmamızın ardından Çanakkale merkez ve il genelinde bizim odalarımıza kayıtlı bakkal ve bayiler kurallara uymak koşuluyla 24.00’e kadar satış yapabilecek. İkinci olarak ise; lokanta, kahvehane gibi yerlerle ilgili kapanış saatlerini sayın cumhurbaşkanı belirledi, akşam saat 22.00. Ama şöyle bir durum söz konusu; büfeler, lokantalar paket servisi yapıyorlar. Bazı yerlerde bu yanlış anlaşıldı ve paket servisinde 22.00’de biteceği düşünüldü. Biz de bunu il kuruluna sunduk ve bu meslek grupları akşam saat 22.00’a kadar kurallar dahilinde müşteriye servis verecek, 22.00’de müşteri almayı kesecek ve süresiz olarak paket servis yapabilecek. Herkesin kafasında bir tereddüt vardı; bu işletmeler 22.00’de kapanıyor ama biz temizlik yapacağız. Müşteri çıktıktan sonra 1-2 saat, ertesi güne hazırlanmakla ilgili düzenleme yapıldı bu konuda da sıkıntı yok.  Pazartesi itibariyle Ulaştırma Bakanlığı bir genelge yayınladı. Ticari araçlarda şehir içi ulaşımda ve ilçe araçlarında yüzde 50’lik kısıtlama vardı. Bu yüzde 50’lik kısıtlamaya bir düzenleme yapıldı” diyen Özcan, “Bu düzenlemenin yanında özellikle Çanakkale merkez halk otobüsleri, Biga, Çan, Gelibolu’da çalışan halk otobüsleri, bunlarla ilgili şöyle bir imkan meselesi vardı; İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı alırsa normal kapasitesinde yolcu alabildiğinin yüzde 50’si kadar ayakta taşıma yapma yetkisi verilmişti. Biz bunu sunduk kurula, bu kararı da çıkarttırdık. Pazar yerleri ile ilgili, ilçelerin ilçelere gidip gelme konusunda sıkıntılar vardı, bunları konuştuk. İlçeler arası bu sıkıntıları giderdik” ifadelerini kullandı.  
 
 
BU KURALLARA UYULMADIĞI AN TEKRAR BAŞA DÖNERİZ
Başkan Özcan,  “En büyük problemimiz şu an itibariyle özellikle çay bahçesi, parklar, içkili restoranlar gibi meslek grubunda saat 22.00’den sonra işletmeler kapanıyor. Bu konuda yerel yönetimin, valiliğin yapabileceği bir şey yok, bu Bilim Kurulunun tavsiyesiyle cumhurbaşkanının almış olduğu bir karar. Ankara’da il başkanları ile bir toplantımız var. Bu konuda genel merkezimiz cumhurbaşkanı ile görüşmeler yapacak. Ayın 15’ine kadar normal saate getirilebilir mi bu konuşulacak. Çanakkale gözü ile bakarsak, Çanakkale turizm ve tarım şehri. Bizim insanlarımız saat 21.00’e kadar evinden çıkamıyor. Bir çay bahçesine veya kafeteryaya kahve içmeye gitse saat 22.00’de kapanması bizim gibi şehir yapısı olanları sıkıntıya sokuyor. Ama bu geçiş süreci. Biz zamanı ne kadar kısaltabiliriz, bu gece 01.00’e çıkabilir mi bunu değerlendireceğiz. Bizim de beklentimiz buydu. Mesela lokantaya gittiğinizde müşteri olarak ayrı işletme olarak ayrı uyulması gereken kurallar var. Şimdi biz bu kuralları odalarımız tarafından pano haline getirilerek, müşterinin görebileceği yerlerde asılacak. Bu kurallara uyulması konusunda emniyet, jandarma ve belediye denetlemedeler. Bu konuda cezalar da yüksek hem mesleki teşekküller olarak uyarma bilgilendirmeler yapacağız ama kolluk kuvvetleri ve zabıtalar bu konuda denetimde olacaklar. Bu kurallara uyulmadığı an tekrar başa döneriz. Esnaf de bu konuda çok bilinçli. Herkes kendi isteğiyle bu kurallar uyacak çünkü kendi sağlığı da müşterinin sağlığı da önemli. Bugün esnaf da maskesiz bu işi yapmayacak, müşteri de yapmayacak” şeklinde konuştu.
 
Mustafa Yalçın