Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesaplarından Çince yaptığı uyarıda; “Tedbirlere uymazsak başa dönebiliriz” dedi.
 
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, korornavirüs salgınına ilişkin sosyal medya hesaplarından vatandaşları sık sık uyarmaya devam ediyor. Yeni normal hayat çerçevesinde vatandaşları öncelikle rehavete kapılmamaya davet ederken, tedbirleri de elden bırakmamasını ısrarla hatırlatan Bakan Koca, özellikle fiziki mesafe, hijyen ve maske kullanımıyla alakalı uyarılarını tekrarlıyor. Sağlık Bakanı Koca, bugün ise Çince yazılar ile yaptığı uyarılarla dikkat çekti. Öğlen saatlerinde ilk Çince paylaşımında, “Sokağa çıkma kısıtlamasının kalkması, her şeyin normale döndüğü anlamına gelmesin. Eğer tedbirlerle kendinizi virüse karşı güvenceye almazsanız, karşılaşacağınız sonucu bilemezsiniz. Türkçesi: Bir Koronavirüs hastasının yoğun bakımda yaşadıkları size Çince kadar yabancıdır” ifadelerini kullanmıştı.
 
Bundan saatlerden sonra Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunu paylaşan Bakan Koca, “Toplam test sayımız 2,1 milyonu geçti. İyileşen hasta sayımız 130 bin. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur” açıklamasında bulundu.
 
Bakan Koca’dan akşam saatlerinde Çince bir paylaşım daha geldi. Koca’nın o paylaşıma ilişkin kurduğu cümleler ise şöyle oldu; “Çin’de ortaya çıkan COVID-19’a karşı küresel gidişin aksine, sıkı tedbirlerle en zor günleri aştık. Bundan sonrası da bu kadar önemli. Riskin devam ettiğini unutmayalım. Günlük yeni vaka sayımız 1.000 civarında. Salgın sona ermedi. Türkçesi: Tedbirlere uymazsak başa dönebiliriz.”
 
Haber Merkezi
 
 


Kaynak: Haber Merkezi